Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„W związku z obecną sytuacją epidemiczną w kraju oraz mając na względzie bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców i pracowników domów pomocy społecznej oraz placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, przypominam, że od dnia 2 listopada br. możliwe są szczepienia dawką przypominającą dla wszystkich osób, które ukończyły 18 rok życia i otrzymały pełny schemat szczepienia przeciw COVID-19. Przypominającą dawkę stosuje się we wskazanych grupach z zachowaniem odstępu co najmniej 6 miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia.
Zarówno mieszkańcy jak i pracownicy domów pomocy społecznej i placówek zapewniających całodobową opiekę, szczepieni byli schematem podstawowym szczepień jako grupy priorytetowe, przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków (szczepienia pracowników rozpoczęły się już 28 grudnia 2020 r., natomiast szczepienia mieszkańców od 18 stycznia br.), co sprawia że duża część mieszkańców oraz pracowników w chwili obecnej spełnia kryteria do przyjęcia trzeciej dawki szczepionki.
Bardzo wysoki odsetek zaszczepionych mieszkańców i pracowników tych placówek sprawił, że sytuacja w domach pomocy społecznej oraz placówkach zapewniających całodobową opiekę w znaczącym stopniu uległa stabilizacji. Odsetek osób zaszczepionych w tych placówkach jest znacząco wyższy niż średnia populacyjna, co przekłada się na większe bezpieczeństwo zdrowotne zarówno mieszkańców, jak i pracowników.
Mając na względzie powyższe, w szczególności ochronę jaką dają szczepienia przed zachorowaniem bądź ciężkim przebiegiem choroby, zasadnym jest korzystanie z możliwości zaszczepienia dawką przypominającą szczepionki przeciw COVID-19, zarówno przez mieszkańców, jak i pracowników tych podmiotów.
Z informacji otrzymanych z Ministerstwa Zdrowia wynika, że szczepienie przeciw COVID-19 dawką przypominającą przebiega tożsamo, jak w przypadku podstawowego schematu szczepienia i na zasadach dotychczasowych.
Szczegółowe informacje dotyczące szczepień dawką przypominającą znajdują się w Komunikacie nr 14 Ministra Zdrowia w sprawie szczepień przeciw COVID-19 dawką przypominającą oraz dawką dodatkową uzupełniającą schemat podstawowy https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-14-ministra-zdrowia-w-sprawie-szczepien przeciw-covid-19-dawka-przypominajaca-oraz-dawka-dodatkowa-uzupelniajaca-schemat-podstawowy ).
Jednocześnie wyjaśniam, że za organizację procesu szczepień odpowiedzialne jest Ministerstwo Zdrowia, dlatego w przypadku dodatkowych pytań, uprzejmie proszę o ich kierowanie bezpośrednio do resortu zdrowia”.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.11.2021, 21:28 |
Źródło informacji | Legnica |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Eksperci: inwestowanie w zdrowie pracowników przynosi pracodawcom korzyści ekonomiczne PAP
Współczesny rynek pracy stawia przed pracodawcami nowe wyzwania: stres, wypalenie zawodowe i choroby cywilizacyjne wpływają na efektywność i zaangażowanie pracowników. O tym, jak firmy mogą wspierać zdrowie fizyczne i psychiczne swoich zespołów, dyskutowali uczestnicy konferencji #ESG & #Sustainability FORUM „Go to the future”, zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie ESG.- 11.04.2025, 15:50
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Malaria - gotowi do diagnozy i leczenia? PAP
Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę - twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.- 11.04.2025, 11:35
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Zdrowie PAP
-
Image
Konferencja prasowa pt. „Diabetologia w Polsce na tle Unii Europejskiej. Bilans z okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej” Wnioski z raportu
Termin: 09.04.2025, godz. 10:00- 10.04.2025, 15:10
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ