Newsletter

GUS: zbiory zbóż wyniosą 27,9 mln ton, czyli o 11 proc. więcej niż przed rokiem

30.07.2020, 13:45aktualizacja: 30.07.2020, 13:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Według wstępnego szacunku GUS, zbiory zbóż w Polsce z mieszankami zbożowymi mogą wynieść ok. 27,9 mln t, czyli o 11 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Ma być też więcej warzyw gruntowych i niektórych owoców.

W ocenie GUS, wyjątkowo częste opadyw czerwcu i lipcu, zahamowały postępującą suszę i korzystnie wpłynęły na wypełnienie ziarna zbóż i rzepaku oraz wegetację roślin korzeniowych zwiększając jednocześnie ich potencjał produkcyjny.

Zbiory zbóż ozimych wstępnie wyszacowano na 18,7 mln t, tj. o 1,4 mln t (o 8 proc.) więcej od zbiorów z roku ubiegłego, a zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi na 9,2 mln t, tj. o 1,3 mln t (o 16 proc.) więcej od zbiorów z roku ubiegłego.

Oszacowano, że powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2020 r. jest o ok. 1 proc. większa od ubiegłorocznej i wynosi około 7,2 mln ha. Najbardziej wzrosła powierzchnia upraw pszenicy - o 2,5 mln ha.

Według ekspertów GUS, w tym roku będą wysokie plony zbóż, szacuje się na 38,6 dt/ha, tj. o 3,4 dt/ha (o 10 proc ) więcej od plonów z roku ubiegłego.

GUS ocenia zbiory rzepaku i rzepiku na ok. 2,6 mln t, tj. o około 12 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych. Powierzchnia tych upraw w bieżącym roku zmniejszyła się w porównaniu do 2019 r. o ok. 0,2 proc. i wynosi ponad 0,8 mln ha.

Produkcję warzyw gruntowych ocenia się na niespełna 4,1 mln t, tj. o blisko 6 proc. więcej od roku poprzedniego; jednak o ostatecznej wysokości zbiorów zadecydują warunki dalszej wegetacji. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację, przewiduje się zwiększenie produkcji wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych w stosunku do poprzedniego sezonu z wyjątkiem produkcji pomidorów gruntowych. (PAP)

awy/ drag/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.07.2020, 13:45
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ