Newsletter

Zdrowie i styl życia

Przełom w leczeniu padaczki? Nowe technologie wspierają epileptologów

13.07.2021, 09:15aktualizacja: 13.07.2021, 09:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Centrum Terapii Padaczki Neurosphera - Badanie EEG (ocena czynności bioelektrycznej mózgu)
Centrum Terapii Padaczki Neurosphera - Badanie EEG (ocena czynności bioelektrycznej mózgu)
Zespół polskich inżynierów i lekarzy opracował unikatowy system wspierający diagnozowanie i leczenie padaczki. Oparte na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym narzędzie może być szansą na postępy terapeutyczne nawet w najtrudniejszych przypadkach.

Padaczka to jedna z najczęstszych chorób neurologicznych, charakteryzująca się powracającymi napadami powodowanymi przejściowym wyładowaniem bioelektrycznym w mózgu. W Polsce choroba dotyka ok. 400 tysięcy osób, a niemal co trzeci chory zmaga się z jej lekooporną odmianą, co oznacza, że nawet wieloletnie leczenie nie przynosi poprawy stanu zdrowia pacjenta. Zespół pod kierownictwem epileptologa dr. n. med. Piotra Zwolińskiego i cybernetyka płk. dr. inż. Mariusza Chmielewskiego stworzył Neuroterminal – narzędzie dające nadzieję na postępy terapeutyczne pacjentom, u których do tej pory zawodziły wszelkie znane sposoby diagnostyki i terapii.

Przyszłość w cybermedycynie

Neuroterminal to system komputerowej asysty stworzony na potrzeby diagnostyki i terapii padaczki. Jego mózgiem jest robot Ictal - moduł cybernetyczny, który zawiera narzędzia sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Po wprowadzeniu danych o pacjencie i przebiegu choroby, komputer w czasie rzeczywistym porówna je z informacjami z obszernej bazy i zaproponuje lekarzowi rozpoznanie oraz możliwe rozwiązania.

„Dzięki ogromnym mocom obliczeniowym możliwa jest analiza milionów cech u milionów chorych. To niezaprzeczalna wyższość komputera nad mózgiem ludzkim. Żaden zespól badawczy nie jest w stanie pracować na tylu przypadkach jednocześnie – mówi dr n. med. Piotr Zwoliński z Centrum Terapii Padaczki Neurosphera – Liczymy, że w przypadku niektórych ciężkich postaci padaczki, komputer znajdzie i podpowie nowe prawidłowości, których nie bylibyśmy w stanie zauważyć”. 

Dr n. med. Piotr Zwoliński jest epileptologiem z 30-letnim stażem, a pracy nad Neuroterminalem poświęcił ostatnie 10 lat. Skatalogował i opisał zestawem 100 unikatowych cech wszystkie rodzaje napadów, sklasyfikowane przez Międzynarodową Ligę Przeciwpadaczkową. Do systemu wprowadził także ponad 30 leków, które są powszechnie stosowane w terapii padaczki w kraju i zagranicą, a także zalecenia światowej sławy autorytetów oraz towarzystw naukowych w zakresie stosowania i dawkowania leków. Wszystko to dało ogromną bibliotekę wiedzy, która jest na bieżąco aktualizowana i uzupełniana. Neuroterminal to innowacyjne narzędzie na polu epileptologii, choć sztuczna inteligencja jest już od kilku lat szeroko stosowana m.in. w onkologii, okulistyce, kardiologii, dermatologii, a ostatnio nawet w psychiatrii.

Wyższy standard opieki

Nowe technologie rewolucjonizują także rynek medyczny w obszarze organizacji opieki zdrowotnej. Zintegrowane systemy łączą lekarza z pacjentem, dając możliwość kontaktu z dowolnego miejsca, o dowolnej porze dnia, dostęp do dokumentacji medycznej oraz monitorowanie stanu zdrowia pacjenta. Temu również m.in. służy dedykowany chorym na padaczkę system opracowany przez dr. Piotra Zwolińskiego. 

„Skuteczne leczenie padaczki to proces, który wymaga kompleksowej, długofalowej i zaplanowanej opieki medycznej. Obserwacja chorego w systemie Neuroterminal jest na bieżąco zapisywana i analizowana, co umożliwia śledzenie trendów poprawy lub pogorszenia stanu klinicznego pacjenta i dostosowanie najbardziej optymalnej terapii” – tłumaczy dr n. med. Piotr Zwoliński.

Zastosowanie narzędzi Przemysłu 4.0 w medycynie niesie ze sobą wiele korzyści – od zwiększenia dostępności usług medycznych, poprzez optymalizację czasu pracy personelu medycznego, po trafniejsze diagnozowanie i decyzje kliniczne. Po nowe rozwiązania sięga coraz więcej podmiotów działających na rynku zdrowia, mając świadomość, że wraz z rozwojem nowych technologii, rosną oczekiwania pacjentów. 

KONTAKT:

Joanna Bator

tel. +48 696 466 443

e-mail: pr@neurosphera.pl

Źródło informacji: Centrum Terapii Padaczki Neurosphera
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.07.2021, 09:15
Źródło informacji Centrum Terapii Padaczki Neurosphera
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii