Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Może powstać nawet 100 tysięcy mieszkań z tańszym czynszem

20.04.2022, 13:29aktualizacja: 20.04.2022, 13:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM) to program, w ramach którego rząd we współpracy z samorządem utworzy tysiące mieszkań lokatorskich z preferencyjnymi opłatami za użytkowanie. Mieszkania z czasem będzie można wykupić na własność. O zainteresowaniu gmin oraz korzyściach, jakie daje założenie spółki SIM, opowiada Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) stanowią efekt współpracy rządu i zainteresowanych gmin, dzięki której możliwe jest założenie spółki o tej nazwie.

„Dzięki Funduszowi Rozwoju Mieszkalnictwa (FRM) rząd daje gminom tworzącym Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe 3 mln złotych na objęcie udziałów w spółce SIM. Jest to więc dla samorządów bezkosztowe wejście w założenie takiego podmiotu, bez potrzeby zabezpieczania stosownych środków w budżecie gminy. Utworzona spółka SIM otrzymuje również od rządu wsparcie ze strony Rządowego Funduszowi Rozwoju Mieszkalnictwa na poziomie 10 proc. wartości inwestycji, oraz 3 proc. z funduszu dopłat z państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Mamy również w banku BGK specjalnie dedykowany, niskooprocentowany kredyt - bez marży banku, z trzymiesięcznym WIBOREM – tłumaczy Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. - Krajowy Zasób Nieruchomości może także wnieść do tej spółki nieruchomości, jeżeli gmina ich nie posiada” – dodaje.

Warto przypomnieć, iż celem programu jest przeciwdziałanie depopulacji, ponieważ jest on kierowany do mniejszych ośrodków i głównie do osób, które znajdują się w swego rodzaju pułapce mieszkaniowej.

„Z jednej strony osoby te nie mają zdolności kredytowej, ale mają zdolność czynszową, czyli nie stać ich na kredyt mieszkaniowy w banku komercyjnym i zakup nieruchomości na wolnym rynku, ale są w stanie płacić czynsz. Z naszych doświadczeń są to na ogół osoby młode, dopiero po ślubie i niemające dzieci” – wyjaśnia Arkadiusz Urban.

Dużą wartością programu jest fakt, że jego beneficjenci, czyli przyszli lokatorzy mieszkań, po okresie kredytowania, które normalnie w banku wynosiłoby 20-30 lat, będą mogli zostać właścicielami mieszkania, a czynsz będzie stanowił rozliczenie.

„Proponowany najemcom czynsz będzie na poziomie umiarkowanym, czyli takim, który będzie niższy od rynkowego. Trudno jest dzisiaj określić, jak to się będzie rozwijało w dłuższej perspektywie, zważywszy na szereg nieprzewidywalnych zjawisk jak pandemia czy wojna na Ukrainie. Warto jednak pamiętać, iż w ramach SIM mamy nie tylko możliwość wejścia w najem mieszkania, ale docelowo również dojścia do własności tego mieszkania” – tłumaczy Arkadiusz Urban.

Przystąpienie do programu SIM niesie wiele korzyści dla gmin. Przede wszystkim jest to bezkosztowe wejście w spółkę i fakt, że każda z gmin otrzyma na ten cel 3 miliony złotych, dla wielu małych samorządów jest niepowtarzalną szansą na stworzenie takiej spółki. Ponadto to gmina decyduje, a nie spółka, kto będzie lokatorem wybudowanych mieszkań. Jedyną barierą przy zakładaniu SIM-ów, przy dostępnym gruncie, jest wola samorządów.

„Mamy wiele samorządów, które nie posiadają nawet spółek komunalnych, a co dopiero mówić o spółce, która będzie budować mieszkania. To są samorządy, które potrzebują załatwić bardzo prozaiczne rzeczy, np. mieszkanie dla lekarza, weterynarza, nauczyciela, pielęgniarki i one nie są w stanie tego zaoferować. Dzisiaj jest to możliwe i często słyszę m.in. od wójtów różnych gmin, że ten program jest dla nich skrojony na miarę. Oczywiście dla wielu innych gmin to również pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z oczekiwaniem na mieszkanie komunalne, bo lista kolejkowa jest bardzo długa” – dodaje Arkadiusz Urban.

Zainteresowanie Społecznymi Inicjatywami Mieszkaniowymi ze strony samorządów narasta bardzo mocno i coraz więcej gmin chętnie zgłasza się do programu.

„Dotyczy to m.in. poczty pantoflowej. Sąsiedzi weszli do SIM-u, więc my także spróbujemy. Dlatego mamy województwa, w których znajdują się już cztery SIM-y, ale w programie są też takie regiony, gdzie powstają dopiero pierwsze, np. na Podlasiu czy Lubelszczyźnie. Są to tereny, na których jest mniej ziemi, a tam gdzie tej ziemi jest dużo więcej, łatwiej jest utworzyć SIM-y – wyjaśnia Arkadiusz Urban. - Oceniamy, że co druga gmina w Polsce jest w stanie stworzyć z nami SIM, czyli ok. 1000-1200 gmin, co by dawało wolumen mieszkań, jaki będziemy budować wynoszący 100 tys.” – dodaje.

Aktualnie 300 gmin w całej Polsce jest zaangażowanych w tworzenie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, co przekłada się na 27 SIM-ów, do których wkrótce dołączą kolejne.

„W ciągu kilkunastu tygodni powstaną SIM-y na Warmii i Mazurach, Podlasiu i Mazowszu. Zainteresowanie narasta bardzo szybko i liczymy się z tym, że może dojść do podwojenia, a nawet potrojenia liczby SIM-ów, które będziemy tworzyć w skali całego kraju. Przy obecnej liczbie SIM-ów, zakładamy, że powstanie 30 tys. mieszkań. Mamy SIM-y bardzo liczne, np. z 20 gminami, ale są też i pojedyncze, jedno gminne” – podkreśla Arkadiusz Urban.

Budowa pierwszych mieszkań rozpocznie się latem 2022 roku.

„Będzie to co najmniej kilkanaście takich inwestycji w tym roku” – podsumował prezes KZN.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Krajowego Zasobu Nieruchomości http://kzn.pl, a także poprzez bezpośredni kontaktu z biurem KZN w Warszawie, które zlokalizowane jest przy ul. Nowy Świat 19.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 20.04.2022, 13:29
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ