Newsletter

Polityka i społeczeństwo

WPPCKPRM: Narodziny 300 tysięcy dzieci zgłoszone online! (komunikat)

30.06.2021, 17:50aktualizacja: 30.06.2021, 17:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelaria Prezesa Rady Ministrów:

Rodzice ponad połowy urodzonych w tym roku dzieci zamiast iść do urzędu, wybrali naszą e-usługę, dzięki której szybko, wygodnie i online można zgłosić narodziny malucha. Od uruchomienia tej możliwości skorzystano z niej ponad 300 tysięcy razy.

Zgłoszenie narodzin dziecka to obowiązek – rodzice na jego dopełnienie mają 21 dni od otrzymania karty urodzenia. Dzięki naszej e-usłudze Zgłoś urodzenie dziecka ten obowiązek, w odróżnieniu od wielu innych, wcale nie jest uciążliwy – wręcz przeciwnie.

Jedna e-usługa, wiele spraw

- Nasza e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin, ale i załatwienie kilku innych spraw. Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt urodzenia oraz inne dokumenty - jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli dziecko zostanie zameldowane – także zaświadczenie o zameldowaniu. Oczywiście wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zdajemy sobie sprawę, że młodzi rodzice niezwykle cenią sobie czas – dlatego naszą e-usługę przygotowaliśmy tak, aby dopełnienie obowiązku było szybkie i wygodne.

I tę wygodę doceniają rodzice nowonarodzonych dzieci. Od dnia uruchomienia naszej e-usługi (1 czerwca 2018 r.) dzięki niej zgłoszono narodziny ponad 300 tysięcy dzieci (dokładnie 300 373).

- Ostatnie miesiące to stale rosnące zainteresowanie możliwością elektronicznego zgłoszenie narodzin. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w tym roku od stycznia do końca kwietnia w Polsce urodziło się 110 500 dzieci. Narodziny 57 219, czyli ponad 51% z nich, rodzice zgłosili korzystając z naszej e-usługi Zgłoś urodzenie dziecka – mówi minister Janusz Cieszyński.

Tak to wyglądało w kolejnych miesiącach:

styczeń 2021 r. - 25 000 urodzeń (dane GUS), 13 205 narodzin zgłoszonych online (52,8%),

luty 2021 r. - 26 000 urodzeń (dane GUS), 13 151 narodzin zgłoszonych online (50,58%),

marzec 2021 r. - 32 000 urodzeń (dane GUS), 15 721 narodzin zgłoszonych online (49,12%),

kwiecień 2021 r. - 27 500 urodzeń (dane GUS), 15 142 narodzin zgłoszonych online (55,06%).

Główny Urząd Statystyczny nie podał jeszcze tegorocznych danych za maj i czerwiec. My wiemy już, że w tym czasie rodzice zgłosili przez internet narodziny kolejnych ponad 27 tysięcy maluchów.

Pierwsze kroki na GOV.pl

Jeśli niebawem zostaniecie rodzicami i nie wiecie, jak skorzystać z naszej e-usługi - chętnie, krok po kroku, wytłumaczymy jak przez internet zgłosić narodziny dziecka. Zaczynamy!

Po pierwsze – musicie podjąć decyzję, kto z Was dopełnia tego obowiązku. Mama czy tata? Rodzic, który będzie zgłaszał narodziny malucha powinien mieć profil zaufany (PZ), smartfon lub komputer i oczywiście dostęp do internetu.

Jeśli nie macie profilu zaufanego, możecie założyć go od ręki. Załóż profil zaufany już dziś.

Profil zaufany bardzo Wam się przyda i to nie raz – dzięki niemu złożycie wniosek o 500+, zyskacie szybki dostęp do swoich i dziecka e-recept, także wiele innych urzędowych spraw będziecie mogli załatwiać online.

Jeśli macie już profil zaufany, czas przystąpić do działania.

W internecie od razu wejdźcie na portal www.GOV.pl. Będąc na miejscu, zerknijcie w prawy górny róg strony. Znajdziecie tam wejście na konto Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Zgłoszenie urodzenia dziecka.

Cały proces zgłaszania to tylko pięć dziecinnie prostych kroków. Oto one:

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka (w tym imię!).

Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu. Mogą się przydać, gdyby kierownik Urzędu Stanu Cywilnego potrzebował wyjaśnień.

I już - wszystko załatwione! #ePolakpotrafi!

Spotkajmy się na GOV.pl

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.06.2021, 17:50
Źródło informacji kprm
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ