Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Gala podsumowująca tę edycję odbyła się w Muzeum Śląskim w Katowicach. W tym roku najwięcej grantów na projekty otrzymały właśnie organizacje z województwa śląskiego.
„Prowadzimy działalność biznesową i mocno się rozwijamy, ale musimy też pamiętać o społecznej odpowiedzialności. Tym naszym społecznym zadaniem, społeczną odpowiedzialnością biznesu jest również właśnie aktywne uczestniczenie w życiu społecznym” - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Podkreślił, że poprzez program „Moje miejsce na Ziemi” Orlen dociera ze wsparciem do instytucji pozarządowych, które pracują w małych gminach i małych miastach. „To są instytucje, które bardzo mocno integrują społeczeństwo, krzewią lokalny patriotyzm, zajmują się bibliotekami, sportem, seniorami, dziećmi, to są ludzie pełni inicjatyw” - mówił Daniel Obajtek.
Prezes Orlenu dodał, że wsparcie finansowe jest bardzo ważne, ale „kluczowe jest to, że my tych ludzi, te stowarzyszenia doceniamy, że Fundacja Orlen widzi ich chęć i że widzi sens ich wspomagania w czynieniu dobra” - powiedział.
Za pośrednictwem nagrania do uczestników katowickiej gali zwrócił się premier Mateusz Morawiecki.
„Wyjątkowość tego konkursu polega na tym, że liczy się nie tyle formalna biegłość w definiowaniu wskaźników, ale autentyczna potrzeba mieszkańców konkretnych miejscowości. Gdzieś zostanie przeprowadzony remont świetlicy, gdzieś zostaną zorganizowane międzypokoleniowe warsztaty, a jeszcze w innej miejscowości powstanie miejsce dla integracji mieszkańców” - wskazał premier.
„Można powiedzieć, że przekazywane środki są narzędziem do zmiany świata, do uczynienia waszych miejsc na ziemi trochę lepszymi - takimi, w których chce się żyć. Życzę wam właśnie tego - żeby wasze małe ojczyzny były dla was wielką sprawą, żebyście się o nie troszczyli i byli z nich dumni” - dodał Mateusz Morawiecki.
„Moje miejsce na Ziemi” to największy program grantowy Fundacji Orlen, a jego beneficjentami mogą być stowarzyszenia, instytucje kultury i sportu, szkoły, przedszkola, koła gospodyń wiejskich i inne organizacje z całej Polski. Fundacja do udziału w programie zachęca każdego, kto troszczy się o środowisko, w którym mieszka, i ma pomysł, jak je rozwijać.
W tegorocznej edycji programu położono szczególny nacisk na lokalne potrzeby ekologiczne i takie projekty były wyżej punktowane. Wśród zgłoszonych pomysłów na aktywizację mieszkańców wiele dotyczyło zielonej energii, zrównoważonego gospodarowania odpadami czy niemarnowania żywności.
„Organizacje społeczne w Polsce cieszą się olbrzymim zaufaniem społeczeństwa, mówią często naszym głosem. Chcemy szczególnie podziękować tym ludziom za ich pracę, bo bardzo często to jest praca poza ich obowiązkami zawodowymi - to jest naprawdę niezwykłe” - powiedziała prezes Fundacji Orlen Katarzyna Różycka.
Przypomniała, że w ramach wszystkich dotychczasowych edycji realizowanego od 2018 r. programu wsparcie otrzymało już 1085 organizacji.
„Ideą jest trafiać do organizacji jak najmniejszych - takich, które dopiero stawiają pierwsze kroki w zdobywaniu środków na swoje działania i na swoje marzenia o tym, by zmieniać najbliższe otoczenie” - podsumowała prezes Różycka.
20 tys. zł otrzymało w IV edycji programu na swój projekt Koło Gospodyń Wiejskich w Długiem. Na św. Jana panie zorganizują wieczór świętojański z konkursami i quizami, będą też warsztaty edukacyjne dla dzieci na temat roli pszczół w przyrodzie i możliwości ich wspierania np. przez przygotowanie dla nich poidełek. Wyremontowana zostanie też scena w Długiem, a ludowe stroje pań z koła zostaną uzupełnione o dopasowane do nich buty.
„Mieszkańcy bardzo się cieszą, a niejednokrotnie pomagają. Myślę, że są zadowoleni, że integrujemy się z ich dziećmi, z osobami starszymi, i że razem wspólnie zdobywamy góry, a z siebie robimy takich aniołów, których brakuje teraz w naszej społeczności” - powiedziała przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Długiem Ewa Michniewska.
Według niej, życzliwość i podanie ręki drugiemu człowiekowi „jest teraz bardzo ważnym priorytetem, na dzisiejszy czas - najlepszym”.
Fundacja Orlen w tym roku obchodzi swój jubileusz 20-lecia istnienia. Od początku swojej działalności pomaga podopiecznym Rodzinnych Domów Dziecka i wspiera też straż pożarną.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.10.2021, 10:10 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu