Pobierz materiał i Publikuj za darmo
– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny odbył się Bieg Imienia Księdza Jerzego Gniatczyka – powiedział Łukasz Puźniecki, Burmistrz Polkowic. – To bieg, który przypomina o wartościach, o które upomnieli się w grudniu 1981 roku strajkujący górnicy. Upomnieli się wówczas nie o sprawy pracownicze, a przede wszystkim o wolną i solidarną Polskę i dziś zawodnicy, właśnie z tymi hasłami biegli ulicami Polkowic.
Pogoda dopisywała, mimo niesprzyjającego wiatru. Zawodnicy chwalili trasę i przygotowanie organizacyjne.
– Trzeba było uwzględnić ten wiatr i przygotować odpowiednią taktykę – powiedział zwycięzca biegu Kamil Makoś, żołnierz 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca. – Wygrałem i jestem z tego bardzo zadowolony. Dwa lata temu byłem tu drugi dlatego teraz bardzo chciałem wygrać. Jestem szczęśliwy. Trasa była dobrze przygotowana i to też pomogło.
Dla większości zawodników jednak nieważne było zajęte miejsce. Jedni chcieli poprawić swoje rekordy życiowe, inni cieszyli się z tego, że udało im się dotrzeć do mety. Bez względu na wynik, każdy otrzymał pamiątkowy medal.
Przypomnijmy 40 lat temu, milicja brutalnie spacyfikowała strajk górników na kopalni Rudna. Strajkujący górnicy, chcąc uniknąć ścigających ich milicjantów, schronili się w kościele Św. Barbary. Do zomowców, którzy szykowali się do wejścia do świątyni, wyszedł z krzyżem ks. Jerzy Gniatczyk. Po rozmowach milicjanci odstąpili od zamiaru wtargnięcia do kościoła.
Polkowiccy działacze postanowili przed laty, że trzeba uhonorować postawę księdza i co roku organizują bieg dla uczczenia jego pamięci. Dodatkowo prowadzi on trasą, którą musieli w 1981 roku pokonać górnicy pragnący schronić się przed atakami ZOMO.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.10.2021, 18:37 |
Źródło informacji | Polkowice |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU
-
Image
Rekord Polski w konsumpcji różnych odmian jabłek
W ramach profilaktyki cukrzycy i promocji akcji „Jedno jabłko dziennie” 138 osób stworzyło „największą sztafetę jedzenia jabłek”. Degustowano 10 różnych odmian. Rekord ustanowiono 13 listopada 2024 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wydarzenia byli Wydział Nauk o Zdrowiu WUM i polscy sadownicy. Patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Mariusz Gujski.- 15.11.2024, 09:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych