Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Aplikacja eDO App to najnowszy produkt IT w portfolio PWPW, dostępny dla obywateli korzystających z dowodów osobistych z warstwą elektroniczną oraz smartfonów z modułem NFC (Near Field Communication). Bazuje ona na technologii wykorzystywanej przy - tak popularnych w naszym kraju - płatnościach zbliżeniowych. Posiadacze dowodów z warstwą elektroniczną nie potrzebują już czytnika. Mogą skorzystać z bezpłatnej aplikacji na swoim smartfonie.
„eDO App to bardzo ważny krok w kierunku upowszechniania cyfrowych rozwiązań w Polsce, które dzięki wykorzystaniu najbardziej zaawansowanych zabezpieczeń kryptograficznych skutecznie chronią nasze dane - mówi Konrad Jaczewski, dyrektor Pionu Rozwiązań Cyfrowych PWPW i dodaje:- W pierwszej kolejności z eDO App mogą korzystać właściciele telefonów z systemem Android, a w ciągu najbliższych dwóch tygodni udostępniona zostanie również wersja dla użytkowników telefonów z systemem iOS”.
PWPW rozpoczęła prace nad aplikacją w ubiegłym roku. Początkowo planowano udostępnienie rozwiązania w wersji komercyjnej przeznaczonej dla biznesu. Jednak światowa pandemia dała PWPW impuls do wprowadzenia modyfikacji w planowanym rozwoju produktu. „Będąc firmą odpowiedzialną społecznie, skupiliśmy się na zapewnieniu obywatelom bezpieczeństwa, którego jednym z elementów jest możliwość zdalnego kontaktowania się między innymi z administracją publiczną - mówi Maciej Biernat, prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i dodaje: - Jesteśmy dumni, że udało nam się stworzyć eDO App. Aplikacja, która jako pierwsza na rynku daje możliwość powszechnego wykorzystywania warstwy elektronicznej e-dowodu w sposób zdalny, wpisuje się w nasze ambicje zarówno społecznej odpowiedzialności biznesu, jak i rozwoju w obszarze zarządzania tożsamością”.
Według danych Ministerstwa Cyfryzacji dowód tożsamości z warstwą elektroniczną trafił już do ponad trzech milionów Polaków, a około milion aktywowało warstwę elektroniczną i może korzystać z najnowszej aplikacji PWPW.
Jak działa eDO App?
Aplikacja pozwala na potwierdzanie tożsamości i składanie oświadczeń woli, w tym podpisywanie umów najmu i sprzedaży oraz wykonywanie szeregu innych, codziennych czynności bez wychodzenia z domu.
Jednym z zastosowań nowego produktu jest możliwość potwierdzania tożsamości przy zakładaniu Profilu Zaufanego, co zostało opracowane wraz z Ministerstwem Cyfryzacji. Dzięki eDO App każdy obywatel będzie mógł także korzystać z usług e-urzędu (www.gov.pl). Aplikacja umożliwi posiadaczom dowodów z warstwą elektroniczną kontakt z administracją publiczną o dowolnej porze z dowolnego miejsca na świecie. Za jej pomocą każdy będzie mógł używać podpisu osobistego, który znajduje się w dokumencie. Wystarczy tylko przygotować pismo i podpisać przy pomocy eDO App, a następnie wysłać je elektronicznie do organu administracji publicznej.
Dodatkowo stworzono także nowe możliwości dla zawodowych kierowców. Od 11 maja 2020 r. mogą oni za pomocą eDO App i dowodu osobistego z warstwą elektroniczną podpisać wniosek o wydanie karty do tachografu w serwisie info-car.
eDO App każdorazowo wymaga potwierdzania operacji przy pomocy kodu PIN. Dane osobowe udostępniane są wyłącznie wybranemu podmiotowi. Zastosowane w aplikacji zabezpieczenia chronią przekazywane informacje przed ich nieuprawnionym skopiowaniem i dalszym wykorzystaniem.
Co zyska obywatel?
- Czas - nie straci go na wizyty w urzędach, dojazdy do nich i oczekiwanie w kolejce.
- Wygodę - aplikacja umożliwi kontakt z administracją publiczną z dowolnego miejsca na świecie 24 godziny na dobę.
- Wiarygodność - administracja publiczna traktuje podpis znajdujący się w e-dowodzie na równi z podpisem odręcznym czy kwalifikowanym.
- Możliwości - dzięki aplikacji załatwi wiele spraw w różnych urzędach na terenie całej Polski. Będzie mógł zdalnie podpisywać umowy np. umowę sprzedaży auta, umowę najmu i wiele podobnych.
- Bezpieczeństwo - przesyłane z dowodu osobistego dane będą zabezpieczone przed nieuprawnionym skopiowaniem. Nikt nie wykorzysta ich bez wiedzy i zgody obywatela.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 02.06.2020, 11:07 |
Źródło informacji | PWPW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE