Newsletter

Zdrowie i styl życia

Prawo.pl: bezwzględnie więzienie za błąd medyczny nadal możliwe

16.01.2020, 14:26aktualizacja: 16.01.2020, 14:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W Trybunale Konstytucyjnym czeka na rozpatrzenie nowela Kodeksu karnego, zgodnie z którą lekarzowi za błąd medyczny grozić będzie bezwzględne więzienie. Chodzi o przepis najczęściej stosowany w sprawach dotyczących błędów medycznych kończących się śmiercią pacjentów. Po krytyce Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmianę tego przepisu, ale podczas poprzedniej kadencji utknęła ona w Sejmie - musi być ponownie wniesiona.

Jak podaje Prawo.pl, zgodnie z nowelizacją skierowaną do Trybunału Konstytucyjnego, w przypadku błędu medycznego skutkującego śmiercią pacjenta sąd będzie musiał orzec karę bezwzględnego więzienia dla lekarza czy pielęgniarki. Zgodnie z nowymi przepisami - ma za to grozić od roku do 10 lat, a zawieszenie jest możliwe tylko dla kar do jednego roku.

Przedstawiciele samorządu lekarskiego nieoficjalnie twierdzą, że jeśli Trybunał Konstytucyjny nie dopatrzy się naruszenia Konstytucji przy nowelizacji Kodeksu karnego, problem z artykułem 155 wróci. Liczą, że zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami ministerstwo skieruje na posiedzenie rządu, a potem do Sejmu zmianę przepisów. Jednak żadnych informacji w tym zakresie ze strony ministerstwa nie mają.

„Prezydent skierował tę nowelizację do Trybunału przed jej podpisaniem, więc w tym momencie jest zawieszona. Jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna, że jest zgodna z Konstytucją, wejdą w życie takie zmiany, z jakimi została uchwalona” - mówi Michał Hara, naczelnik Wydziału ds. Legislacyjnych i Ustrojowych w Zespole Prawa Karnego Biura RPO.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/lekarze-obawiaja-konsekwencji-decyzji-tk-dotyczacej-kodeksu,497211.html

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.01.2020, 14:26
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii