Newsletter

Polskie koleje uruchamiają coraz więcej połączeń międzynarodowych

27.06.2020, 13:53aktualizacja: 27.06.2020, 13:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polscy przewoźnicy kolejowi uruchamiają coraz więcej połączeń międzynarodowych, a to dzięki nowelizacji rządowego rozporządzenia, które pozwoliło na wznowienie od 13 czerwca kursowanie pociągów między państwami strefy Schengen.

Jak informuje Urząd Transportu Kolejowego, ze zniesienia ograniczeń pierwszy skorzystał przewoźnik Polregio, który od 14 czerwca wznowił ruch pociągów ze Szczecina do Berlina oraz Lubeki. Spółka ogłosiła również, że od 1 lipca przywraca kolejne połączenia międzynarodowe w relacjach: Zgorzelec - Goerlitz, Tuplice - Forst (Lausitz), Rzepin - Frankfurt nad Odrą oraz Gorzów Wielkopolski - Berlin.

Polregio od 26 czerwca ruszyło z sezonowym połączeniem ze Słowacją na trasie Rzeszów - Medzilaborce. Natomiast od 3 lipca przywrócone zostaną pociągi Polregio na Litwę na linii Białystok - Kaunas (Kowno). Polregio podało, że pociągi w ruchu przygranicznym z Białorusią na trasie Terespol - Brest (Brześć) są obecnie zawieszone do odwołania.

UTK informuje też, że po ponad 3-miesięcznej przerwie również PKP Intercity wznawia część połączeń międzynarodowych. Pierwsze pociągi do Niemiec, Czech i Austrii zostały uruchomione w poniedziałek, 22 czerwca 2020 r. W kolejnych dniach liczba pociągów międzynarodowych systematycznie wzrastała.

Obecnie z PKP Intercity można pojechać za granicę między innymi do Berlina, Wiednia, Ostrawy czy Pragi.

Urząd Transportu Kolejowego przypomina, że obowiązujące przepisy nadal uniemożliwiają wznowienie połączeń w kierunku Ukrainy, Białorusi oraz Rosji.

UTK zwraca ponadto uwagę, że w środkach transportu zbiorowego w Polsce nadal istnieje obowiązek zakrywania ust oraz nosa podczas podróży.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.06.2020, 13:53
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ