Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Łukasiewicz, odpowiadając na potrzeby przedsiębiorców, rozwija wspólnie z instytutami kluczowe obszary polskiej gospodarki, wdrażając innowacyjne technologie i tym samym ułatwiając ich komercjalizację. Od początku jego misją jest praca z biznesem i dla biznesu, oraz skrócenie dystansu pomiędzy przedsiębiorcami a naukowcami. Jedną z ważniejszych inicjatyw w tym obszarze jest właśnie Akcelerator Łukasiewicza, skierowany do wewnątrz organizacji. Jego podstawową misją jest zintensyfikowanie komercjalizacji pośredniej w Sieci Badawczej Łukasiewicz poprzez zakładanie spółek kapitałowych w formule startupów technologicznych.
Po sukcesie pierwszej edycji w 2021 r., zdecydowano się uruchomić nabór do kolejnej. W drugiej odsłonie Akceleratora bierze bowiem udział 8 zespołów z instytutów Łukasiewicza. Zostały one wybrane spośród zgłoszonych pomysłów, na podstawie największego potencjału komercjalizacyjnego. Technologie opracowane przez naukowców odpowiadają na wyzwania wielu branż - ochrony środowiska, dystrybucji drewna, rolnictwa czy innowacyjnych materiałów, mających zastosowanie w wymagających warunkach.
Dr Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, otwierając drugą edycję Akceleratora, zapewnił zespoły o szerokim wsparciu merytorycznym - „Uczestnictwo w programie to szklarniowe warunki dla rozwoju i komercjalizacji innowacyjnych badań. Akcelerator jest drogą do osiągnięcia sukcesu biznesowego, przy wykorzystaniu zasobów Sieci, ale jednocześnie na jej ryzyko”.
Cały program obejmuje cztery etapy: nabór, selekcję, inkubację i akcelerację. Obecnie zespoły są w trakcie inkubacji swoich projektów. Podczas tygodniowego Campu, który odbył się pod koniec maja bieżącego roku, uczestnicy zdobywali wiedzę z zakresu modeli biznesowych, pozyskiwania środków zarówno od inwestorów prywatnych, jak i publicznych, budowania relacji z klientami, aspektów prawnych i podatkowych prowadzenia działalności gospodarczej.
Podczas następnego etapu, jakim jest akceleracja - uczestnicy Akceleratora, pod okiem doświadczonych praktyków biznesu, przyswoją wiedzę z zakresu wystąpień publicznych, jak i również doprecyzują własne modele biznesowe. Efektem tego procesu będzie kompleksowe przygotowanie akcelerowanych zespołów do powoływania startupów technologicznych, oferujących innowacyjne rozwiązania.
Jednym z celów powstania Łukasiewicza jest stworzenie warunków i narzędzi do zwiększenia i przyspieszenia procesu komercjalizacji technologii wypracowanych przez naukowców i badaczy instytutów Łukasiewicza. Skuteczność tego procesu mierzona jest liczbą m.in. wdrożeń technologii do gospodarki, co przekłada się na konkretne korzyści dla biznesu i realne przychody dla instytutów i twórców komercjalizowanych rozwiązań.
„Jako pracownicy instytutów, inwestujących w badania, naukowcy - twórcy pomysłów - mają prawo do partycypowania w zyskach z komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań” - wyjaśnia model działania Akceleratora wiceprezes ds. finansów i komercjalizacji Sieci Badawczej Łukasiewicz, Michał Janasik.
Zbudowana wokół Akceleratora sieć wsparcia merytorycznego i finansowego tworzy dla naukowców doskonałe środowisko do rozwijania komercyjnej strony badań. W pierwszej edycji Akceleratora podczas Demo Day udało się wyłonić pięć zespołów najbardziej pretendujących do założenia startupu. Były to: przełomowa technologia ogniw litowo-siarkowych, odporne na zarysowania i uderzenia szkła w zegarkach, ekologiczne paliwo do napędów satelitarnych, precyzyjna lokalizacja wewnątrzbudynkowa oraz trwałe powłoki antyoblodzeniowe. Więcej informacji na temat pierwszej edycji Akceleratora dostępnych jest pod linkiem: Pomysł na biznes na wagę startupu. W Łukasiewiczu wyróżnili przedsiębiorczych naukowców | Informacje prasowe | Biuro prasowe Sieci Badawczej Łukasiewicz (lukasiewicz.gov.pl).
Źródło informacji: Centrum Łukasiewicz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.06.2022, 11:49 |
Źródło informacji | Centrum Łukasiewicz |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Nowe napędy kosmiczne tematem międzynarodowej konferencji w Warszawie
- 26.11.2024, 12:06
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa
-
Image
Huawei Polska: technologia może sprawić, że życie mieszkańców miast będzie lepsze PAP
„Wpływ technologii na zarządzanie miastem jest ogromny. Dzięki niej możemy sterować ruchem ulicznym i wywozem śmieci, włączać i wyłączać latarnie, a także informować mieszkańców, gdzie są wolne miejsca parkingowe” - podkreślał Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska, podczas konferencji dotyczącej wpływu danych na jakość życia mieszkańców miast.- 26.11.2024, 11:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Prezes Equinor Polska: należy zrobić wszystko, aby transformacja offshore nie została wyhamowana PAP
„Bardzo ważne jest płynne przejście z pierwszej do drugiej fazy rozwoju rynku offshore w Polsce. Istotne jest, aby nie stracić kompetencji i doświadczenia, które zostały wypracowane przez deweloperów, jak i łańcucha dostaw” – powiedział Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu, Equinor Polska, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024.- 26.11.2024, 09:45
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom