Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ministerstwo Cyfryzacji informuje:
Dziś Dzień Bezpiecznego Kierowcy. To odpowiedni moment, by sprawdzić swoje punkty karne. Najszybciej zrobić to online. Od początku roku polscy kierowcy skorzystali z tej możliwości niemal 330 tysięcy razy.
Profil zaufany i kilka minut – to wszystko, czego potrzeba by przez internet sprawdzić stan swojego punktowego konta. Pamięć jest zawodna, dlatego dobrze jest skorzystać z tej możliwości przed wyruszeniem w dłuższą, np. wakacyjną, trasę.
Zamiast komisariatu
Jeśli nie internet, to co? To wizyta na komisariacie. To druga i ostatnia możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych. Korzystając z naszej e-usługi nie musicie nigdzie jechać, nikogo o nic pytać, czy prosić. Kilka kliknięć i gotowe.
Najważniejszy jest profil zaufany. Jeśli go nie macie, w większości przypadków zdążycie to nadrobić przed wyjazdem. Profil zaufany można bowiem założyć przez internet, korzystając z bankowości elektronicznej. Sprawdźcie, jak to zrobić (https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany).
e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet założyć profil zaufany – obejrzyj instruktaż (https://www.youtube.com/watch?v=5zvWIQ7cLVU&feature=youtu.be).- To profil zaufany potwierdza naszą tożsamość w internecie. To dzięki niemu nikt poza nami nie dowie się, ile punktów karnych mamy na koncie – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Ta zasada działa też w drugą stronę. Możemy sprawdzić tylko swoje punkty karne. Nie możemy dowiedzieć się, ile punktów ma ktoś inny – dodaje szef MC.
Do celu
Jeśli macie już profil zaufany, przechodzimy do działania. Krok 1: wejdźcie na www.GOV.pl Krok 2: w sekcji Usługi dla obywatela (menu po lewej stronie) wybierzcie Kierowcy i pojazdy, a tam e-usługę Sprawdź swoje punkty karne(https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne). Krok 3: kliknijcie przycisk Sprawdź swoje punkty karne. Zalogujcie się profilem zaufanym. Krok 4: dotarliście do celu! Informacja o Waszych punktach karnych wyświetli się od razu. Jeśli wyświetlająca się na ekranie liczba nie jest powodem do dumy, zadacie pewnie sobie pytanie: kiedy te punkty znikną?! Już odpowiadamy:
· gdy minie rok od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni),
. gdy ukończysz szkolenie, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych – jeśli przed jego rozpoczęciem miałeś mniej niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych – jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok).
Takie szkolenia organizują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD).
Pamiętaj, że możesz uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na 6 miesięcy.
Po szkoleniu suma Twoich aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.
Lepiej sprawdzić- Możliwość sprawdzenia online punktów karnych to jedna z naszych najpopularniejszych e-usług. Od początku roku Polacy skorzystali z niej dokładnie 329 732 razy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Niebawem korzystanie z niej będzie jeszcze prostsze. Licznik punktów karnych wkrótce będzie można znaleźć także w aplikacji mObywatel(https://www.gov.pl/web/mobywatel), razem z mPrawem Jazdy – zapowiada szef MC.
A kiedy Polacy najchętniej sprawdzają stan swojego konta? Oto wyniki z pierwszych sześciu miesięcy tego roku:
· styczeń – 64 532 sprawdzeń,
· luty – 62 799 sprawdzeń,
· marzec – 48 793 sprawdzeń,
· kwiecień – 48 258 sprawdzeń,
· maj – 47 461 sprawdzeń,
· czerwiec – 57 889 sprawdzeń.
Bezpiecznej drogi!
Sprawdź online swoje punkty karne. e-Polak potrafi! – obejrzyj spot (https://www.youtube.com/watch?v=K5gi3esvxNg&feature=youtu.be).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
lt/ par/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.07.2020, 12:27 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |