Newsletter

Emilewicz: w Polsce brakuje 2 mln mieszkań

23.01.2020, 08:24aktualizacja: 23.01.2020, 08:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Satysfakcjonująca liczba mieszkań na 1000 mieszkańców to 440. W Polsce na 1000 osób mamy 370 mieszkań. Brakuje więc 2 mln mieszkań - zauważyła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Oceniła, że lukę tę można zlikwidować "w dekadę".

"Z ostatnich danych GUS wynika, że w 2019 r. oddano do użytkowania ponad 207 tys. mieszkań, o 12 proc. więcej niż w 2018 r., co jest najlepszym wynikiem od 1980 roku" - przypomniała szefowa resortu rozwoju.

Wskazała, że 34 proc. nowo oddawanych nieruchomości, to domy jednorodzinne. "Tymczasem jednym z podstawowych naszych celów jest rozwój szerokorozumianego mieszkalnictwa społecznego" - wskazała. Dodała, że chodzi o to, aby mieszkanie nie było większym obciążeniem dla budżetu domowego niż 1/3 dochodów.

Emilewicz podkreśliła, że aktualnie w Polsce mamy ok. 370 mieszkań na 1000 mieszkańców. "Minimalnie satysfakcjonująca nas liczba mieszkań na 1000 mieszkańców to 440, dziś mamy ok. 370 mieszkań na 1000 mieszkańców, czyli brakuje jeszcze 2 mln mieszkań" - podała.

Szefowa resortu rozwoju dodała, że jeszcze przez upływem 100 dni rządu zostanie przedstawiony bilans otwarcia programu Mieszkanie Plus ze zmianami, który ma poprawić sytuacje mieszkaniową w Polsce.

"Chcemy zaprosić do realizacji tego dużego programu mieszkaniowego spółdzielnie mieszkaniowe, poszerzyć udział TBS-sów, które udało się w ostatnich latach ożywić, oraz deweloperów, którzy będą gotowi na transparentnych i dobrych warunkach w tym programie uczestniczyć" - powiedziała Emilewicz.

Wskazała, że np. przy zmianie wysokości bezzwrotnego grantu jakie uzyskują gminne TBS-y z Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę mieszkań pod wynajem, mogą się pojawić deweloperzy prywatni zainteresowani prowadzeniem TBS-u. "Są deweloperzy, którzy są tym zainteresowani" - podkreśliła. (PAP)

lgs/ drag/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.01.2020, 08:24
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ