Newsletter

Ekspert: Polska ma duży potencjał przyciągania inwestycji po pandemii

20.08.2020, 12:12aktualizacja: 20.08.2020, 12:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rynek polski, na tle innych rynków wschodzących, ma duży potencjał przyciągania inwestycji w konsekwencji pandemii. Przewagi to m.in. wykwalifikowana siła robocza i dobra infrastruktura - ocenił Michael Bolliger z UBS Global Wealth Management.

Michael Bolliger w ocenie potencjału do przyciągania inwestycji do Polski wyróżnił m.in. wykwalifikowaną, już obecną na rynku siłę roboczą, a także dobre przygotowanie młodych ludzi przez system edukacyjny do zawodów technicznych. Jako kolejne przewagi wymienił również dobrą infrastrukturę, która ułatwia integrację nowych inwestycji z już istniejącymi fabrykami i ośrodkami przemysłowymi oraz mocne powiązania z rynkiem europejskim, m.in. z Niemcami.

"W tym roku firmy, z powodu ograniczeń koronawirusowych wprowadzanych w kolejnych państwach, musiały wprowadzać znaczące zmiany w swoich planach logistycznych" - napisał Bolliger.

"Brak możliwości przewożenia towarów z rosnącej liczby krajów oznaczał, że coraz więcej przedsiębiorstw zaczęło rozważać wycofanie się z Chin: w badaniu UBS Evidence Lab 85 proc. firm amerykańskich oraz 60 proc. chińskich planuje lub już rozpoczęło przenoszenie produkcji z Państwa Środka" - dodał.

Jego zdaniem przedsiębiorstwa z USA zmniejszą swoją tamtejszą produkcję o 46 proc., a z Chin – o 30 proc. Łącznie UBS Evidence Lab szacuje, że z powodu tych kroków wartość chińskiego eksportu spadnie o 500-700 mld USD.

Według UBS Polska ma szansę okazać się popularnym celem dla nowych inwestycji produkcyjnych. "Przede wszystkim ma już dobrze rozwinięte połączenia z rynkiem unijnym, istotnym ostatecznym rynkiem zbytu dla wielu produktów. 15 państw odbierało trzy czwarte polskiego eksportu (dane za 2018 r.), z czego większość stanowiły właśnie kraje unijne" - czytamy. (PAP)

pgo/ pad/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.08.2020, 12:12
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ