Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Przypomniała, że o dodatek solidarnościowy mogą ubiegać się zarówno zarejestrowani w urzędzie pracy bezrobotni, jak i osoby, które utraciły pracę już w wyniku epidemii, po 15 marca tego roku. Dodatek w wysokości 1400 zł netto wypłacany będzie tym, którzy złożą wniosek w ZUS i przejdą pozytywnie weryfikację za trzy miesiące: czerwiec, lipiec i sierpień. Łączny koszt dla budżetu wypłaty tego świadczenia to 1,5 mld zł. Udzielony ma być łącznie 500 tys. uprawnionych osób (200 tys. z prawem do zasiłku dla bezrobotnych i 300 tys. bez prawa).
Prezes ZUS wyliczyła, że do godziny 12 w poniedziałek wpłynęło już 7 tys. wniosków m.in. 977 w Sosnowcu, 347 w Krakowie i 301 w Gdańsku.
Prezydent w sobotę podpisał ustawę o dodatku solidarnościowym, której był inicjatorem. "Przygotowaliśmy się przez tygodnie, kiedy była praca z panią minister i prezydentem nad koncepcją, ale de facto w kilka godzin po podpisaniu ustawy uruchomiliśmy nasze systemy informatyczne, a także umieściliśmy na stronie zakładu cały komplet bardzo dobrych informacji, łącznie ze ściągawką jak wypełnić wniosek" - wyjaśniła Uścińska.
Przyznała, że realizacja tego świadczenia w tak "ekspresowym" tempie jest możliwa, bo składa się go wyłącznie w elektronicznej formie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.(PAP)
autorki: Klaudia Torchała, Olga Zakolska
tor/ ozk/ krap/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.06.2020, 17:02 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |