Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W Trybunale Konstytucyjnym czeka na rozpatrzenie nowela Kodeksu karnego, zgodnie z którą lekarzowi za błąd medyczny grozić będzie bezwzględne więzienie. Chodzi o przepis najczęściej stosowany w sprawach dotyczących błędów medycznych kończących się śmiercią pacjentów. Po krytyce Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmianę tego przepisu, ale podczas poprzedniej kadencji utknęła ona w Sejmie - musi być ponownie wniesiona.
Jak podaje Prawo.pl, zgodnie z nowelizacją skierowaną do Trybunału Konstytucyjnego, w przypadku błędu medycznego skutkującego śmiercią pacjenta sąd będzie musiał orzec karę bezwzględnego więzienia dla lekarza czy pielęgniarki. Zgodnie z nowymi przepisami - ma za to grozić od roku do 10 lat, a zawieszenie jest możliwe tylko dla kar do jednego roku.
Przedstawiciele samorządu lekarskiego nieoficjalnie twierdzą, że jeśli Trybunał Konstytucyjny nie dopatrzy się naruszenia Konstytucji przy nowelizacji Kodeksu karnego, problem z artykułem 155 wróci. Liczą, że zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami ministerstwo skieruje na posiedzenie rządu, a potem do Sejmu zmianę przepisów. Jednak żadnych informacji w tym zakresie ze strony ministerstwa nie mają.
„Prezydent skierował tę nowelizację do Trybunału przed jej podpisaniem, więc w tym momencie jest zawieszona. Jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna, że jest zgodna z Konstytucją, wejdą w życie takie zmiany, z jakimi została uchwalona” - mówi Michał Hara, naczelnik Wydziału ds. Legislacyjnych i Ustrojowych w Zespole Prawa Karnego Biura RPO.
Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/lekarze-obawiaja-konsekwencji-decyzji-tk-dotyczacej-kodeksu,497211.html
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.01.2020, 14:26 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |