Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Konkurs „Zawodowiec Roku 2022”, do którego nabór wniosków zgłaszanych przez dyrekcje szkół branżowych, techników oraz szkół policealnych, zakończył się 31 grudnia 2022 r., został zorganizowany wspólnie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, KGHM Polska Miedź S.A. oraz Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Jego inicjatorką była Marzena Machałek, sekretarz stanu w MEiN.
Spośród 537 zgłoszonych nauczycieli kształcenia zawodowego z całej Polski zostało nagrodzonych 46 osób, a 72 otrzymało wyróżnienia.
„Komisja bardzo mocno pracowała, by wyłonić najbardziej zasłużonych nauczycieli zawodu. Ich jest mało, tak jak mało jest fachowców na rynku i trzeba pokazać, że są bardzo ważni w systemie edukacji. Jednak nie robimy tego dla systemu, robimy to dla polskiej gospodarki” - podkreśliła Marzena Machałek, inicjatorka konkursu.
Dodała, że do ważnych inicjatyw resortu edukacji i nauki należą również Branżowe Centra Umiejętności, gdzie będzie można zdobywać te umiejętności, które będą najbardziej poszukiwane na rynku pracy.
„Branżowe Centra Umiejętności to nowa jednostka w systemie oświaty: z jednej strony szkoła, z drugiej branża, z trzeciej strony uczelnia. To też jest praca mojego zespołu wspólnie z FRSE” - zaznaczyła Marzena Machałek.
Partnerem wydarzenia była spółka KGHM Polska Miedź S.A., która od lat promuje szkolnictwo branżowe i techniczne na Dolnym Śląsku.
„Jesteśmy jednym z większych polskich pracodawców. W ramach grupy kapitałowej zatrudniamy ponad 34 tys. pracowników, którzy muszą posiadać specjalistyczną wiedzę. To dla nas nie jest projekt promocyjny, czysto wizerunkowy, ale projekt o niezwykle praktycznym wymiarze. Potrzebujemy i poszukujemy wykwalifikowanych, specjalistycznych kadr” - zaznaczył Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Dzięki realizowanemu od 2018 r. programowi „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej. KGHM - kluczowy partner w kształceniu zawodowym” uczniowie klas patronackich w dziewięciu szkołach kształcą się w zawodach istotnych dla przemysłu miedziowego. Celem programu jest, aby już na etapie szkoły uczniowie poznali KGHM jako pracodawcę. Uczniowie odbywają praktyki w oddziałach spółki, ale też biorą udział w konkursach, szkoleniach czy zawodach sportowych, organizowanych przez spółkę.
„Klasy patronackie kształcą naszych przyszłych pracowników i zatrudniliśmy już 312 ich absolwentów. Mamy także 144 instruktorów praktycznej nauki zawodu z przygotowaniem pedagogicznym, którzy są w stanie przekuć wiedzę teoretyczną nabytą w toku edukacji na wykonywanie zadań dla jednej z największych polskich firm” - powiedział Tomasz Zdzikot.
Dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji wskazał, że FRSE wspiera inicjatywy takie jak konkurs „Zawodowiec Roku 2022”, ponieważ fundacja jest wszędzie tam, gdzie wspierane są zarówno talenty, jak i osoby, które te talenty kształcą.
„FRSE z programem Erasmus+ wspiera nie tylko projekty, nie tylko współpracę międzynarodową, ale również wszystkich tych ludzi, którzy działają na polu zawodowym i branżowym. A więc nauczycieli, doradców zawodowych, wszystkie te osoby, które stwarzają jak najlepsze warunki do tego, by edukacja zawodowa i branżowa odbywała się według najwyższych standardów europejskich i światowych” - podkreślił Paweł Poszytek.
FRSE to organizacja pozarządowa, która od 28 lat finansuje wymianę studencką i zarządza w Polsce największymi europejskimi programami edukacyjnymi, m.in. programem Erasmus+, promującym szkolnictwo zawodowe i branżowe w Polsce.
W pierwszym tygodniu września FRSE organizuje w Gdańsku europejskie zawody branżowe EuroSkills 2023. Podczas zawodów zostaną rozegrane 43 konkurencje - od tradycyjnych i rzemieślniczych po scyfryzowane, nowoczesne zawody jak przemysł 4.0, cyberbezpieczeństwo, robotyka mobilna czy integracja robotów przemysłowych.
„W trakcie EuroSkills 2023 zostaną rozegrane konkurencje, które składają się na życie gospodarcze nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Spodziewamy się 100 tys. gości z całej Europy: zawodowców, doradców, decydentów, delegacji rządowych. Cały zawodowy europejski ekosystem w pigułce będzie można spotkać na Amber Expo w Gdańsku w pierwszym tygodniu września” - powiedział Paweł Poszytek.
Lista laureatów konkursu „Zawodowiec Roku 2022”
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
POBIERZ ZAŁĄCZNIKI
Data publikacji | 16.03.2023, 10:54 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Meteorolog: my, ludzie, mamy wpływ na klimat, ale dobrze, że nie możemy wpływać na pogodę PAP
W atmosferze Ziemi gromadzi się energia zdolna zatapiać miasta, zrównywać budynki z ziemią, zrzucać na każdy metr kwadratowy hektolitry wody. Choć kontrolowanie pogody może się wydawać kuszące - dobrze, że ludzie tego nie umieją. Taka władza mogłaby być używana nieodpowiednio - powiedział PAP meteorolog dr Dariusz Baranowski.- 23.11.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Image
Dr Paulina Legutko-Kobus z SGH: planowanie przestrzenne umożliwia ochronę krajobrazu PAP
Samorządy mają wiele narzędzi do ochrony krajobrazu, pytanie - czy potrafią je wykorzystywać? - zauważa dr Paulina Legutko-Kobus, kierowniczka Zakładu Polityki Regionalnej i Lokalnej Szkoły Głównej Handlowej. „Jako kluczowe narzędzie wymieniane są instrumenty planowania przestrzennego” - mówi ekspertka.- 22.11.2024, 15:22
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom