Newsletter

Dobry klimat na OZE: Pekao S.A. zapewnia preferencyjne finansowanie projektów związanych z energią odnawialną

05.10.2020, 15:12aktualizacja: 05.10.2020, 15:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Nowa polityka klimatyczna UE przyniesie środki na projekty związane z energią odnawialną, do wykorzystania przez polskie MŚP” – powiedziała 1 października Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A. na XVII Posiedzeniu Rady Przedsiębiorców w Gdańsku. Tematem przewodnim rady były szanse i wyzwania dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w związku ze zmianami w polityce klimatycznej.

Plan inwestycyjny na rzecz zrównoważonej Europy do 2030 roku wyniesie co najmniej 1 bln euro: 503 mld z budżetu Unii Europejskiej na klimat i środowisko, 143 mld w ramach mechanizmu sprawiedliwej transformacji, 114 mld z krajowego współfinansowania funduszy ESI (Europejska Inicjatywa Stabilizacji) oraz 229 mld z uruchomionych publicznych i prywatnych inwestycji unijnych.

„Dla Polski, a szczególnie dla MŚP oznacza to wielkie wyzwanie. Ogromne pieniądze są przeznaczane na wymianę floty w firmach transportowych czy ograniczenie emisji poprzez zamianę konwencjonalnych źródeł energii na źródła, które nie emitują zanieczyszczeń. Pytanie, czy te pieniądze weźmiemy, skonsumujemy i będziemy konkurencyjni na rynkach europejskich” – podkreślił Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Część unijnych środków trafi do polskich banków z przeznaczeniem na sfinansowanie inwestycji w transformację energetyczną w naszym kraju. Skorzystają na tym zarówno same banki, jak i polskie firmy – szczególnie z sektora małych (10-49 pracowników) i średnich (50-249 pracowników) przedsiębiorstw.

Bank Pekao S.A., który posiada zarówno pion dedykowany MŚP, jak i własne Biuro Funduszy Unii Europejskiej i Programów Publicznych, szczegółowo analizuje tematykę klimatyczno-środowiskową i skupia się na wykorzystywaniu wszelkich dostępnych - krajowych, regionalnych i unijnych - funduszy w celu finansowania inwestycji we wdrażanie projektów dotyczących energii odnawialnych.

„W banku od dłuższego czasu prowadzimy projekty związane z OZE. Bardzo mocno współpracujemy z takimi instytucjami, jak Europejski Fundusz Inwestycyjny czy Europejski Bank Inwestycyjny. Wykorzystujemy wszelkie możliwe instrumenty wspierające przedsiębiorców po to, aby tych inwestycji powstawało w Polsce jak najwięcej i żeby móc zabezpieczyć związane z nimi ryzyko ” – zaznaczyła Magdalena Zmitrowicz.

Zdaniem Jakuba Fulary, dyrektora Biura Funduszy Unii Europejskiej i Programów Publicznych Pekao S.A., banki są bardzo sprawnym dystrybutorem środków publicznych, ukierunkowanych np. na cele związane z polityką klimatyczną.

„Farmy wiatrowe, fotowoltaika duża - czyli farmy fotowoltaiczne, fotowoltaika mała - czyli panele fotowoltaiczne na własny użytek, wymiana urządzeń na bardziej efektywne energetycznie. W Banku Pekao S.A. finansujemy wszystkie te działania” – wymieniał Jakub Fulara.

Pekao S.A. dzięki współpracy z instytucjami, takimi jak BGK, EBI czy EFI oraz połączeniu środków publicznych i bankowych może zapewnić klientom preferencyjne finansowanie – taniej i na lepszych warunkach.

Przykładem takiego finansowania są kredyty na fotowoltaikę z gwarancją Biznesmax. Bank Gospodarstwa Krajowego dopłaca przedsiębiorcom do odsetek i zapewnia bezpłatną gwarancję kredytu zaciągniętego w bankach komercyjnych, które przystąpiły do programu, czyli np. Pekao SA. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi szukać dodatkowych zabezpieczeń kredytowych, a koszt finansowania może wynieść nawet 0 proc.

Od momentu wejścia Polski do UE sektor bankowy wspiera przedsiębiorców przy realizacji programów publicznych. Większość polskich banków przygotowała i wdrożyła w 2019 oraz na początku 2020 roku finansowanie projektów OZE oparte na systemie aukcyjnym. Zostało zrealizowanych już wiele transakcji, w tym dużych przedsięwzięć, finansowanych przez konsorcja bankowe.

Sektor bankowy dostrzega również ogromny potencjał związany z potrzebą przygotowania programów finansowania dla mniejszych i średnich inwestorów na rynku energii odnawialnych, którzy realizują projekty instalacji od 1 do 5 megawatów.

„W Banku Pekao S.A. pod koniec 2019 roku wprowadziliśmy program finansowania skierowany do mniejszych i średnich inwestorów. Mamy za sobą już pierwsze takie transakcje i jesteśmy w pełni przygotowani do wspierania naszych klientów w realizacji ich przedsięwzięć” – podkreślił Maciej Weinberg, dyrektor Biura Finansowania Projektów Inwestycyjnych MŚP w Pekao S.A.

Zdaniem ekspertów z Pekao S.A. do niedawna najbardziej popularne były inwestycje w farmy wiatrowe, w tej chwili rynek jest jednak zdominowany przez projekty związane z fotowoltaiką. Bank aktualnie analizuje możliwości finansowania projektów biogazowni.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 05.10.2020, 15:12
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiam ullamcorper. Suspendisse a pellentesque dui, non felis. Maecenas malesuada elit lectus felis, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultricies porta urna.

ZAPISZ SIĘ