Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Dr Hans Kluge podziękował Ministerstwu Zdrowia Kazachstanu za wyrażenie zgody na potwierdzenie możliwości badań w laboratoriach referencyjnych WHO. Wg niego w Kazachstanie nie ma nowego niebezpiecznego wirusa, wszystkie wcześniej wykryte i odnotowane przypadki zapalenia płuc według klasyfikacji WHO należą do wirusa COVID-19.
Zdaniem władz Kazachstanu, wcześniej niektóre zagraniczne media błędnie wskazywały na rzekome pojawienie się jakiegoś nieznanego wirusa w Kazachstanie. To wywołało wielki rezonans w świecie uważają władze.
Kazachstan natychmiast zwrócił się o pomoc do Światowej Organizacji Zdrowia. Po dokładnej analizie przedstawionej informacji, WHO potwierdziła letnią epidemię zapalenia płuc w Kazachstanie w wyniku zachorowania na COVID-19. Cechą specyficzną tego zapalenia płuc jest to, że wszystkie przypadki mają negatywny wynik testu PCR, ale mają kliniczne i epidemiologiczne objawy koronawirusa. Również na prośbę Caroline Clarinval, szefowej biura WHO w Kazachstanie, do kraju przyjedzie dodatkowa grupa ekspertów z Organizacji.
W związku z tym w ramach walki z epidemią Kazachstan ściśle współpracuje z WHO. Regularne konsultacje w trybie roboczym z przedstawicielami Organizacji pomagają Kazachstanowi w dostosowywaniu metodologii rejestrowania rozwoju epidemii i określania różnych symptomów wirusa. Do tej pory w Kazachstanie, podobnie jak w większości krajów, odnotowywano tylko potwierdzone laboratoryjnie przypadki COVID-19.
Tendencja pokazuje, że od trzeciej dekady czerwca w kraju nastąpił zauważalny wzrost wirusowego zapalenia płuc bez określenia patogenu, czyli laboratoryjnie niepotwierdzonego. Takie przypadki z kolei wzbogacają międzynarodową praktykę zwalczania epidemii - wszak nowy koronawirus nie został jeszcze w pełni przebadany, a wszystkie jego możliwe objawy są ważne dla odkrycia szczepionki.
Być może doświadczenia z Kazachstanu mogą być przydatne dla krajów, w których według obliczeń WHO również występuje nadmierna śmiertelność, najprawdopodobniej związana z COVID-19. Eksperci zauważają, że podobne przypadki są nie tylko w Kazachstanie, ale wszędzie te przypadki mają swoja specyfika.
Od 18 lipca br. statystyki dotyczące zachorowalności i śmiertelności dotyczące osób z COVID-19 w Kazachstanie będą tworzone na podstawie dwóch źródeł danych: potwierdzonych laboratoryjnie przypadków COVID-19 i nieokreślonego wirusowego zapalenia płuc. To automatycznie doprowadzi do wzrostu liczby chorych.
Ale takie podejście rejestracji zachorowań pozwoli na dokładne prognozy zachorowalności ludzi, odpowiednie rozplanowanie niezbędnych zasobów: personelu medycznego, łóżek, sprzętu medycznego, leków, a także zapewni przejrzystość statystyk. Pełne przejście Kazachstanu na kodowanie COVID-19 z wykorzystaniem nowych kodów międzynarodowej klasyfikacji chorób nastąpi od 1 sierpnia br.
Rząd Kazachstanu doskonale zdaje sobie sprawę, że przejście na nową metodologię i ogłoszenie nowych połączonych statystyk doprowadzi do pogorszenia pozycji Kazachstanu w międzynarodowym rankingu zachorowalności i śmiertelności z powodu zakażeń koronawirusem.
Jednak takie działania rządu podkreślają otwartość Kazachstanu i jego chęć wspólnego stawienia czoła pandemii koronawirusa i badania jej konsekwencji w ścisłym związku ze społecznością międzynarodową.
W Kazachstanie nie ma nowego gwałtownego wzrostu epidemii COVID-19 lub krytycznego wzrostu liczby nowych przypadków chorób. Zmiana miejsca w statystykach międzynarodowych, według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa czy worldometer.com, wiąże się z technicznym dodaniem wszystkich przypadków zapalenia płuc związanych z klasyfikacją według WHO z wirusem COVID-19.
Wszystkie przypadki zachorowań (tych potwierdzonych jako COVID-19 i tych potraktowanych jako zapalenie płuc) zostały od początku zarejestrowane przez system opieki zdrowotnej Kazachstanu. Jednak ze względu na brak potwierdzenia związku z COVID-19 przypadki te nie zostały uwzględnione w ogólnych statystykach epidemiologicznych.
Wprowadzona w Kazachstanie od 5 lipca do 2 sierpnia br. kwarantanna wyraźnie ustabilizowała sytuację z zachorowalnością na COVID-19 w kraju, obecnie dynamika wzrostu nowych zachorowań utrzymuje się na poziomie 1700-1800 osób dziennie.
Według Dorit Nitzan, regionalnego dyrektora ds. Sytuacji Kryzysowych Europejskiego Biura WHO, na podstawie dostępnych danych sytuacja epidemiologiczna w Kazachstanie znacznie się poprawia. Dziś w Kazachstanie równocześnie są prowadzone masowe testy ludności oraz monitoring stosowania się do podstawowych wymagań dotyczących noszenia masek, dystansu społecznego i ograniczeń w zakresie zbiorowych zgromadzeń.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 20.07.2020, 12:47 |
Źródło informacji | Ambasada Kazachstanu w Polsce |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
„Played, Worn & Torn Auction” od Julien's powraca do miasta muzyki z legendarną aukcją 20-21 listopada 2024 r.
- 19.11.2024, 15:10
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Saudyjska Komisja Filmowa uroczyście zamyka drugą edycję Konferencji Krytyki Filmowej
- 15.11.2024, 09:08
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Business Wire
-
Image
Te nietypowe znaleziska z lumpeksów zaskoczyły wszystkich
Branża tekstylna stoi w obliczu poważnych wyzwań środowiskowych. Szacuje się, że co roku produkuje się 100 miliardów sztuk odzieży, z czego ogromna część nigdy nie trafia do konsumentów lub jest noszona tylko kilka razy [1]. W ten sposób 92 miliony ton ubrań trafia każdego roku na wysypiska, tworząc toksyczne hałdy na pustyniach czy terenach wiejskich, przyczyniając się do rozwoju zjawiska zwanego „fast fashion”. To ilość, która mogłaby wypełnić… 1,5 miliona ciężarówek.- 14.11.2024, 08:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Semcore Sp. z o.o.