Newsletter

Zdrowie i styl życia

Berkeley Lights ogłasza powołanie konsorcjum w sprawie wykrywania przeciwciał patogenów Global Emerging Pathogen Antibody Discovery (GEPAD) w odpowiedzi na COVID-19 i inne wirusy

25.03.2020, 18:29aktualizacja: 25.03.2020, 18:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Przy współpracy z centrum medycznym Uniwersytetu Vanderbilt, Instytutu Immunologii La Jolla i Uniwersytetu Emory przepływy pracy neutralizacji wirusów na platformie Berkeley Lights objęte są szybszym rozwojem w odpowiedzi na wybuch epidemii koronawirusa.

EMERYVILLE, Kalifornia, 25 marca 2020 r. /PRNewswire/ -- W dniu dzisiejszym firma Berkeley Lights, Inc. ogłosiła powołanie konsorcjum w sprawie wykrywania przeciwciał patogenów Global Emerging Pathogen Antibody Discovery (GEPAD) obejmującego członków-założycieli dr Jamesa Crowe'a i dr Roberta Carnahana z centrum medycznego Uniwersytetu Vanderbilt, dr Ericę Ollman Saphire z Instytutu Immunologii La Jolla i dr Frances Eun-Hyung Lee z Uniwersytetu Emory. Misją konsorcjum jest przyspieszenie wykrywania przeciwciał neutralizujących w próbkach krwi pacjentów. Przetwarzanie wartościowych próbek krwi i delikatnych komórek może być wyzwaniem przy zastosowaniu tradycyjnych technologii. Konsorcjum wykorzysta platformę Beacon firmy Berkeley Lights do wykrywania przeciwciał w krwi zdrowiejących pacjentów jako podstawy w opracowywaniu leków, których pierwszym celem będzie wirus COVID-19.

Chociaż naukowcy na całym świecie intensywnie pracują nad opisaniem wirusa SARS-CoV-2, przesiewanie pojedynczych komórek B zawierających przeciwciała neutralizujące SARS-CoV-2 pozostaje dużym i czasochłonnym wyzwaniem. W organizmie ludzkim znajdują się miliardy komórek B. Po wyzdrowieniu z infekcji SARS-CoV-2 ciało pacjenta generuje wiele komórek B powiązanych z wirusem. Jednak niektóre komórki B produkują przeciwciała, które wiążą się z wirusem, ale nie zapewniają przed nim ochrony. Dlatego też identyfikacja specjalnych komórek B, które eliminują lub neutralizują wirus jest tak rzadka - przypomina poszukiwanie igły w stogu siana. Obecne technologie umożliwiają poszukiwanie komórek wiążących, a nie neutralizujących, więc naukowcy muszą sekwencjonować i produkować przeciwciała z ogólnych komórek B, tym samym marnując czas i zasoby. System Beacon i testy neutralizacji wirusa zostały opracowane w odpowiedzi na ten problem przez bezpośrednie przesiewanie pojedynczych komórek pod względem neutralizacji w jeden dzień.

Głównym celem konsorcjum GEPAD jest umożliwienie jak najszybszego opracowywania leków w odpowiedzi na nowe patogeny. Konsorcjum GEPAD apeluje do wszystkich zainteresowanych przepływem pracy neutralizacji wirusa i rozwojem nauki w tej dziedzinie o kontakt i przyłączenie się do budowania bariery ochronnej na całym świecie, która będzie chronić przed chorobami wywoływanymi przez nowe patogeny. Członkowie konsorcjum będą mieli możliwości szybkiego wykrywania potencjalnych leków z małych próbek krwi pozyskanych od zdrowiejących pacjentów tak w stanie ciężkim, jak i powracających do zdrowia. Konsorcjum szybko pracuje i usprawnia przepływ pracy neutralizacji wirusa na podstawie platformy firmy Berkeley Lights i ma nadzieję, że jeszcze większe grono współpracowników przyłączy się do walki z epidemią i zwiększy poziom przygotowania na przyszłe wybuchy.

„Od dawna chcieliśmy badać możliwości antywirusowe przeciwciał produkowanych przez pojedyncze ludzkie komórki B, ale instrumenty i protokoły do przeprowadzania tego typu badań do tej pory nie istniały. Współpraca z Berkeley Lights w zakresie opracowania innowacyjnego podejścia do biologii komórek pojedynczych umożliwia realizację tego zadania” – skomentował lek. med. dr James Crowe, dyrektor Centrum Szczepionek Vanderbilt.

„Opracowaliśmy specjalne nośniki dla komórek plazmowych, które chcemy wykorzystywać do szybkiej identyfikacji rzadkich przeciwciał monoklonalnych – wyjaśniła dr Lee. – Firma Berkeley Lights i całe konsorcjum urzeczywistni tę metodę w przeciwciałach neutralizujących COVID-19. Mamy nadzieję, że ocali to wiele żyć w trakcie pandemii” – dodała naukowiec.

„Mamy możliwość szybkiego zmobilizowania się i opracowania rozwiązania, które może chronić pracowników w pierwszej linii kontaktu lub leczyć zainfekowanych pacjentów – skomentowała dr Saphire. – Szczepionki nie są jeszcze dostępne. Zapewnienie szybkiej odporności przez przeciwciała może chronić przed śmiercią tych, którzy jeszcze nie otrzymali szczepionki lub nie mogą być zaszczepieni lub na wypadek niepełnej ochrony szczepionek, które mogą być opracowane w przyszłości” – dodała naukowiec.

„COVID-19 to poważne zagrożenie dla zdrowia, stylu życia i światowej gospodarki – skomentował dr Eric Hobbs, główny dyrektor wykonawczy firmy Berkeley Lights. – Z oddaniem pracujemy nad tym, co jest w naszym zasięgu przez opracowywanie testów i przepływów pracy, które naukowcy i specjaliści do spraw opracowywania leków mogą szybko wykorzystywać do wykrywania przeciwciał kluczowych w leczeniu” – dodał dyrektor.

O centrum medycznym Uniwersytetu Vanderbilt

Centrum medyczne Uniwersytetu Vanderbilt jest jednym z największych w kraju akademickich centrów medycznych. W ramach działań naukowych i przy współpracy z wydziałem medycyny Centrum Szczepionek Vanderbilt bierze udział w programie Pandemic Protection Platform (P3) amerykańskiej agencji Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA). Program ten to pięcioletnia umowa o współpracy w zakresie opracowywania leczenia ochronnego na bazie przeciwciał, które może trafić do pracowników służby zdrowia w 60 dni po wybuchu chorób wirusowych w dowolnym miejscu na świecie.

O Instytucie Immunologii La Jolla

Instytut Immunologii La Jolla skupia się na zrozumieniu złożoności i możliwości układu immunologicznego w celu zastosowania zdobytej wiedzy do promowania zdrowia ludzkiego i zapobiegania wielu chorobom. Od powstania w 1988 r. Instytut jest niezależną organizacją badawczą nie dla zysku i poczynił wiele postępów w realizacji misji życia bez chorób (life without disease®).

O Uniwersytecie Emory

Uniwersytet Emory to jeden z wiodących na świecie uniwersytetów badawczych. Misją placówki jest tworzenie, konserwacja, nauczanie i stosowanie wiedzy w służbie ludzkości. Działaniom Uniwersytetu Emory przewodzi dr Lee z wydziału chorób płuc, alergii, terapii intensywnej i chorób snu przy Centrum Immunologii Ludzkiej Lowance i Centrum Szczepionek Emory. Naukowiec wnosi do wspólnego wysiłku metody kultur opracowane w jej laboratorium, które znacznie zwiększają przeżywalność komórek B i komórek plazmowych, tym samym ułatwiając izolację niezmiernie rzadkich komórek produkujących pożądane przeciwciała. Pracę dr Lee wspiera NIH, Centrum Lowance, Fundacja Gates'ów i Georgia Research Alliance.

O Berkeley Lights

W Berkeley Lights uważamy, że komórki są super! Komórki mogą być źródłem leków na choroby, włókien do produkcji odzieży, energii pod postacią biopaliw oraz białek żywieniowych. Jeżeli więc natura może produkować składniki nam potrzebne w skalowalny sposób, dlaczego nie wykorzystujemy tego lepiej? Prawdę powiedziawszy, dostępne dziś rozwiązania nie ułatwiają tego zadania. Wyszukanie odpowiedniej komórki do danego zadania zajmuje dużo czasu, kosztuje dużo pieniędzy, a jeżeli wybrana zostanie mniej produktywna linia komórek, efekty mogą być znikome. Firma Berkeley Lights oferuje kompleksowe rozwiązanie pozwalające na wyszukanie najlepszych komórek przez badania przesiewowe funkcjonalne i pozyskiwanie indywidualnych komórek w wykrywaniu przeciwciał, hodowaniu linii komórkowych, analizie komórek T i biologii syntetycznej. Nasza własnościowa technologia oraz platformy Beacon® i Lightning™ przyspieszają odkrywanie i opracowywanie produktów na bazie komórek, pozwalając na pozyskiwanie wyników w ułamku czasu i kosztów w porównaniu do konwencjonalnych, tradycyjnych metod badawczych. Korzystając z naszych narzędzi i rozwiązań, naukowcy mogą znaleźć najlepsze komórki za pierwszym razem. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie www.berkeleylights.com.

Systemy Beacon i Lightning firmy Berkeley Lights oraz instrument stacji kultur są:

Wyłącznie do zastosowania badawczego, nie do wykorzystywania w procedurach diagnostycznych.

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/1078159/Berkeley_Lights_Logo.jpg

Źródło: Berkeley Lights

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.03.2020, 18:29
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii