Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W budynku o powierzchni 12 tys. mkw. powstaną dwie linie produkcyjne: jedna będzie dozować substancje płynne i proszki, druga - dozować proszki i napełniać ampułkostrzykawki. Możliwości obu linii to ponad 20 mln fiolek i 6 mln ampułkostrzykawek rocznie. W obiekcie znajdą się też laboratoria przeznaczone do kontroli jakości i prowadzenia badań rozwojowych.
Szczególne znaczenie będzie miała produkcja leków przeciwnowotworowych stosowanych w leczeniu m.in. raka piersi, w ostrej białaczce czy szpiczaku mnogim. Będą tu także powstawały wysokoaktywne leki wykorzystywane w leczeniu chorób grzybiczych, w reumatologii i w anestezjologii oraz antybiotyki iniekcyjne.
„Pandemia Covid-19 i rosyjska agresja na Ukrainę pokazały, że potężna część produkcji farmaceutycznej powinna być zlokalizowana we własnym kraju. Dlatego inwestujemy w fabrykę leków onkologicznych na warszawskim Tarchominie” - przekonywał Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Według niego inwestycja to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku farmaceutycznego, a także sposób na zatrzymanie w Polsce dobrze wykształconych specjalistów, którzy - szukając możliwości rozwoju - wyjeżdżają za granicę.
„Wiemy, że farmacja to rynek, na którym się bardzo dobrze zarabia. Chcemy, żeby jak największa część tej marży zostawała w polskich zakładach. Chcemy też, żeby polscy inżynierowie nie wyjeżdżali z Polski i mogli w Polfie Tarchomin i w podobnych zakładach realizować swoje talenty. Żebyśmy korzystali na tym wszyscy” - mówił Maciej Małecki.
Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych - taka jest oficjalna nazwa fabryki - będzie miało możliwości, jakich w Polsce nie ma żadna inna firma farmaceutyczna (i jakie ma niewiele zakładów w Europie).
„Zakładów o takim skomplikowaniu, o takiej trudności produkcji, jest tylko kilka. Trafiamy do elitarnego grona. Jednocześnie rośnie bezpieczeństwo lekowe w Polsce” - przekonywał Jarosław Król, prezes Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa S.A.
Jego zdaniem o skali przedsięwzięcia świadczy wysoka kwota inwestycji (blisko 600 mln zł) w stosunku do obrotów Polfy Tarchomin (350 mln zł). Prezes podkreślał, że firma nie odważyłaby się na tak dużą inwestycję, gdyby nie rządowe dokapitalizowanie przedsięwzięcia.
Robert Chabros, kierownik projektu Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych w Polfie Tarchomin, przekonywał, że obiekt jest unikatowy ze względu na zastosowane w nim najnowsze na świecie i sprawdzone za granicą rozwiązania technologiczne.
„Asortyment instalacyjny, służący do realizacji instalacji budynkowych, jest oparty głównie na dostawcach i producentach skandynawskich, niemieckich, luksemburskich, szwajcarskich i austriackich. Kraje takie jak Szwajcaria czy Austria to producenci, którzy od lat działają w farmacji, mają sprawdzone i niezawodne rozwiązania. A tylko takie mogą być stosowane w fabryce, która w okresach zwiększonego popytu powinna działać 24 godziny, przez 7 dni w tygodniu” - mówił Robert Chabros.
Przedstawiciele Polfy Tarchomin liczą na to, że do końca roku nowy obiekt wystąpi o pozwolenie na użytkowanie. Część niezbędnych urządzeń - jak choćby liofilizator (największy wyprodukowany na rynek Europejski) - jest już na miejscu, inne są w fazie testów. Fabryka ma rozpocząć pracę na przełomie 2024 i 2025 roku.
Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych zostało nagrodzone w prestiżowym konkursie TopBuilder. To jedna z najbardziej pożądanych nagród na polskim rynku budowlanym, zwycięstwo w kategorii nowo powstałych budynków o nowoczesnych rozwiązaniach architektonicznych, podkreśla elitarność całego projektu, który nie tylko jest doceniany za walory produkcyjne, ale również za zastosowane rozwiązania architektoniczne i instalacyjne.
Polfa Tarchomin jest jedną z najstarszych firm farmaceutycznych w Europie. Działa na rynku od 1823 roku. Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A. zatrudniają blisko 900 pracowników, posiadają 30 linii produkcyjnych i wytwarzają ponad 50 produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Spółka oferuje pacjentom i lekarzom m.in. najszerszą ofertę klasycznych insulin ludzkich, zapewniając stały dostęp do leku ratującego życie dla chorych na cukrzycę. Polfa Tarchomin jest także największym producentem antybiotyków w Polsce.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.05.2023, 12:51 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
E-commerce zyskuje na wartości. Kupujemy więcej, drożej i chętniej sięgamy po przedmioty z drugiej ręki - analiza OLX
Rosną udziały e-commerce w rynku. Równocześnie procent internautów dokonujących zakupów w sieci utrzymuje się od 2023 roku na zbliżonym poziomie. Można zatem wnioskować, że kupujemy częściej i więcej, w tym również przedmiotów z drugiej ręki. Potwierdzają to także dane OLX, największego serwisu ogłoszeniowego w Polsce. W październiku średnia wartość jednego przedmiotu kupionego z Przesyłką OLX wzrosła o 24% (w ujęciu rocznym).- 25.11.2024, 08:30
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: OLX
-
Image
Światowy Dzień Rzucania Palenia: młodzież ma zbyt łatwy dostęp do produktów nikotynowych PAP
Dla młodzieży zbyt łatwy jest dostęp do wszystkich produktów nikotynowych, takich jak e-papierosy i podgrzewacze tytoniu - wynika z opublikowanego raportu „Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik ryzyka zdrowotnego w Polsce”. Instytut Człowieka Świadomego zaprezentował raport z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia, przypadającego w tym roku 21 listopada.- 22.11.2024, 15:06
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute