Newsletter

Sejm przeciw odrzuceniu ustawy dot. drewna energetycznego

14.08.2020, 21:07aktualizacja: 14.08.2020, 21:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Sejm nie odrzucił w piątek - tak jak chciał Senat - nowelizacji ustawy o OZE, która wprowadza nową definicję drewna energetycznego.

Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 221 posłów, przeciw było 184, sześciu wstrzymało się od głosu. Teraz nowela ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) trafi do podpisu prezydenta.

Według przeciwników ustawy, da ona zielone światło do większej wycinki drzew. Z kolei według rządu, dzięki niej do energetyki trafi niepełnowartościowe drewno.

Nowelizacja przewiduje wprowadzenie nowej, czasowej definicji drewna energetycznego. Mówi ona m.in., że za drewno energetyczne uznaje się np.: surowiec drzewny niebędący drewnem tartacznym i skrawanym, stanowiącym dłużyce, kłody tartaczne i skrawane, produkty uboczne będące efektem przetworzenia surowca drzewnego itd.

Nowela ma obowiązywać od 1 października br. do 31 grudnia 2021 r.

Według rządu, nowe prawo ma pozwolić zagospodarować zalegające w lasach drewno, które z powodu koronawirusa nie zostało odebrane przez przemysł drzewny. Według wyliczeń resortu środowiska to ok. 2 mln m sześc. drewna. Ministerstwo dodawało, że zapas drewna, jaki mają teraz leśnicy, nie pozwala im prowadzić np. zadań ochronnych w lasach.

Podczas czwartkowego posiedzenia Senatu wiceminister środowiska Małgorzata Golińska poinformowała, że z powodu koronawirusa przychody Lasów Państwowych w pierwszym półroczu spadły o 600 mln zł w stosunku do planowanych.

Ministerstwo podczas prac nad ustawą w parlamencie zapewniało, że po zmianie przepisów do energetyki trafi niepełnowartościowe drewno. Nowe prawo ma pozwolić także uruchomić lokalną biomasę drzewną, tak by nie trzeba było jej sprowadzać z zagranicy.(PAP)

autor: Michał Boroń

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.08.2020, 21:07
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ