Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Głównym założeniem podpisanego 5 kwietnia 2023 r. porozumienia (Memorandum of Understanding, MoU) jest zacieśnienie współpracy pomiędzy Towarową Giełdą Energii S.A. a Energocom S.A. Na mocy dokumentu obie strony przyjęły trzy podstawowe cele nawiązanej kooperacji: przedstawienie stronie mołdawskiej przez TGE zasad funkcjonowania giełdowych rynków towarowych energii elektrycznej i gazu ziemnego, biorąc pod uwagę aspekty regulacyjne, organizacyjne oraz rynkowe, a także zapoznanie Energocomu z regułami członkostwa na warszawskiej Giełdzie oraz wspieranie procesu budowy konkurencyjnego rynku energii elektrycznej i gazu w Mołdawii.
„Podpisanie przez TGE porozumienia o współpracy z Energocomem to dla nas swoisty >>pierwszy krok<< na mołdawskim rynku. Jako dojrzała organizacja dostrzegamy znaczący potencjał biznesowy wynikający przede wszystkim z ogromnych potrzeb w zakresie modernizacji i transformacji gospodarki państwa naszych partnerów. Aktywność TGE wpisuje się również w rozwijające się relacje polsko-mołdawskie oraz otwartość Kiszyniowa na współpracę z Unią Europejską, co tworzy dobry klimat dla podejmowania wspólnych projektów biznesowych” - mówi Piotr Listwoń, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych Towarowej Giełdy Energii.
Zgodnie z założeniami MoU, Towarowa Giełda Energii będzie wspierać stronę mołdawską poprzez dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w organizowaniu oraz prowadzeniu obrotu dla ekonomicznie kluczowych towarów, takich jak energia elektryczna, gaz ziemny czy produkty rolno-spożywcze.
„To porozumienie jest dla nas szansą na wymianę doświadczeń, ale także pierwszym krokiem do działania w przyszłości na polskim rynku energii” - zauważa Victor Binzari, pełniący obowiązki dyrektora Energocom S.A.
Rozpoczynając współpracę z Energocomem, obaj partnerzy zakładają, że dobre praktyki w zakresie funkcjonowania choćby giełdowego rynku energii i gazu w Polsce czy światowy standard w obsłudze transakcji handlowych oraz ich rozliczeń na TGE uda się z sukcesem przenieść na grunt mołdawski, co z pewnością przyczyni się do procesu budowy konkurencyjnego rynku energii elektrycznej i gazu w tym kraju.
Towarowa Giełda Energii S.A. (TGE) jest jedyną licencjonowaną giełdą towarową w Polsce, posiadającą od marca 2015 r. zezwolenie na prowadzenie rynku regulowanego. Giełda jest Nominowanym Operatorem Rynku Energii Elektrycznej (NEMO) dla polskiego obszaru cenowego. Od 15 listopada 2017 r. TGE prowadzi działalność na europejskim Rynku Dnia Następnego SDAC. 19 listopada 2019 r. Giełda uruchomiła transgraniczny Rynek Dnia Bieżącego SIDC w modelu XBID. Giełda znajduje się na opublikowanej przez ACER liście platform do raportowania danych transakcyjnych zgodnie z wymogami Rozporządzenia REMIT. Od marca 2012 r. TGE należy do Grupy Kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Energocom S.A. jest spółką należącą w 100% do państwa, powołaną do życia w 2004 r. Prowadzi obrót gazem i energią elektryczną, a także odpowiada za utrzymywanie strategicznych zapasów gazu ziemnego dla Mołdawii. Od października 2022 r. spółka jest członkiem rumuńskiego operatora rynku gazu i energii (OPCOM) oraz towarowych platform giełdowych prowadzonych dla energii przez Rumuńską Giełdę Towarową (BRM). W ostatnich miesiącach spółka aktywnie korzystała z infrastruktury gazociągowej w Mołdawii, Rumunii, Ukrainie, Bułgarii i Grecji (w tym z IGB - interkonektora Grecja - Bułgaria oraz TAP - Gazociągu Transadriatyckiego) do celów zakupów gazu.
KONTAKT:
Towarowa Giełda Energii S.A. (TGE)
e-mail: press@tge.pl
Energocom S.A.
e-mail: office@energocom.md
Źródło informacji: Towarowa Giełda Energii
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 05.04.2023, 12:12 |
Źródło informacji | Towarowa Giełda Energii |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE