Newsletter

Emilewicz: rozpoczynamy konsultacje 200 projektów do Krajowego Planu Odbudowy

23.09.2020, 16:44aktualizacja: 23.09.2020, 16:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rozpoczynamy konsultacje społeczne 200 projektów przygotowanych przez nasz resort do Krajowego Planu Odbudowy – poinformowała w środę na konferencji prasowej minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jak wskazała, resort liczy na szerokie konsultacje zarówno z sektorem prywatnym jak i samorządowym. „Pierwszy raz na taką skalę uruchamiany proces konsultacji wykorzystania instrumentu uruchamianego ze środków Unii Europejskiej” – wskazała. Dodała, że pomysły, które trafią do resortu, zostaną wybierane i zgłoszone do Krajowego Planu Odbudowy.

Wśród takich zgłoszonych projektów – jak wskazała Emilewicz – jest np. koncepcja budowy w Polsce hubu biotechnologicznego, który ma zapewnić bezpieczeństwo medyczne i farmakologiczne kraju. Inne pomysły dotyczą m.in. stworzenia centrum mikroelektroniki, rozwoju sektora kosmicznego, rozwoju energetyki prosumenckiej i farm wiatrowych, budownictwa oraz efektywności energetycznej budynków, wsparcia gmin uzdrowiskowych i utworzenia zaplecza dla budowy offshore.

Minister oceniła, że KPO to ogromna szansa na dalszą modernizację kraju. Przypomniała, że wynegocjowana przez premiera Mateusza Morawieckiego kwota wsparcia polskiej gospodarki ze środków UE na walkę ze skutkami COVID, to ponad 60 mld euro. Wyraziła nadzieję, że część tej kwoty trafi na rynek już w przyszłym roku.

Emilewicz powiedziała też, że na stronie www.planodbudowy.gov.pl każdy zainteresowany obywatel będzie mógł zgłosić swój pomysł w jednym z czerech obszarów, które MR traktuje jako priorytetowe w planach nad KPO Są to: odporne społeczeństwo, odporne państwo, odporne środowisko i odporna gospodarka. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ drag/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.09.2020, 16:44
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ