Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Perkusista i kompozytor Balázs Bágyi jest obecnie jednym z najbardziej szanowanych muzyków węgierskiej sceny jazzowej, działającym na arenie międzynarodowej i prowadzącym własne zespoły przez ostatnie dwie dekady. Będąc członkiem wielu zespołów, tworzy muzykę niemal we wszystkich gatunkach, a jego unikalny melodyjny styl gry na perkusji daje złożone doznania muzyczne.
Balázs Bágyi New Quartet rozpocznie trasę koncertową w A Propos Jazz Club w Wałbrzychu (11.04), następnie zagra w Vertigo Jazz Club we Wrocławiu (12.04), w Centrum Kultury Victoria w Gliwicach (13.04), w klubie Pod Filarami w Gorzowie Wielkopolskim (14.04), oraz w Jassmine w Warszawie (15.04). Następnie węgierscy muzycy wystąpią ramach cyklu Szczecin Jazz Poleca w klubie Jazzment (16.04), w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie (17.04), Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (19.04) oraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (20.04). Trasa jest organizowana przez Fundację JAZZ PO POLSKU. Jest to już kolejna wizyta Balázsa Bágyiego New Quartet w Polsce. Grupa występowała m.in. na 40. edycji festiwalu Jazz Juniors w Krakowie w 2016 r.
„Aktualna muzyka kwartetu Balázs Bágya zawiera obecnie mniej folkowych brzmień w porównaniu do poprzednich albumów. Jest to czysty, akustyczny jazz, oparty na elementach post-bop, czyli stylu wywodzącego się z lat 60. Trasa koncertowa w Polsce jest kolejnym projektem, który realizujemy w ramach dwustronnej współpracy kulturalnej, której ideę chcemy promować w przyszłości” - mówi Jakub Krzeszowski, twórca Fundacji JAZZ PO POLSKU, organizatora trasy.
Partnerami Balázsa Bágyiego są uznani muzycy młodego pokolenia z Budapesztu - niezwykle energiczny saksofonista Soso Lakatos; posiadający klasyczne wykształcenie i uhonorowany jedną z najbardziej prestiżowych nagród węgierskich „Junior Prima” pianista Dezső Oláh, oraz Péter Oláh, jeden z najwybitniejszych węgierskich kontrabasistów swojego pokolenia.
W ostatnich latach Balázs Bágyi New Quartet wystąpił kilkukrotnie na trasach koncertowych w USA, jak również na wielu europejskich festiwalach jazzowych, takich jak Bratislava Jazz Days, Bansko Jazz Festival, Nisville, Mosaic Jazz Sibiu, Sarajevo Winter, Petrovac Jazz Festival, Skopje Summer Festival, jak również na Jazz Juniors w Krakowie. Zespół regularnie koncertuje także w Chinach, gdzie wystąpił m.in. na Nine Gates Jazz Festival w Pekinie. Formacja współpracuje również z szanghajskim trębaczem, Li Xiaochuanem, z którym w 2018 r. wydała album „Chinese Suite”.
W 2016 roku za album „Homage to Shakespeare” z gościnnym udziałem wokalistki Kriszty Pocsai zespół zdobył nagrodę Gramofon Magazine, przyznawaną przez międzynarodowe jury. W tym samym roku, w ankiecie czytelników węgierskiego portalu JazzMa.hu otrzymali 1. miejsce w kategorii „zespół roku”, a Balázs Bágyi został wybrany jednocześnie „kompozytorem roku”. Kwartet wykonuje oryginalną muzykę lidera zespołu.
Trasa koncertowa Balázs Bágyi New Quartet Live in Poland 2023 jest organizowana przez Fundację JAZZ PO POLSKU. Partnerami są: Ambasada Węgier w Warszawie, Instytut Liszta - Węgierske Centrum Kultury, Instytut Dyplomacji Gospodarczej. Patronem medialnym jest magazyn „Jazz Forum”.
Harmonogram koncertów Balázs Bágyi New Quartet Live in Poland 2023
11.04 (wrotek) Wałbrzych, A Propos Jazz Club, Wieniawskiego 82
12.04 (środa) Wrocław, Vertigo Jazz Club, ul. Oławska 13
13.04 (czwartek), Gliwice, Centrum Kultury Victoria, ul. Barlickiego 3
14.04 (piątek) Gorzów Wielkopolski, Pod Filarami, ul. Władysława Jagiełły 7
15.04 (sobota) Warszawa, Jassmine, Wilcza 73
16.04 (niedziela) Szczecin, Szczecin Jazz Poleca, Jazzment Klub, ul. Kurkowa 4
17.04 (poniedziałek), Legionowo, Ratusz Miejski, Sala Widowiskowa, ul. Piłsudskiego 41
19.04 (środa), Łódź, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, ul. Gdańska 32
20.04 (czwartek), Lublin, Centrum Spotkania Kultur, Place Teatralny 1
Źródło informacji: JAZZ PO POLSKU
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.03.2023, 11:20 |
Źródło informacji | JAZZ PO POLSKU |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
#IJHARSnaFerie - czyli nie dajmy się oszukać nie tylko podczas ferii w sklepie i restauracji PAP
Bezpieczne ferie to także bezpieczny i świadomy swoich praw konsument - przypomina przed rozpoczynającą się zimową przerwą w zajęciach szkolnych Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) i podpowiada, w jaki sposób wybierać produkty spożywcze dobrej jakości i nie dać się oszukać.- 17.01.2025, 10:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Zbliża się 18. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego: legendy polskiego reportażu PAP
23 stycznia minie 18 lat od śmierci Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007), najczęściej, obok Stanisława Lema, tłumaczonego za granicą polskiego autora. Pomimo upływu czasu wciąż stanowi on niedościgniony wzór oraz inspirację dla kolejnych pokoleń dziennikarzy, o czym świadczyło rekordowe zainteresowanie wznowioną po latach Nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.- 13.01.2025, 09:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PAP
-
Image
Laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji, słuchając Pendereckiego PAP
Słuchając „Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji. Choć znawcy bardziej analizowali fragmenty utworu, to jego odbiór emocjonalny nie różnił się w zależności od stopnia przygotowania odbiorców - pokazał eksperyment UJ.- 03.01.2025, 09:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce