Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Postawienie na energetykę jądrową wydawałoby się oczywiste w sytuacji geopolitycznej, w której obecnie jesteśmy w Europie. Mówię o konflikcie na Ukrainie i uzależnieniu od paliw kopalnych. Atom to jedyne źródło zeroemisyjne pozwalające na utrzymanie przemysłu w Europie, bo potrzebuje on energii w sposób liniowy, bezpieczny, stały, niezależny od warunków pogodowych” – mówił Marcin Chludziński w trakcie panelu „Rola spółek Skarbu Państwa w budowaniu siły gospodarczej Polski”.
KGHM planuje uruchomienie elektrowni jądrowej opartej na technologii małych reaktorów modułowych (SMR) już w 2029 r.
„Ta energia ma jeszcze jedną przewagę, nie tylko jest zeroemisyjna, ale też w kontekście tego, co się dzieje na rynkach - optymalna cenowo. I to też jest bardzo istotne” – wskazał prezes KGHM.
Poinformował też o konkretnych działaniach, jakie już prowadzi spółka celem dobrego przygotowania planowanej inwestycji.
„Sprowadzamy z zagranicy Polaków, którzy pracują w wielu miejscach na świecie, np. w Czechach czy Francji, ponieważ dotychczas nie było polskiej energetyki jądrowej – mówił prezes Chludziński. – Za chwilę składamy też pierwszy wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki związany z oceną technologii i jej bezpieczeństwa. W tym roku kończymy także studia lokalizacyjne, czyli wybierzemy miejsce, gdzie ten projekt będzie najlepiej rozwijany - ze względu na bezpieczeństwo, ale także możliwości przyłączeniowe” – uzupełnił.
Prezes KGHM zapowiedział również, że przygotowywane jest centrum symulacyjne, control room pracy takiej elektrowni SMR-owej mające posłużyć do przygotowania specjalistów, którzy w przyszłości będą w niej zatrudnieni.
„Już w tej chwili trzeba dbać o kadry i ludzi, którzy mają się tym zajmować. Ten proces trwa, nie da się tego zrobić z miesiąca na miesiąc – zaznaczył Marcin Chludziński. – Zadaniem każdego prezesa i zarządu firmy jest dbałość o to, co dzisiaj: o produkcję, rozwój i bieżący rynek, ale musimy też myśleć strategicznie i takim projektem strategicznym jest energia atomowa w kontekście całego, polskiego przemysłu energochłonnego” – podsumował.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.06.2022, 10:31 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu