Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Za przyjęciem sprawozdania z wykonania ubiegłorocznego budżetu i udzieleniu rządowi absolutorium opowiedziało się 237, było przeciw 212, nikt nie wstrzymał się od głosu.
W trakcie czwartkowej debaty, szef komisji finansów Henryk Kowalczyk (PiS) mówił, że utrzymanie w ubiegłym roku wysokiego wzrostu gospodarczego Polska zawdzięcza połączeniu wielu czynników, w tym "znakomitej polityki gospodarczej", ale także utrzymaniu dobrej koniunktury krajowej dzięki praktycznie zerowemu bezrobociu.
Kowalczyk dodawał, że świadczenia społeczne powodowały znaczący wzrost, a polityka fiskalna rządu była odpowiedzialna.
Innego zdania była opozycja. Według Izabeli Leszczyny (KO) zeszłoroczny budżet to "mętna woda, w której rząd PiS może ukryć wiele nieprawidłowości". Wskazywała, że był to budżet, który stawiał Polskę w pierwszej dziesiątce krajów UE z najwyższym deficytem. "Jesteśmy w pierwszej piątce krajów z najwyższym deficytem strukturalnym. Jak wyliczyła KE, średnia w Polsce to 2,7 proc PKB, podczas gdy średnia unijna to 1,1 proc PKB" - mówiła.
Hanna Gill-Piątek z Lewicy wytykała rządowi, że te w ub.r. za mało środków przeznaczył na budowę mieszkań na wynajem czy niedostateczne wykorzystanie funduszy na uruchomienie komunikacji autobusowej w mniejszych miejscowościach.
Podobnie wypowiadał się Krzysztof Paszyk z klubu PSL- Kukiz'15, który dodawał, że budżet był za mały na oświatę, czy służbę zdrowia. powołując się na raporty NIK zarzucił, że w 2019 roku "tak żonglowano definicjami i zakresami mierzenia inflacji, żeby ją statystycznie zaniżyć". (PAP)
mick/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.07.2020, 12:19 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |