Newsletter

Xella podejmuje ambitny, oparty na naukowych podstawach cel ograniczenia emisji CO2

04.04.2023, 12:29aktualizacja: 02.05.2023, 14:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Spółka publikuje sprawozdanie dotyczące zrównoważonego rozwoju za 2022 rok.

Duisburg, 4 kwietnia 2023 - Grupa Xella, wiodący europejski dostawca materiałów budowlanych zajmujący się produkcją zrównoważonych, wydajnych i dostępnych rozwiązań ściennych, publikuje sprawozdanie dotyczące zrównoważonego rozwoju za 2022 rok. Ponadto spółka informuje, że przedłożyła swoje cele dotyczące redukcji emisji CO2 do 2030 roku do zatwierdzenia przez inicjatywę Science Based Targets. Dzięki temu zobowiązaniu spółka zamierza zapewnić, że opracowana przez nią droga do ograniczenia emisji, w tym między innymi emisji z łańcucha dostaw, jest zgodna z porozumieniem paryskim oraz konsensusem naukowym klimatologów i przyczyni się do ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 1,5°C.

Strategia ESG spółki Xella opiera się na trzech filarach - zmniejszeniu emisji CO2 we wszystkich operacjach i w całym łańcuchu wartości, dbaniu o wykorzystywanie założeń gospodarki o obiegu zamkniętym w swoich materiałach i zapewnieniu bezpiecznego, różnorodnego miejsca pracy sprzyjającego włączeniu społecznemu. Najnowsze sprawozdanie w zakresie zrównoważonego rozwoju podkreśla stały postęp w realizacji każdego z trzech filarów strategii ESG spółki Xella.

Znaczne ograniczenie emisji

W 2022 roku spółka Xella zmniejszyła swoje emisje CO2 związane z działalnością rynkową o 8 procent w stosunku do 2021 roku - wszystko to dzięki wdrożeniu działań w zakresie efektywności energetycznej. Co więcej, w 2022 roku spółka przeprowadziła dokładną ocenę swoich emisji CO2 na poziomie 3 [1] i ustaliła, że stanowią one 84 procent jej całkowitej emisji CO2 [2]. Gdy spółka zakończy proces ustanawiania celu opartego na wnioskach naukowych, ustali również cel ograniczenia emisji na poziomie 3, który będzie stanowił dodatek do ambitnych celów dotyczących emisji na poziomach 1 i 2. Spółka zobowiązuje się do współpracy z dostawcami w celu znalezienia sposobów na zmniejszenie emisji CO2 związanych z niektórymi kategoriami surowców w nadchodzących latach.

Cel - gospodarka o obiegu zamkniętym

W 2022 roku spółka Xella zużyła o 4 procent mniej materiałów, w tym piasku, dzięki zwiększonemu wykorzystaniu kruszywa z odpadów produkcyjnych. Takie działania wpisują się w realizację zobowiązania spółki do zaprzestania składowania pozostałości produkcyjnych na wysypiskach do 2025 roku i stanowi pierwszy krok realizacji tej strategii. Spółka zamierza dokładać wszelkich starań, by zamykać obiegi swoich produktów i procesów produkcyjnych. Działania w tym zakresie obejmują ograniczanie ilości odpadów generowanych w trakcie produkcji i badanie nowych sposobów wykorzystania resztek, pozostałości oraz przetworzonych odpadów z rozbiórek w produkcji w miejscu pierwotnego surowca. Rozwiązania w tym zakresie obejmują także wprowadzanie usług cyfrowych, takich jak rozwiązanie cyfrowe blue sprint, które przyczynia się do zmniejszenia liczby błędów i optymalizacji wykorzystania produktów.

Spółka Xella korzysta z usług własnego ośrodka badawczo-rozwojowego Xella Technologie und Forschungsgesellschaft mbH (T&F) do opracowania nowych metod i receptur w celu poprawy ekologiczności wytwarzanych produktów.

Bezpieczne i różnorodne miejsce pracy

W 2022 roku spółka Xella zainwestowała 4,1 miliona euro w usprawnienia związane z obszarem bezpieczeństwa i higieny pracy. Zakres działań obejmował między innymi inwestycje w zakup bezpieczniejszych maszyn, a także ogrodzeń ochronnych. Spółka zainwestowała także w szkolenia, w tym w realizację kolejnych etapów programu Total Safety Leadership Program (TSL) obejmującego wszystkie struktury, który ma na celu zwiększenie poczucia indywidualnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo.

Xella czyni również postępy w zakresie różnorodności płci - odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych w całej grupie wzrósł w 2022 roku do 20%.

Cécile Fages, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i komunikacji spółki Xella, komentuje:

„Jesteśmy bardzo dumni z postępów, które poczyniliśmy w 2022 roku w zakresie naszych działań ESG oraz z rosnącego zaangażowania naszych pracowników w tym obszarze. Mimo to dążymy do tego, aby osiągnąć jeszcze więcej. Jako jeden z wiodących europejskich dostawców materiałów budowlanych, dysponujemy odpowiednimi środkami, które pozwalają nam na przyspieszenie redukcji emisji CO2 i bardziej efektywne wykorzystanie zasobów, a zarazem ponosimy odpowiedzialność za te obszary, ponieważ widzimy skutki postępujących zmian klimatycznych. Nasza spółka obecnie dostarcza i nadal będzie dostarczać odpowiednie rozwiązania, które będą stanowiły odpowiedź na wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem w branży budowlanej”.

Sprawozdanie opublikowane przez spółkę opiera się na normach GRI z 2021 roku, a część jego treści została zweryfikowana przez niezależnych audytorów zewnętrznych (PwC) z ograniczoną pewnością.

Dodatkowe informacje dostępne są również na stronie internetowej Grupy Xella: www.xella.com/sustainability.

Zdjęcie jest dostępne na stronie internetowej AP Images (http://www.apimages.com).

O Grupie Xella

Grupa Xella jest czołowym europejskim dostawcą wydajnych i zrównoważonych rozwiązań ściennych dla sektora budowlanego. Xella oferuje szereg popularnych marek, takich jak Ytong, Silka, Hebel i Multipor, jest także pionierem w zakresie procesów budowlanych wspieranych cyfrowo. Produkty oparte są na naturalnych surowcach, odpowiadając na potrzebę efektywnego budownictwa i zapotrzebowania na zrównoważone rozwiązania budowlane. Grupa Xella wdraża innowacje w całym łańcuchu wartości - od planowania do produkcji i instalacji, dbając o ekologię budynków w całym ich cyklu życia i przyczyniając się do powstania niskoemisyjnego przemysłu zgodnego z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym. Grupa Xella z siedzibą w niemieckim Duisburgu zatrudnia ponad 5 200 pracowników.

Więcej informacji o Grupie Xella można znaleźć na stronie internetowej: www.xella.com.

[1] Emisje na poziomie 3 obejmują emisje, które nie są wytwarzane przez samo przedsiębiorstwo, ani nie są wynikiem działań podmiotów będących własnością spółki lub kontrolowanych przez spółkę - dotyczą podmiotów, za które przedsiębiorstwo jest odpowiedzialne pośrednio, należących do łańcucha wartości.

[2] Łączne emisje oznaczają emisje na poziomach 1 i 2, za które odpowiada lub które kontroluje przedsiębiorstwo, a także emisje poziomu 3.

KONTAKT:

Xella International GmbH

Düsseldorfer Landstraße 395

47259 Duisburg

Cecile Fages

Chief Sustainability and Communications Officer

Tel. +49 (0)203 60880 5500

e-mail: cecile.fages@xella.com

Źródło informacji: APA-OTS

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.04.2023, 12:29
Źródło informacji APA-OTS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ