Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„To rozwiązanie przyczyni się do rozwoju działalności eksportowej naszych klientów” – przekonuje Marcin Eckert, wiceprezes PKO Banku Polskiego.
KUKE wprowadziło w tym roku system nowatorskich rozwiązań wzmacniających pozycję konkurencyjną polskich firm w rywalizacji na międzynarodowych rynkach. Umowa o współpracy pomiędzy PKO BP i KUKE jest elementem nowego systemu wsparcia eksporterów, z którego mogą korzystać przedsiębiorstwa w zaledwie kilku europejskich krajach.
„Ekspansja polskich firm na zagranicznych rynkach przyczynia się do utrzymania dobrej kondycji polskiej gospodarki. Dlatego PKO BP oferuje eksporterom konkretne produkty. Jestem przekonany, że to rozwiązanie przyczyni się do rozwoju działalności eksportowej naszych klientów, umożliwiając im nowe inwestycje” – podkreślił wiceprezes PKO BP.
Dla PKO BP KUKE jest partnerem, z którym może dzielić się ryzykiem transakcji, a dzięki gwarancjom Skarbu Państwa bank nie musi tworzyć rezerw na udzielone finansowanie.
W opinii Janusza Władyczaka, prezesa zarządu KUKE, scedowanie na KUKE ryzyka pozwala bankom zaproponować wyższe limity klientom, a ci z kolei mogą przeznaczyć środki na rozwinięcie potencjału eksportowego poprzez inwestycje w nowe urządzenia, hale czy inny majątek trwały. A dodatkowe finansowanie z banku, dostępne dzięki gwarancjom KUKE, może zostać wykorzystane na bieżącą produkcję i potrzeby obrotowe.
„Bywa, że mniejsze podmioty borykają się z brakiem odpowiednich zabezpieczeń kredytowych i nie mogą w pełni wykorzystać rynkowych szans. Z kolei potrzeby większych firm mogą czasem przekraczać zdolności kredytowe instytucji finansującej. Poprzez udzielanie gwarancji dla kredytów inwestycyjnych będziemy wspierać polskich przedsiębiorców” – zaznaczył Władyczak.
Gwarancje dla kredytów na inwestycje zlokalizowane w Polsce są oferowane zarówno firmom, które już eksportują, jak i podmiotom, które dzięki inwestycjom dopiero szykują się do ekspansji na rynkach zagranicznych.
Z gwarancji mogą skorzystać przedsiębiorstwa, które finansują w PKO BP inwestycje krajowe generujące eksport. Gwarancja może zabezpieczać do 80 proc. kredytu, a minimalna kwota gwarancji wynosi 4 mln zł.
Klient, który chce otrzymać gwarancję musi spełnić jeden z dwóch warunków: suma przychodów ze sprzedaży eksportowej w wybranych trzech z pięciu ostatnich lat stanowi nie mniej niż 20 proc. sumy przychodów ze sprzedaży lub inwestycja generuje min. 20 proc. przychodów z eksportu w ciągu 3 lat po jej ukończeniu.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 06.12.2021, 15:14 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE