Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W łódzkiej pracowni Goldenmark Librarium powstają dwa typy książek. Pierwszy to luksusowe edycje, czyli zbiory niskonakładowych wydań autorskich, artystycznych i faksymilowych. Mogą one wzbogacić prywatne biblioteki i kolekcje. Drugi typ to eleganckie edycje gabinetowe, czyli wydania książek, które nawiązują do najlepszych wzorów w historii introligatorstwa i sztuki wydawniczej.
„Wydania gabinetowe to fundament każdej eleganckiej, domowej biblioteki, ale też doskonały pomysł na niebanalny prezent i okazja do cieszenia się prawdziwą książką. Przygotowujemy je w limitowanych nakładach 444 egzemplarzy” - zaznacza Marcin Lenar, menadżer projektu Goldenmark Librarium.
W pierwszym roku wydawniczym pod znakiem Goldenmark Librarium ukaże się kilkanaście tytułów, publikowanych w kilku seriach.
„Zdecydowaliśmy się sięgnąć do korzeni cywilizacji, dlatego nasz wybór inspiracji padł na antyk. W starożytności odnajdujemy dzieła fundamentalne, jak „Metamorfozy” Owidiusza, które oddają ducha wierzeń Greków i Rzymian” - tłumaczy Dominika Świątkowska, twórczyni marki Librarium.
Według jej opinii, będzie to jedyne, tak monumentalne wydanie jednej z najważniejszych ksiąg starożytności, ozdobione serią trzydziestu czterech XVIII-wiecznych rycin z kolekcji króla Stanisława Augusta. Wydawnictwo powstało we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie.
„Za powstaniem księgi stała idea, by stworzyć dzieło w takiej formie, w jakiej mógłby je zamówić król Stanisław August Poniatowski. Dziś w Librarium cofamy się w czasie i zapełniamy tę nietypową lukę w historii. Przygotowaliśmy ostatni prezent dla króla” - mówi Dominika Świątkowska.
Jej zdaniem kolekcjonerów zainteresuje również „Ilias Picta”, czyli pierwsze polskie i drugie na świecie wydanie z legendarną serią ilustracji do „Iliady” sprzed 1500 lat. Ilustracje udało się pozyskać dzięki współpracy z Biblioteką Ambrozjańską w Mediolanie. Na miłośników manuskryptów czekać też będzie fascynujące wydanie rękopisu „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.
„Zdecydowaliśmy się sięgnąć do źródeł tej fascynującej powieści. Tak stworzyliśmy faksymile, czyli kopię naukową 312 pojedynczych kart rękopisu Henryka Sienkiewicza w oryginalnie odtworzonej teczce i etui stylizowanym na okładkę książki wykonaną przez Franciszka Radziszewskiego, wybitnego introligatora Polski międzywojennej. Nasze faksymile mogło powstać dzięki wspaniałej pracy Biblioteki Narodowej przy digitalizacji dzieła” - dodaje Dominika Świątkowska.
Pierwszą serię wydawniczą Goldenmark Librarium zwieńczą klasyczne dzieła antyczne - jak „Iliada” i „Odyseja” Homera, „Imagina”, czyli mało znany szerokiej publiczności poemat Marii Konopnickiej, światło dzienne ujrzy także pierwsze polskie tłumaczenie „Endymionu” brytyjskiego poety Johna Keatsa.
Butikowe wydawnictwo i manufaktura Goldenmark Librarium mieści się w historycznym centrum Łodzi, w jednym ze zrewitalizowanych, pofabrycznych budynków.
„Duch i klimat dawnego przemysłowego miasta towarzyszą nam w codziennej pracy. Zebraliśmy kompletny warsztat oryginalnych urządzeń introligatorskich z XIX i XX wieku, posiadamy też własne studio projektowe i zaplecze drukarskie” - zauważa Dominika Świątkowska.
Twórczyni marki Librarium podkreśla, że książki wydawnictwa powstają w oparciu o najwyższej jakości materiały.
Premiera luksusowych książek Goldenmark Librarium była ważnym wydarzeniem także dla goszczących wydawnictwo Łazienek Królewskich.
„W >>Metamorfozach<< Owidiusza pokazujemy grafiki ze zbiorów Stanisława Augusta. Te opowieści mitologiczne prezentowane były i wciąż są w Białym Domu w Łazienkach Królewskich - letnim pawiloniku, który Stanisław August wystawił dla swoich przyjaciół, sióstr, gości” - tłumaczył Piotr Skowroński, kierownik działu sztuki w Łazienkach Królewskich.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 04.05.2023, 13:32 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
#IJHARSnaFerie - czyli nie dajmy się oszukać nie tylko podczas ferii w sklepie i restauracji PAP
Bezpieczne ferie to także bezpieczny i świadomy swoich praw konsument - przypomina przed rozpoczynającą się zimową przerwą w zajęciach szkolnych Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) i podpowiada, w jaki sposób wybierać produkty spożywcze dobrej jakości i nie dać się oszukać.- 17.01.2025, 10:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Zbliża się 18. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego: legendy polskiego reportażu PAP
23 stycznia minie 18 lat od śmierci Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007), najczęściej, obok Stanisława Lema, tłumaczonego za granicą polskiego autora. Pomimo upływu czasu wciąż stanowi on niedościgniony wzór oraz inspirację dla kolejnych pokoleń dziennikarzy, o czym świadczyło rekordowe zainteresowanie wznowioną po latach Nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.- 13.01.2025, 09:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PAP
-
Image
Laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji, słuchając Pendereckiego PAP
Słuchając „Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji. Choć znawcy bardziej analizowali fragmenty utworu, to jego odbiór emocjonalny nie różnił się w zależności od stopnia przygotowania odbiorców - pokazał eksperyment UJ.- 03.01.2025, 09:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce