Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Polski rząd konsekwentnie realizuje działania zmierzające w kierunku zmniejszenia emisyjności z poszanowaniem konwencjonalnej podstawy i w dialogu ze stroną społeczną. Inwestycja w farmy wiatrowe nie tylko poprawia bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale ma też ogromne znaczenie dla regionu. To największa inwestycja w farmy wiatrowe w Polsce. W sumie 43 wiatraki, których przewidywana roczna produkcja na poziomie 275 GWh energii pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne około 120 tysięcy gospodarstw domowych. To tyle, ile miasto wielkości Lublina zużywa w ciągu roku” – powiedział podczas otwarcia zachodniopomorskiej inwestycji Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.
W ramach inwestycji powstałej na obszarze powiatów Kamień Pomorski i Gryfice zbudowano 33 wiatraki o mocy znamionowej 2 MW i 10 wiatraków o mocy 2,2 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą i wyprowadzeniem mocy w postaci dwóch stacji transformatorowych. Do wykonania fundamentów wszystkich wiatraków zużyto 16340 m3 betonu (ponad 1800 kursów betonowozów) oraz 2120 ton stali zbrojeniowej (to więcej niż waży 8 samolotów pasażerskich Boeing 787 Dreamliner). Turbiny, każda o wadze ok. 260 ton, zostały zamontowane odpowiednio na 110 i 125 metrowych wieżach. Pracujące na nich łopaty wykonane z laminatu (mieszanki włókna szklanego i żywicy) mają średnicę 100 lub 110 metrów długości.
„Oddane dzisiaj do użytku dwie nowe lądowe farmy wiatrowe sprawiły, że łączna moc zainstalowana farm wiatrowych Grupy PGE zwiększyła się o blisko 20 proc. do 647 MW. PGE czuje się odpowiedzialna za rozwój niskoemisyjnych projektów, które mają istotne znaczenie dla mieszkańców naszego kraju. Równolegle w całej Polsce rozwijamy projekty fotowoltaiczne i intensywnie pracujemy nad budową farm wiatrowych na Bałtyku” – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Budowa nowych farm wiatrowych – dzięki której uda się uniknąć emisji ponad 200 tys. ton dwutlenku węgla - była możliwa dzięki wygranej w 2018 r. aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Na potrzeby przedsięwzięcia o roboczej nazwie Klaster, obok elektrowni z infrastrukturą towarzyszącą i wyprowadzeniem mocy, powstała też trzydziestokilometrowa kablowa linia wysokiego napięcia pomiędzy Kamieniem Pomorskim i Skrobotowem. Przyczyni się ona do poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz parametrów pracy sieci dystrybucyjnej w całym regionie.
W Grupie PGE spółką odpowiedzialną za rozwijanie odnawialnych źródeł energii odpowiedzialna jest PGE Energia Odnawialna. Obecnie jest ona największym producentem zielonej energii Polsce. Spółka posiada 16 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2286,1 MW.
Link do filmu z budowy największej farmy wiatrowej Grupy PGE: https://youtu.be/ASKKQ9xIooA
KONTAKT:
Małgorzata Babska
Biuro Prasowe Grupy PGE
tel. +48 (22) 340 13 36
tel. kom.+48 661 778 955
e-mail: biuro.prasowe@gkpge.pl
http://www.gkpge.pl/biuro-prasowe/kontakt
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.06.2020, 17:48 |
Źródło informacji | Grupa PGE |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Volkswagen Group wdraża platformę 3DEXPERIENCE od Dassault Systèmes w celu optymalizacji prac nad rozwojem pojazdów
- Platforma 3DEXPERIENCE w chmurze firmy Dassault Systèmes staje się podstawowym rozwiązaniem technologicznym w Volkswagen Group. Firma wdrożyła rozwiązanie w celu przyspieszenia prac nad rozwojem pojazdów. - Doświadczenia wirtualnych bliźniaków skracają cykle inżynieryjne i produkcyjne złożonych systemów motoryzacyjnych, usprawniają przepływy pracy, optymalizują wykorzystanie zasobów i przyspieszają wprowadzanie produktów na rynek.- 04.02.2025, 12:11
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Dassault Systèmes
-
Image
Na kraniec Europy. Właśnie wystartowało bezpośrednie połączenie PLL LOT do Lizbony
- 04.02.2025, 09:17
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT
-
Prawo.pl: kasowe rozliczenie PIT może nie cieszyć się zainteresowaniem przedsiębiorców PAP
W tym roku po raz pierwszy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z opcji tzw. PIT-u kasowego. Nowe rozwiązanie miało ułatwić firmom rozliczenia z fiskusem, jednak wielu ekspertów wskazuje, że zostało ono obwarowane zbyt dużą liczbą ograniczeń i wymogów – podaje Prawo.pl.- 03.02.2025, 14:13
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ