Newsletter

Soboń: w przyszłym roku popyt na węgiel spadnie o ok. 7 mln ton

04.09.2020, 14:56aktualizacja: 04.09.2020, 14:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W 2021 r. spadek popytu na węgiel kamienny ze strony krajowej energetyki sięgnie 7 mln ton – oszacował w piątek wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Zapewnił, że obecnie żadna z państwowych grup energetycznych nie importuje węgla.

Soboń, który – jak potwierdził w piątek – ma zostać pełnomocnikiem rządu ds. transformacji spółek energetycznych i sektora górnictwa, uczestniczy w poświęconej górnictwu sesji 12. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Obecnie trwają prace nad rozporządzeniem rządu, ustanawiającym takiego pełnomocnika.

W ocenie wiceministra niełatwa obecnie sytuacja górnictwa wynika zarówno z przyjętego modelu unijnej polityki klimatycznej, negatywnie wpływającego na rentowność branży, jak i ze spadku popytu na węgiel ze strony energetyki. Wśród powodów jest zarówno spadek zużycia energii, jak i spadek jej produkcji – głównie produkcji energii opartej na węglu.

"Należy liczyć się z tym, że jest to trwały trend" – powiedział Soboń, wskazując na konieczność dostosowania krajowej produkcji węgla do popytu ze strony energetyki. Zastrzegł, że związane z tym przekształcenia muszą nastąpić w zgodzie społecznej.

Zapewnił, że obecnie żadna z państwowych grup energetycznych nie importuje węgla z zagranicy. Przypomniał też, że w pierwszym półroczu br. import węgla kamiennego do Polski był o 3 mln ton niższy niż w podobnym okresie rok wcześniej.

Soboń potwierdził, że zobowiązaniem podjętym wobec górniczych związkowców jest zniesienie tzw. obliga giełdowego, czyli konieczności sprzedaży energii na Towarowej Giełdzie Energii. "Oczywiście trzeba pamiętać, że my nie znosimy możliwości handlu na TGE, znosimy wyłącznie jego konieczność" - zaznaczył wiceminister. Jego zdaniem, projekt, nad którym pracuje obecnie Ministerstwo Klimatu, powinien wejść w życie "jak najszybciej". (PAP)

mab/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.09.2020, 14:56
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ