Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Potas to kluczowy dla naszego organizmu pierwiastek. Reguluje ciśnienie krwi oraz gospodarkę wodną organizmu, odpowiada za kontrolę skurczów i pracę mięśni, pobudza wydzielanie insuliny, aktywuje enzymy komórkowe.
Brak potasu nasz powszedni
Mimo istotnej roli dla funkcjonowania ludzkiego organizmu oraz stosunkowo dużej dostępności pokarmów obfitujących w potas, w diecie wielu z nas brakuje tej cennej substancji. Niestety, znaczący niedobór tego pierwiastka może być szkodliwy dla naszego zdrowia i życia: w surowicy krwi. hipokaliemia, bo o niej mowa, to zaburzenie, w przebiegu którego dochodzi do stężenia jonów potasu poniżej 3,5 mmol/l. Czym jest spowodowana? Wyróżniamy trzy główne przyczyny:
· niedostateczne dostarczanie potasu;
· utrata potasu z organizmu w wyniku zaburzeń elektrolitowych;
· odwodnienie organizmu.
Niedobór potasu objawia się zaburzeniami rytmu serca, uczuciem kołatania serca, bolesnymi skurczami mięśni oraz ogólnym osłabieniem mięśni oraz wzrostem ciśnienia tętniczego krwi.
Objawy braku potasu w dostatecznej ilości związane są przede wszystkim z gorszym działaniem układu mięśniowego, nerwowego oraz nerek. W przypadku zaburzeń rytmu serca niedobór potasu może powodować arytmie, takie jak migotanie przedsionków czy migotanie komór, które w konsekwencji mogą doprowadzić nawet do śmierci.
Hipokaliemia i pandemia często idą w parze
Znaczny niedobór potasu jest szczególnie groźny właśnie teraz, w czasie pandemii. Najnowsze wyniki badań mówią o powiązaniu COVID-19 z hipokaliemią - występuje ona często u chorych leczonych z powodu infekcji COVID-19 (62% chorych). Zazwyczaj wówczas pacjent gorzej przechodzi infekcję. Badania potwierdzają także związek między hipokaliemią a ciężkością objawów infekcji - hipokaliemię miało 93% ciężko i krytycznie chorych na COVID-19.
Koronawirus wpływa na mechanizmy regulujące w organizmie ciśnienie krwi i wydalanie wody, przez co również przyczynia się do utraty potasu, a tym samym zwiększa hipokaliemię. Ciężka hipokaliemia (poniżej 3 mmol/l) może wywołać stany, które zagrażają życiu pacjentów w ciężkim stanie w wyniku zakażenia COVID-19 (np. arytmię komorową).
Hipokaliemia u pacjentów z COVID-19 ze współistniejącymi chorobami układu krążenia może znacząco zwiększać podatność na potencjalnie śmiertelne zaburzenia rytmu serca. Zarówno osoby, które były hospitalizowane z powodu COVID-19, jak i te, które przeszły zakażenie koronawirusem ambulatoryjnie, powinny stale monitorować poziom potasu w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia zagrażających życiu zaburzeń rytmu serca. Przewlekła hipokaliemia jest problemem pojawiającym się często u osób z COVID-19 o łagodnym przebiegu i może utrzymywać się nawet do kilkunastu miesięcy.
Hipokaliemia… I co dalej?
Warto wiedzieć, że hipokaliemia powinna być leczona pod nadzorem lekarza i za pomocą leków, a nie suplementów diety - konieczny jest dobór odpowiednich preparatów. Tym, co przemawia za wyższością leków z potasem nad suplementami diety jest bezpieczeństwo stosowania, a także dopasowanie dawki pierwiastka do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Kontrola poziomu potasu i adekwatna do aktualnych wartości terapia pozwolą na zredukowanie ryzyka wystąpienia takich skutków niekontrolowanej hipokaliemii, jak zaburzenia rytmu serca czy osłabienie siły mięśniowej, które występują często po infekcji SARS-CoV2 niezależnie od nasilenia objawów COVID-19.
Źródło informacji: MM Communications
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.12.2021, 15:35 |
Źródło informacji | MM Communications |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |