Newsletter

#idearozwojubiznesu, wideokonferencje dla przedsiębiorców nt. rozwiązań Polskiego Ładu

20.09.2021, 11:42aktualizacja: 20.09.2021, 11:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - Kadr z filmu
PAP MediaRoom - Kadr z filmu
Wystartował cykl bezpłatnych webinariów „Idea Rozwoju Twojego Biznesu”, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Spotkania online potrwają do grudnia 2021 r. „Chcemy przybliżyć przedsiębiorcom przygotowany przez rząd pakiet rozwiązań osłonowych, które wspierają polskie MŚP w prowadzeniu działalności gospodarczej” – podkreśla Mikołaj Różycki, p.o. prezesa PARP.

Do udziału w webinariach zaproszeni zostali eksperci z 19 instytucji kluczowych w krajowym systemie gospodarczym, m.in.: Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Finansów, KUKE, Głównego Urzędu Miar, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Urzędu Zamówień Publicznych, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

Cykl wystartował 15 września. W spotkaniach, które potrwają do grudnia 2021 r., eksperci będą dzielić się z przedsiębiorcami wiedzą i praktycznymi wskazówkami na temat korzystania z rozwiązań osłonowych dla firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

„Nowe czasy potrzebują nowego spojrzenia na gospodarkę i reformy społeczno-gospodarcze. Polski Ład to nie tylko historyczne podwyższenie kwoty wolnej od podatków do wysokości 30 tys. zł, ale także kilkanaście korzystnych rozwiązań podatkowych dla przedsiębiorstw” – mówi Olga Semeniuk, wiceminister Rozwoju i Technologii.

W opinii Olgi Semeniuk rozszerzone opcje ryczałtu w PIT (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) i w CIT (estoński CIT), nowe ulgi na innowacje - w tym ulga na prototyp, na robotyzację, na zatrudnienie kluczowych w dziedzinie innowacji pracowników, a także ulgi na rozwój i ekspansję - umożliwią rozwój polskiej gospodarki na nowych pułapach.

„Chcemy przybliżyć przedsiębiorcom przygotowany przez rząd pakiet rozwiązań osłonowych, które wspierają polskie MŚP w prowadzeniu działalności gospodarczej. Zależy nam na tym, by polskie mikro-, małe i średnie firmy stały się bardziej odporne na kryzysy” – podkreśla Mikołaj Różycki, p.o. prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Cykl otworzyła konferencja „Rozwijaj swoją firmę cyfrowo”, podczas której przedsiębiorcy mogli dowiedzieć się m.in. jak cyfryzacja wpływa na odporność firm w czasie kryzysu, dlaczego warto inwestować w cyfryzację przedsiębiorstw, jaka jest rola państwa we wspieraniu firm w tym procesie i czym są „Bony na Cyfryzację”, realizowane przez PARP w ramach Funduszy Europejskich.

„Transformacja cyfrowa to ważny trend, który dotyka teraz wszystkie firmy w Polsce i na świecie, stwarza szereg wyzwań, ale też i szans rozwojowych. Właśnie o tym rozmawialiśmy - o kompetencjach, o rozwoju technologicznym, o zmianach organizacyjnych w polskich firmach” – wyjaśnia Paulina Zadura, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii PARP.

Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać bliżej nowe działanie w ofercie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, które pozwoli sfinansować proces cyfryzacji małych i średnich przedsiębiorstw – „Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji – Bony na Cyfryzację”.

Konkurs „Bony na Cyfryzację”, do którego nabór w formie online ruszył dzisiaj i potrwa do 20 października 2021 r. może zapewnić firmom dofinansowanie w wysokości od 50 do 250 tys. zł. na środki trwałe, usługi czy know-how służące wdrożeniu innowacji zarówno technologicznych, związanych z opracowaniem nowych produktów czy usług, jak i procesowych, odnoszących się do funkcjonowania biznesu: procesów zarządzania, produkcji czy organizacji

16 września uczestnicy wideokonferencji „Polski Ład – korzyści dla przedsiębiorców” poznali szczegóły rozwiązań podatkowych proponowanych przez rząd. Eksperci z Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Finansów mówili m.in. o nowych ulgach na innowacje, podwyższeniu kwoty wolnej od podatku, drugim progu podatkowym dla przedsiębiorców, rozszerzeniu możliwości skorzystania z tzw. estońskiego CIT-u i obniżeniu stawek podatku dla przedsiębiorców rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

„Chcemy, aby proces innowacyjnej produkcji był finansowany od A do Z. Pakiet wsparcia innowacji to nie tylko ulga badawczo-rozwojowa, liberalne podejście do kwalifikowania wydatków na B+R, czy zwrot kosztów poniesionych na zatrudnienie innowacyjnego pracownika, ale też ulga na prototyp, związana z przygotowaniem nowego produktu. Kiedy produkt odnosi sukces, wchodzi ulga na robotyzację czy automatyzację produkcji, a w fazie komercjalizacji dodatkowo ulga na ochronę patentową” – wyjaśnia Aleksander Łużykowski, ekspert z Ministerstwa Finansów.

Również 16 września odbył się kolejny webinar poświęcony aspektom prawnym przy próbach wchodzenia na rynki zagraniczne. Eksperci poruszyli m.in. wątki: ekspansji eksportowej na rynki pozaunijne w oparciu o portal Access2Markets, dostępu do informacji dotyczących rynków unijnych i poza UE, czy ubezpieczeń w eksporcie.

Kolejna konferencja pt. „Rola GUM we wspieraniu polskiej gospodarki” odbędzie się 21 września o 12.00. Eksperci z Głównego Urzędu Miar wyjaśnią m.in. jaką rolę odgrywa metrologia w codziennym życiu i dlaczego Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny GUM to projekt o wyjątkowym znaczeniu dla rozwoju gospodarki.

Szczegółowy program webinariów oraz link do transmisji online znajduje się na stronie www.parp.gov.pl/idearozwojubiznesu

Konferencje, które już się odbyły można obejrzeć na kanale YouTube Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Image
belka

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 20.09.2021, 11:42
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii