Newsletter

Opłaty za korzystanie z dróg mają być „bardziej ekologiczne”

17.02.2022, 09:05aktualizacja: 17.02.2022, 09:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Union, 2020
European Union, 2020
Europosłowie mają zatwierdzić nowe zasady pobierania opłat drogowych od ciężarówek, przechodząc od naliczania opłat za czas do opłat za odległość, co ma spowodować zmniejszenie emisji CO2.

Parlament ma potwierdzić porozumienie osiągnięte przez negocjatorów Rady i Parlamentu w czerwcu 2021 roku, aktualizujące zasady określające opłaty, jakie państwa członkowskie UE mogą nakładać na samochody ciężarowe korzystające z dróg transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Nowe przepisy zmienią model opłat drogowych oparty na czasie przejazdu, na system oparty na pokonanej odległości lub rzeczywistej liczbie kilometrów, aby lepiej odzwierciedlić zasady "zanieczyszczający płaci" i "użytkownik płaci".

Europosłowie z Komisji Transportu doprowadzili do wycofania przez państwa członkowskie "winiet" (opłat drogowych uzależnionych od czasu) w całej sieci bazowej TEN-T od 2030 roku dla pojazdów ciężarowych (ciężarówek, tirów i autobusów), zastępując je opłatami za przejazd (uzależnionymi od odległości). Aktualizacja rozszerza również zakres przepisów na inne pojazdy, takie jak autobusy, samochody dostawcze i osobowe, oraz wymaga stopniowego wprowadzenia różnych stawek opłat drogowych w oparciu o emisje CO2 lub efektywność środowiskową.

Głosowanie zaplanowano na czwartek.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.02.2022, 09:05
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ