Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Porównanie dzisiejszej infrastruktury Polski z tą sprzed ponad trzech dekad robi piorunujące wrażenie. Z państwa, w którym właściwie nie istniały drogi szybkiego ruchu, a szeroko pojęta infrastruktura (mosty, dworce, szpitale) była w opłakanym stanie, przeobraziliśmy się w kraj szybko doganiający, a w niektórych aspektach wręcz prześcigający najbardziej rozwinięte regiony UE. Znaczący udział w tym sukcesie ma STRABAG, którego przedstawiciele podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego podsumowywali dotychczasową obecność firmy w Polsce.
„Deloitte, jedna z głównych firm realizujących profesjonalne usługi doradcze na świecie, opublikowała raport przedstawiający wpływ spółki STRABAG na rozwój polskiej gospodarki. Okazuje się, że każdego dnia z obiektów wybudowanych przez nas w Polsce korzysta ponad milion osób, a spółka prowadzi średnio 600 realizacji rocznie” - podkreślał Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG.
Blisko 25% wybudowanych w Polsce dróg ekspresowych i autostrad powstało przy zaangażowaniu firmy STRABAG. Oznacza to, że co czwarty kilometr dróg szybkiego ruchu w Polsce został wybudowany przez spółkę. Przyczyniają się one do rozwoju gospodarki, skracając czas i koszt podróży oraz transportu towarów, czego efektem jest rozwój relacji handlowych z sąsiadującymi państwami oraz wyrównywanie szans między poszczególnymi regionami Polski.
„Nasz dorobek stanowi także 120 obiektów mostowych, m.in. nad Wisłą w Toruniu oraz w ciągu Trasy Nowohuckiej w Krakowie (S7) czy nad Nogatem w Malborku. Do tego należy dodać ponad 300 km linii kolejowych oraz setki obiektów użyteczności publicznej i obiektów komercyjnych, takich jak szpitale czy dworce” - tłumaczył Waldemar Wójcik, członek zarządu firmy.
Dzięki inżynierom, fachowcom i ekipom budowlanym spółki Polska również pięknieje, czego przykładem są malborskie bulwary czy plac Pięciu Rogów w Warszawie, a jej miasta stają się coraz bardziej funkcjonalne (dworzec kolejowy w Katowicach, nowa linia tramwajowa na ulicy Kasprzaka na stołecznej Woli).
„Nie do przecenienia jest nasz wkład w potencjał całej polskiej gospodarki, szacowany na 7,3 mld złotych. Generujemy więc ok. 0,3% PKB naszego kraju. Poza prawie 7 tys. miejsc pracy bezpośrednio w spółce przyczyniamy się także do istnienia dodatkowych 53 tys. etatów u naszych 5 tys. partnerów, podwykonawców czy dostawców” - zauważył Wojciech Trojanowski.
To właśnie pracownicy, jak przekonywali podczas EKG przedstawiciele zarządu spółki, stanowią największy kapitał i wartość marki STRABAG. Większość z nich, dzięki bliskiej współpracy firmy z uniwersytetami czy politechnikami, podejmuje w niej pracę jeszcze w trakcie studiów, chociażby w ramach praktyk, aby następnie pozostać na lata.
„Jestem dumny z tego, że nazywa się nas często najlepszym pracodawcą w sektorze budowlanym. To zasługa nie tylko wysokich zarobków (25-procentowo wyższych niż średnia dla dużych firm), ale także przyjaznej i partnerskiej atmosfery. Swym pracownikom oferujemy szeroki zakres benefitów, m.in. szkolenia, dofinansowanie kursów czy pomoc w zdobywaniu kolejnych uprawnień” - powiedział Waldemar Wójcik.
STRABAG stawia również na zrównoważony rozwój - kwestię kluczową zwłaszcza dla tzw. „budowlanki”, która odpowiada za znaczną część światowej emisji dwutlenku węgla, pyłów i marnotrawstwa zasobów. Firma deklaruje, że do 2040 roku chce osiągnąć pełną neutralność klimatyczną.
„Już teraz realizujemy 250 innowacyjnych projektów, wspierając osiąganie celów zrównoważonego rozwoju całego sektora: druk budynków w technologii 3D, wykorzystanie asfaltu wiążącego tlenki azotu, instalowanie fotowoltaiki na placach budowy. Stawiamy również na maksymalną digitalizację całego łańcucha naszych działań, stanowiąc dla innych firm na rynku wzór do naśladowania” - zaznaczył Wojciech Trojanowski.
Cały raport można znaleźć pod tym linkiem.
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odbywa się w dniach 24-26 kwietnia. Należy do największych tego typu spotkań świata biznesu, nauki i polityki w Europie Środkowej. W tegorocznej edycji bierze udział około 11 tys. uczestników.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.04.2023, 13:06 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu