Newsletter

Pierwszy absolwent Akademii GPW Growth debiutuje na warszawskiej giełdzie

10.11.2021, 12:10aktualizacja: 10.11.2021, 12:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Na prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie rynku NewConnect z sukcesem zadebiutowała firma Bioceltix SA. Współwłaściciel wschodzącej gwiazdy polskiej biotechnologii jest pierwszym absolwentem Akademii GPW Growth, który dołączył do grona prezesów spółek giełdowych

Po udanej emisji publicznej, w której redukcja dla małych inwestorów wyniosła prawie 97 proc., na NewConnect zadebiutowała wrocławska firma z branży weterynaryjnej - Bioceltix SA. Kurs odniesienia na debiucie ustalono na 20,50 zł, co oznacza wyjściową kapitalizację spółki na poziomie około 67 mln zł. Pierwsze transakcje zawarto z ceną niemal 75 proc. wyższą.

Jak zauważyła Izabela Olszewska, członek zarządu GPW, w ostatnich latach coraz więcej spółek związanych z biotechnologią decyduje się na zaistnienie na najważniejszych światowych parkietach. Wynika to z rosnącego zainteresowania inwestorów dynamicznym rozwojem tej dziedziny nauki, przynoszącym nie tylko wymierne zyski finansowe, ale również przełomowe odkrycia medyczne. Fala debiutów kolejnych spółek biotechnologicznych nie omija także GPW – największej giełdy w Europie Środkowo-Wschodniej.

„Na Głównym Rynku GPW w sektorze biotechnologii notowanych jest dziewięć podmiotów o łącznej kapitalizacji prawie 5,5 mld złotych, a na NewConnect funkcjonuje 12 spółek o kapitalizacji ponad 1,26 mld złotych. Segment ten cieszy się coraz większą popularnością, utrzymuje wysokie tempo rozwoju, przez co zdobywa coraz większe zaufanie i zainteresowanie potencjalnych akcjonariuszy” – przekonywała Izabela Olszewska.

Łukasz Bzdzion, prezes i współwłaściciel Bioceltix, na warszawskiej giełdzie mógł się czuć jak w domu – uczestniczył bowiem w drugiej edycji Akademii GPW Growth. Jest to jedna z inicjatyw strategicznych #GPW2022, czyli wieloletniego planu rozwoju i funkcjonowania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, którego celem jest umocnienie jej na pozycji jednego z czołowych, europejskich parkietów.

„Akademia GPW Growth jest programem edukacyjnym, mającym na celu wsparcie w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. To nie tylko szkolenie oparte na wykładach teoretycznych. Bardzo dużo uwagi jest poświęcone praktycznym zajęciom w grupach i analizom case studies. To również możliwość spotkania z praktykami biznesu i przedstawicielami największych firm i instytucji działających na rynku” - przypomniał Maciej Bombol, dyrektor Działu Rynku Pierwotnego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W Polsce istnieją ponad dwa miliony przedsiębiorstw, z czego ponad 99 proc. należy do sektora MŚP. Jak przekonywał Maciej Bombol, celem Akademii jest podzielenie się z nimi cennymi wskazówkami i doświadczeniami pozwalającymi na dalszy rozwój i dynamiczny wzrost. Poza kompetencjami „twardymi” takimi jak zarządzanie ryzykiem czy kapitałem, uczestnicy Akademii mają możliwość rozwinięcia także miękkich umiejętności, odnoszących się do tworzenia właściwych relacji w zespole, wartości z innowacji czy budowania osobistego potencjału lidera.

„Akademia GPW Growth to unikalny program łączący ambitny biznes, świat praktyków oraz znakomite miejsce do wymiany doświadczeń między uczestnikami i nabywania wiedzy, którą z pewnością dalej będziemy mogli i chcieli rozwijać” – mówił Łukasz Bzdzion podczas czerwcowej uroczystości wieńczącej drugą edycję Akademii.

Jak przypomniała Izabela Olszewska, prezes Bioceltix, podobnie jak 23 pozostałych uczestników drugiej edycji Akademii, na zakończenie kursu otrzymał certyfikat „Ready for Growth”, potwierdzający nabyte podczas kursu doświadczenie i wiedzę. Wówczas przedstawiciele warszawskiej giełdy życzyli absolwentom skutecznego wykorzystywania nowych umiejętności w rozwijaniu własnych inicjatyw, których zwieńczeniem może stać się udany debiut na GPW. Dzisiejsze pojawienie się Bioceltix SA na tablicy notowań rynku NewConnect stanowi spełnienie intencji twórców Akademii i ambicji jej uczestnika.

„Bardzo się cieszę, że nowe umiejętności nabyte podczas organizowanego przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie kursu tak szybko zaowocowały debiutem pańskiej firmy. Całemu zespołowi życzę wielu sukcesów. Dziś stajecie się spółką publiczną, co oznacza zarówno dodatkowy prestiż, jak i zobowiązanie wobec wszystkich, którzy zaufają temu innowacyjnemu projektowi i zdecydują się zainwestować w jego dalszy, dynamiczny rozwój” – konkludowała Izabela Olszewska.

Łukasz Bzdzion podkreślił, że reprezentuje pierwszą polską firmę o profilu weterynaryjnym, która podjęła się rozwoju i wprowadzenia do obrotu leków biologicznych na bazie komórek macierzystych.

„U zwierząt, podobnie jak u ludzi, obserwuje się wyraźny wzrost liczby pacjentów cierpiących z powodu chorób o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym – już 20 proc. psów cierpi z powodu zmian zwyrodnieniowych stawów, które są główną przyczyną przewlekłego bólu, z kolei 15 proc. populacji psów cierpi z powodu atopowego zapalenia skóry. Leki biologiczne oparte na komórkach macierzystych, nad którymi z sukcesami pracuje Bioceltix, mogą tutaj odegrać kluczową rolę” – zaznaczył Łukasz Bzdzion.

„Rynek weterynaryjnych leków biologicznych jest relatywnie młody - pierwszy produkt biotechnologiczny w weterynarii został zarejestrowany dopiero w 2017 roku. Było to przeciwciało monoklonalne stosowane w leczeniu atopowego zapalenia skóry u psów. Na wzrost tego rynku mają obecnie wpływ głównie zmiany trendów społecznych - zwierzęta towarzyszące coraz częściej traktujemy jak pełnoprawnych członków rodziny, co powoduje, że przestajemy liczyć się z kosztami leczenia” – przekonywał dr inż. Paweł Wielgus, członek zarządu Bioceltix.

Przedstawiciele Bioceltix podkreślają, że w 2020 r. wartość światowego rynku leków weterynaryjnych wyniosła 29,2 mld USD, a do 2028 r. rynek rosnąć ma w tempie 7,4 proc. rocznie. O potencjale tego sektora świadczy także zainteresowanie największych globalnych koncernów firmami i startupami, specjalizującymi się w opracowywaniu i dystrybucji leków dla zwierząt.

„Posiadając własną technologię i certyfikowaną wytwórnię jesteśmy w stanie budować solidny fundament biznesowy w oparciu o produkcję własną. To wyróżnia nas na tle światowych firm biotechnologicznych na porównywalnym etapie rozwoju” – powiedział Łukasz Bzdzion.

Rynek NewConnect w ramach warszawskiej GPW powstał w 2007 roku z myślą o dynamicznych firmach, którym zastrzyk kapitału da szansę na rozwój uwieńczony awansem do grona dużych i wartościowych polskich spółek. Ze względu na specyfikę emitentów rynek NewConnect oferuje bardziej liberalne wymogi formalne i obowiązki informacyjne, a co za tym idzie - łatwiejsze pozyskanie kapitału. NewConnect stanowi także początek kariery giełdowej dla notowanych tu przedsiębiorstw.

Więcej informacji dotyczących kolejnych edycji Akademii GPW Growth znaleźć można na stronie internetowej wydarzenia.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.11.2021, 12:10
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ