Newsletter

Nauka i technologie

W trzecim tygodniu GovTech Festival na pierwszym planie Hackathon dla Miast i Cyfrowy Wolontariusz

17.11.2020, 13:04aktualizacja: 17.11.2020, 13:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

GovTech Festival/Hackathon dla Miast - grafika
GovTech Festival/Hackathon dla Miast - grafika
Kolejny, trzeci już tydzień GovTech Festival, to przede wszystkim programowanie rozwiązań dla miast, które zgłosiły swoje wyzwania do Hackathonu dla Miast organizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju i GovTech Polska. Już w najbliższy weekend, 20-22 listopada, stu programistów z całej Polski zaproponuje cyfrowe rozwiązania wyzwań zgłoszonych przez cztery samorządy. GovTech Festival to także promocja cyfrowych aktywności poprzez inicjatywę Cyfrowego Wolontariatu. Dzięki temu przedsięwzięciu każdy może nie tylko rozwijać swoje cyfrowe umiejętności i pomagać w tym innym, ale także, dzięki współpracy GovTech Polska z Lasami Państwowymi, przyczynić się do odnowienia lasu na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi.

Hackathon dla Miast – do wygrania nawet 30 tys. zł

Do Hackathonu dla Miast, jednego z kluczowych wydarzeń GovTech Festival, zgłosiło się 30 samorządów, spośród których komisja konkursowa wybrała cztery najciekawsze wyzwania związane z pandemią. Wśród miast, które wezmą udział w hackathonie, znalazły się: Chełm, Stargard, Świdnik i Zduńska Wola. Nad rozwiązaniem zgłoszonych przez nie wyzwań pracować będą programiści z całej Polski, którzy do 15 listopada zarejestrowali się do udziału w projekcie. Zespoły, które podczas 48-godzinnego maratonu programowania stworzą najlepsze rozwiązania dla miast, mogą liczyć na nagrody finansowe o łącznej wartości 120 tys. złotych sponsorowane przez GovTech Polska oraz możliwość przetestowania pomysłów w samorządach przy wsparciu merytorycznym Polskiego Funduszu Rozwoju.

„GovTech Festival to nie tylko wydarzenia o zasięgu międzynarodowym, ale także inicjatywy służące naszym lokalnym społecznościom. Pandemia koronawirusa pokazała, że na cyfryzacji może skorzystać każdy, dlatego właśnie Hackathon dla Miast to jedno z najważniejszych wydarzeń naszego festiwalu, podczas którego udowadniamy, że poprzez cyfryzację można pomagać innym nie tylko wirtualnie, ale też całkowicie realnie. Wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju stworzyliśmy przestrzeń do połączenia przedstawicieli miast z najzdolniejszymi programistami z całej Polski, a efektem ich wspólnej pracy będą konkretne rozwiązania dla wyzwań stojących przed naszymi małymi ojczyznami „– mówi Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

Hackathonowi dla Miast będą towarzyszyły wejścia na żywo ze studio. Oficjalne otwarcie hackathonu odbędzie się w piątek, 20 listopada, o godz. 17:00, natomiast na ceremonię ogłoszenia zwycięzców organizatorzy zapraszają w poniedziałek, 23 listopada, o godz. 11:00. Transmisje dostępne będą na stronie festiwalu: www.govtechfestival.com oraz na kanałach społecznościowych GovTech Polska i Polskiego Funduszu Rozwoju.

Więcej informacji na temat wyzwań zgłoszonych do Hackathonu dla Miast.

Cyfrowy Wolontariusz i Las GovTech Festival

W trakcie trwającego przez cały listopad GovTech Festival można również zdobyć tytuł Cyfrowego Wolontariusza i tym samym być współtwórcą Lasu GovTech Festival. Cyfrowy Wolontariusz to inicjatywa, która ma edukować i zachęcać do korzystania z narzędzi cyfrowych oferowanych przez administrację publiczną, a także aktywizować młodsze osoby do wspierania seniorów w korzystaniu z tych rozwiązań. Przedsięwzięcie ma charakter konkursu i organizowane jest we współpracy z Lasami Państwowymi. Dzięki włączeniu się w cyfrowe aktywności i wykorzystywaniu narzędzi online do kontaktu z administracją, uczestnicy nie tylko na co dzień przyczyniają się do ograniczenia zużycia papieru, ale także, biorąc udział w tej akcji, będą mieli szansę wraz z leśnikami odbudować las dla przyszłych pokoleń. Za każdą wypełnioną ankietę dotyczącą cyfrowych aktywności, Lasy Państwowe zasadzą w imieniu uczestników kolejne drzewa na terenach dotkniętych klęską żywiołową. Uczestnicy mogą ponadto sami zagłosować na nadleśnictwo, na terenie którego ich zdaniem las powinien zostać odbudowany w pierwszej kolejności.

„Efektem naszej współpracy z Lasami Państwowymi będzie powstanie jedynego w swoim rodzaju GovTech Festivalowego Lasu, który zasadzony zostanie na terenach dotkniętych klęską żywiołową i będzie symbolicznym, fizycznym wyrazem naszego zaangażowania w podnoszenie cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy bez technologii nie wyobrażamy sobie załatwiania najbardziej prozaicznych czynności. Zależy nam na tym, by jak najwięcej obywateli korzystało z udostępnionych przez administrację usług publicznych oraz na stałym dodawaniu do tego katalogu kolejnych. Jednocześnie, równie kluczowe jest dla nas to, by te usługi były bezpieczne i łatwe w użytku dla każdego” – mówi Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

„Sami poddajemy cyfryzacji kolejne procesy zarządzania lasami i gospodarki leśnej, a także chętnie wspieramy tego rodzaju działania w innych dziedzinach życia, szczególnie te mające na celu ograniczenie tzw. wykluczenia cyfrowego obywateli. Dlatego Lasy Państwowe z przyjemnością włączyły się w inicjatywę GovTech Polska, tym bardziej, że skierowana jest ona do seniorów, którym winniśmy w trudnym czasie pandemii wszelką możliwą pomoc i wsparcie. Jednocześnie łączymy przy tym dwa ważne współczesne zjawiska – technologię i ekologię. Najbardziej aktywni uczestnicy GovTech Festival wybiorą bowiem teren leśny, na którym posadzimy nowy las – Las GovTech Festival” – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Inicjatywa jest częścią Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, którego głównym celem jest wsparcie osób starszych w trudnych czasach pandemii. W ubiegłym tygodniu inicjatywa rozszerzyła się o możliwość zgłoszenia chęci pomocy w kwestiach podnoszenia kompetencji cyfrowych u seniora. Poprzez akcję #WspierajSeniora każdy pomagać innym w korzystaniu z narzędzi do komunikowania się na odległość czy załatwianiu spraw urzędowych przez Internet. Żeby zostać Cyfrowym Wolontariuszem i nieść pomoc osobom starszym, wystarczy wypełnić krótki formularz dostępny na stronie.

„Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to projekt, który uwidacznia najlepsze cechy naszego społeczeństwa – gotowość do pomocy innym, zdolność do współpracy i solidarność międzypokoleniową. Takie inicjatywy pokazują, że możemy łączyć się w działaniu i razem osiągać więcej” – dodaje Justyna Orłowska.

Trzeci tydzień GovTech Festival

W tym tygodniu w ramach GovTech Festival odbywają się także m.in.: debata ekspertek z różnych branż pt. „Jak oswajamy technologie?”, warsztaty online pt. „Komputer dla Cyfrowych Debiutantów” poświęcone możliwościom, jakie dają nam usługi publiczne dostępne online, debata ekspercka na temat „Chińskich wpływów w przestrzeni informacyjnej V4”, ekspercki okrągły stół zatytułowany „Zagrożenia informacyjne w czasach globalnej pandemii. Nowe wyzwania i możliwości dla sektora NGO”, webinarium poświęcone „Rozwiązaniom urban tech w miastach”, e-konferencja pt. „Po co kulturze sieć?", konferencja „The Future is Data. Przyszłość to dane” oraz webinarium „Cybernuta – nowoczesna forma edukacji”.

GovTech Festival

GovTech Festival to trwający miesiąc projekt edukacyjno-technologiczny o globalnym zasięgu. W festiwalu, którego celem jest przybliżenie obywatelom cyfrowego świata poprzez cykl wydarzeń online, może wziąć udział każdy zainteresowany. Przez cały listopad w ramach GovTech Festival organizowane są webinaria, warsztaty i hackathony, które mają na celu przełamywanie analogowych barier, edukowanie oraz otwieranie społeczeństwa na nowe możliwości związane z cyfryzacją i digitalizacją. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

GovTech Festival to wydarzenia główne i wydarzenia towarzyszące organizowane przez partnerów festiwalu. Do najważniejszych wydarzeń festiwalu należą: webinarium na temat branży gamingowej pod patronatem Internet Governance Forum, które odbyło się 6 listopada, #FakeHunter Challenge, który został zorganizowany 13-15 listopada wspólnie z Polską Agencją Prasową, Hackathon dla Miast – wydarzenie organizowane wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju, które odbędzie się 20-22 listopada, oraz HackYeah, czyli wirtualna edycja największego stacjonarnego hackathonu w Europie, który zorganizowany zostanie 27-29 listopada, w ramach którego odbędzie się także Game Jam, czyli maraton programowania gry wideo organizowany wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu. Podczas Game Jam powstanie gra, której motyw przewodni wybrany zostanie w głosowaniu internautów z całego świata. Częścią GovTech Festival będzie także HackJunior, czyli ogólnopolski konkurs, w którym mogą wziąć udział uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych z całej Polski.

Organizator i patronat

GovTech Festival organizowany jest przez GovTech Polska, czyli międzyresortowy zespół działający w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Festiwal odbywa się pod patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, Grupy Wyszehradzkiej oraz Internet Governance Forum 2021, czyli jednej z inicjatyw ONZ. Festiwal otrzymał także patronat Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Partnerami strategicznymi GovTech Festival są: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Prasowa, Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Lasy Państwowe, Allegro oraz Play.

GovTech Polska

GovTech Polska został powołany do życia w 2018 roku. To międzyresortowy program realizowany w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego. Jego nadrzędnym celem jest usprawnienie dialogu między sektorem publicznym, a innowatorami. To most łączący administrację publiczną z przedsiębiorcami, startupami, środowiskiem naukowym i  obywatelami.

Program łączy wszystkich, którzy za pomocą innowacyjnych technologicznie narzędzi stają odważnie naprzeciw wyzwaniom z jakimi mierzy się sektor publiczny. Usprawniają tym samym efektywność działania sfery publicznej podnosząc jakość życia obywateli.

Kontakt w sprawie GovTech Festival: govtechfestival@kprm.gov.pl

Strona www: www.govtechfestival.com

Kanały SM:

FB: @GovTechFestival, @GovTechPolska

IG: @GovTech_Polska

TT: @GovTechPL

YT: GovTech Polska

-

KONTAKT:

Agnieszka Pawelska

media relations manager

e-mail: a.pawelska@neuron.pl

tel. kom. +48 509 549 869

Źródło informacji: GovTech Polska

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.11.2020, 13:04
Źródło informacji GovTech Polska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii