Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Dzięki gazociągowi mieszkańcy Białegostoku zyskali zabezpieczenie energetyczne, po tym jak Rosjanie przestali tłoczyć gaz przez Gazociąg Jamalski. Przez lata miasto było zasilane z dwóch stron - z kierunku warszawskiego i białoruskiego. Po odcięciu dostaw ze wschodu od blisko roku gaz płynął tutaj tylko od strony stolicy.
Inwestycja to zabezpieczenie zasilania miasta na sytuacje szczytowego poboru gazu, na przykład w razie wyjątkowych mrozów czy spadków ciśnienia w gazociągu.
„Inwestycja była jedną z kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców województwa podlaskiego. Wpisuje się ona w zakładaną i konsekwentnie wdrażaną przez rząd politykę zmian kierunku dostaw paliwa gazowego i ich dywersyfikację” - przyznał Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.
Zapewnił, że dzięki staraniom rządu nie zabraknie gazu dla Polaków, nawet gdyby kolejne zimy były długie i srogie.
Według Daniela Obajtka, prezesa PKN ORLEN, rozwój infrastruktury jest warunkiem koniecznym wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego i pewności dostaw gazu do odbiorców.
„Połączenie z Litwą otwiera północno-wschodnią Polskę na dostawy gazu, który Grupa ORLEN odbiera w gazoporcie w Kłajpedzie. Mamy tam 10-letnią rezerwację mocy regazyfikacyjnych, która umożliwia nam sprowadzenie przez litewski terminal 0,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie” - powiedział Daniel Obajtek.
Inwestycja jest pierwszym przyłączeniem sieci Polskiej Spółki Gazownictwa do systemu przesyłowego GIPL, który od początku maja 2022 r. połączył gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy. Tym samym, w razie ewentualnych mrozów, Białystok będzie zasilany gazem z pływającego terminalu LNG w litewskiej Kłajpedzie lub z rezerw gazowych Litwy, Estonii, Łotwy czy Finlandii.
„Rozrastająca się sieć gazowa w województwie podlaskim to ogromna satysfakcja. Jest to realizacja programu zrównoważonego rozwoju naszego kraju, mającego na celu zrównanie warunków życia mieszkańców wschodniej Polski” - przyznał Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.
Jego zdaniem niezawodny dostęp do gazu przynosi także korzyści gminie, ponieważ pozytywnie wpływa na rozwój gospodarczy i daje szansę przyciągnięcia nowych inwestorów.
„Dlatego bardzo dziękuję Polskiej Spółce Gazownictwa za realizację tej inwestycji, która zapewnia bezpieczeństwo energetyczne zarówno mieszkańcom, jak i przedsiębiorcom z Białegostoku” - dodał Artur Kosicki.
W ramach inwestycji wybudowano: stację redukcyjno-regulacyjną o wydajności 120 tys. Nm3/h, dwa gazociągi wysokiego ciśnienia o łącznej długości ok 500 m i drogi dojazdowe z towarzyszącą infrastrukturą.
„Ostatnie siedem lat to dynamiczny wzrost gazyfikacji na terenie województwa podlaskiego. W roku 2016 na 118 gmin tylko 24 posiadały dostęp do gazu. Do końca 2022 r. zgazyfikowano kolejnych 19, co daje nam wzrost o blisko 80 proc.” - przyznał Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.
Według jego opinii wzrost gazyfikacji w woj. podlaskim oznacza także możliwe ograniczenia w przepustowości w tym regionie.
„Dlatego kilka lat temu Polska Spółka Gazownictwa zaplanowała w całej Polsce inwestycje, mające na celu zmniejszenie negatywnych oddziaływań ograniczeń w punktach wyjścia z systemu przesyłowego. Dziś widzimy, jak ważne to były decyzje z punktu widzenia naszych klientów” - dodał Robert Więckowski.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 20.03.2023, 17:03 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Shanghai Electric wzięła udział w World Future Energy Summit 2025 w Abu Zabi, prezentując technologie zrównoważonego rozwoju stosowane w produkcji czystej energii i wykorzystaniu wody morskiej
Rozwiązania Shanghai Electric w obszarze ekologicznego wodoru, zrównoważonej produkcji formaldehydu, fotowoltaiki, magazynowania energii z różnych źródeł oraz odsalania wody morskiej sprawdziły się w praktyce i odgrywają czołową rolę w proekologicznych działaniach na rzecz naszej planety.- 17.01.2025, 16:07
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Polska firma liderem ESG. Envirly rozwija skrzydła w Europie
Rok 2024 był przełomowy dla Envirly, firmy łączącej innowacyjną technologię z doradztwem ESG (Environmental, Social, Governance). W ciągu ostatnich 12 miesięcy firma zyskała pozycję lidera na rynku raportowania zrównoważonego rozwoju, zdobywając zaufanie szerokiej bazy klientów i partnerów oraz realizując ekspansję na rynki międzynarodowe. Rozszerzenie działalności na rynki czeski i rumuński to tylko początek globalnej ścieżki rozwoju. Polski biznes udowadnia, że ich rozwiązania mogą z powodzeniem rywalizować z międzynarodowymi liderami.- 17.01.2025, 14:49
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Envirly
-
GoldenPeaks Capital nabywa 400 MW aktywów gotowych do budowy w okresie od 24 grudnia do 25 stycznia
- 17.01.2025, 09:15
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire