Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ekonomista był gościem pierwszego webinaru, zorganizowanego przez Serwis Samorządowy PAP w ramach projektu „Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu”. Ekspert mówił m.in. o plusach i minusach obrotu gotówkowego.
Jak przypomniał, pieniądz gotówkowy, czyli banknoty i monety, jest emitowany przez współczesne banki emisyjne (w Polsce zajmuje się tym Narodowy Bank Polski). Z kolei pieniądz bezgotówkowy, z którego korzystamy, płacąc kartą czy zlecając przelew, jest kreowany i w praktyce to po prostu kredyt.
Według dr. Piotra Maszczyka zasadniczą zaletą obrotu bezgotówkowego jest to, że znacznie zmniejsza koszty. „Jeżeli ktokolwiek z uczestników naszego webinarium prowadzi jakąkolwiek działalność gospodarczą, to doskonale wie, że obrót gotówką pociąga za sobą koszty - gotówkę trzeba przewozić, gotówkę trzeba magazynować, trzeba pilnować, żeby jej nikt nie ukradł i tak dalej. Obrót bezgotówkowy w fantastyczny sposób te koszty zmniejsza” - podkreślił.
Z kolei jednym z plusów obrotu gotówkowego jest większe poczucie kontroli wydatków. „Po prostu wydajemy więcej, kiedy płacimy kartą, bo nie czujemy wypływu pieniądza z portfela” - mówił dr Maszczyk.
Ekspert nawiązał też do obaw, jakie zrodziły się w związku z pandemią. „Początkowo wydawało się, że pandemia zwiększy udział obrotu gotówkowego. (…) Gotówka to jest coś konkretnego, gotówka jest płynna, gotówka zawsze będzie akceptowana; nie mamy pewności, czy na przykład karta będzie akceptowana” - mówił. „Kiedy okazało się, że bankomaty wypłacają gotówkę, nie dzieje się nic złego, okazało się, że preferowaną formą jest obrót bezgotówkowy. Po pierwsze dlatego, że znaczna część zakupów przesunęła się do internetu” - zauważył.
Webinarium odbyło się w ramach projektu „Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu”, realizowanego przez Polską Agencję Prasową we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Pełny zapis webinarium można znaleźć TUTAJ.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 01.07.2021, 15:19 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom