Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Obecność przedstawiciela Baker McKenzie na XV Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach nie była przypadkowa. Raport pt. „Jak zaszczepić w Polsce atom” przygotowany przez ekspertów kancelarii we współpracy z analitykami Polityki Insight, dotyka bowiem kwestii kluczowej dla rozwoju gospodarczego naszego kraju w kolejnych dekadach. Inwestycje w energetykę jądrową stanowią zaś temat przewodni kolejnych paneli dyskusyjnych oraz rozmów kuluarowych na tym prestiżowym wydarzeniu.
„Zarówno tzw. duży, jak i mały atom jest kluczowy dla powodzenia polskiej transformacji energetycznej. Realizacja projektów jądrowych będzie w długim terminie gwarantować bezpieczeństwo energetyczne Polski i wzmacniać gospodarkę o niezakłóconym dostępie do zeroemisyjnej energii elektrycznej i cieplnej” - tłumaczył Michał Piekarski podczas debaty ekspertów na EKG.
Choć koszt budowy reaktorów jądrowych jest znaczący, inwestycje w tym sektorze wiążą się z licznymi korzyściami i pozwolą na utrzymanie ciągłości dostaw przyjaznej środowisku energii dla przemysłu, biznesu i odbiorców indywidualnych. Kwestii stworzenia w Polsce stabilnego sektora atomowego nie można również analizować w oderwaniu od geopolitycznego położenia naszego państwa. Autorzy raportu z Baker McKenzie ostrzegają, że źródła OZE nie zastąpią całkowicie gazu i węgla, a bez dużego i małego atomu Polska stanie się uzależniona od importu energii elektrycznej.
„Rok 2040, który zgodnie z obowiązującą Polityką Energetyczną Polski jest punktem odniesienia w naszych analizach, nie jest odległą perspektywą. Od tej daty dzieli nas dzisiaj tyle samo lat, co - patrząc wstecz - od roku 2006. Jeśli więc myślimy o zmianie miksu i zapewniania trwałego bezpieczeństwa energetycznego Polski w perspektywie 2040 roku, musimy podejmować niezbędne działania już teraz, tak aby w kolejnych latach poszczególne projekty wchodziły w fazy projektowania, budowy i eksploatacji” - wyjaśniał Michał Piekarski.
Autorzy raportu „Jak zaszczepić w Polsce atom” przedstawili i porównali trzy prawdopodobne scenariusze rozwoju energetyki jądrowej, uwzględniające różny zakres krajowych inwestycji. W scenariuszu minimum założono realizację tylko jądrowych projektów konwencjonalnych, przewidzianych w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej i aktualnie obowiązującej Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku. Będą to dwie elektrownie jądrowe o mocy 6-9 GW, w których zamontowane po trzy jednostki typu PWR o mocy ponad 1 GW. Budowa pierwszego reaktora o mocy 1,1 GW może ruszyć w 2026 roku i zakończyć się już w 2033 roku.
„W drugim, zbalansowanym scenariuszu, uwzględniliśmy budowę w Polsce dodatkowej elektrowni jądrowej w Pątnowie, a także kilka projektów SMR, firmowanych przez największe krajowe grupy kapitałowe. Natomiast trzeci, najbardziej odważny scenariusz nazwać można >>atomizacją Polski<<” - powiedział partner w kancelarii Baker McKenzie.
Plan maksimum, oprócz inwestycji wskazanych w dwóch pierwszych scenariuszach, zakłada także powstanie nawet kilkudziesięciu SMR-ów, wybudowanych zarówno przez duże grupy kapitałowe, jak też przez mniejszych inwestorów polskich i zagranicznych.
Autorzy raportu nie wartościują scenariuszy - podkreślają jednak, że dla rozwoju energii jądrowej nie ma alternatywy. Co więcej, realizacja dwóch bardziej ambitnych z nich wymagać będzie nie tylko kontynuacji kluczowych założeń polityki energetycznej czy przychylnego stanowiska UE wobec atomu, ale też głębokich zmian w obowiązujących przepisach, chociażby tych promujących SMR-y.
„Nie możemy zapominać także o emocjach społecznych towarzyszących rozwojowi energetyki jądrowej. Co prawda ponad 75 proc. obywateli popiera dziś realizację tego typu projektów, jednak bez zaangażowania instytucji i całego sektora nastroje te mogą się w szybkim tempie zmieniać” - zauważył Michał Piekarski.
Raport dostępny jest na stronie kancelarii Baker McKenzie.
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odbywa się w dniach 24-26 kwietnia. Należy do największych tego typu spotkań świata biznesu, nauki i polityki w Europie Środkowej. W tegorocznej edycji bierze udział około 11 tys. uczestników.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.04.2023, 14:54 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu