Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Port Gdańsk w I półroczu 2020 roku obsłużył 23,2 mln ton, co stanowi spadek o 15,2 proc. w porównaniu analogicznym okresem w 2019 roku. Porównując sześć miesięcy 2020 r. z rokiem ubiegłym, wzrosły przeładunki zboża (+188,8 proc.), innych masowych (+10 proc.) oraz Rudy (+1127 proc.)" - podała Drozd.
W pozostałych grupach ładunkowych odnotowano spadek rok do roku: paliwa (-33,4 proc.), węgiel (-23,7 proc.), drobnica (-3,6 proc.) kontenery (-4,1 proc.) ro-ro (-40,1 proc.) oraz drewno (-98,1 proc.).
Podział struktury przeładunków w I półroczu 2020 r. w Porcie Gdańsk przedstawia się następująco: masowe płynne: 29,6 proc., masowe suche: 23,9 proc., ładunki drobnicowe: 46,5 proc.
"W ciągu ostatniej dekady potroiliśmy nasze przeładunki. W 2019 r. w naszym porcie przeładowano rekordowe 52 mln ton. Nawet jeśli efekt epidemii będzie trwał nadal, to korekta w porcie będzie niewielka. Od początku pandemii nie mieliśmy ani jednego dnia przestoju" - powiedział w komunikacie prasowym dyrektor handlowy Portu Gdańsk Adam Kłos.
Dodał, że port jest strategicznym oknem importowym surowców takich jak paliwo i węgiel, na które zapotrzebowanie spadło, stąd doszło do spadku w przeładunkach.
"Jesteśmy portem uniwersalnym, potrafimy zdyskontować spadki innymi grupami przeładunków. Nasi mniejsi operatorzy, działający w Porcie Wewnętrznym reagują na zmieniającą się sytuację zdecydowanie bardziej elastycznie" - wyjaśnił Kłos.
W komunikacie prasowym podkreślono, że pomimo spadku wolumenu w I i II kwartale przed Portem Gdańsk stoi perspektywa odbicia w III lub IV kwartale 2020 r. (PAP)
autor: Robert Pietrzak
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.08.2020, 18:13 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |