Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Sztuczna inteligencja (Artifical Intelligence - AI) to obecnie najmodniejszy temat w informatyce. Technologia znajduje zastosowanie w wielu obszarach. Jednym z nich może być także cyberprzestępczość.
Przykładowo masowo rozsyłane maile phishingowe, mające za zadanie podszywać się pod instytucje lub osoby, by wyłudzić dane lub zainfekować komputer, do niedawna były dość łatwe do rozpoznania - roiły się od błędów ortograficznych i składniowych. Obecnie AI przygotuje treść maila bez błędów językowych. Dlatego cyberprzestępcom będzie łatwiej będzie zdobyć zaufanie ofiar. Można też wyobrazić sobie, że ktoś zleci na przykład popularnemu czatowi GPT napisanie programu do wykradania danych.
„Cyberprzestępcy mają wiele możliwości wykorzystania AI, próby ciągle są podejmowane” - mówił podczas konferencji Infoshare Maciej Ogórkiewicz, Global Head Attack Surface Management, Grupa ING.
Jednak na razie, według ekspertów, większym zagrożeniem jest to, że ludzie dają się oszukiwać sztuczkom socjologicznym typu „metody na wnuczka”, a nie zaawansowanym kodom oprogramowania.
„Czat zrobi to, o co go poprosimy. Napisze poprawny złośliwy kod, ale nie będzie on na tyle zaawansowany, żeby pokonać rozwiązania bezpieczeństwa stosowane przez firmy finansowe” - przekonywał Maciej Ogórkiewicz.
Technologia rozwija się szybko, więc to może się zmienić. Według ekspertów z pewnością będzie pojawiać się coraz więcej cyberataków z udziałem sztucznej inteligencji. Zdaniem przedstawiciela Grupy ING największym problemem w branży cyberbezpieczeństwa jest obecnie brak wykwalifikowanych pracowników. Część ich zadań może przejąć sztuczna inteligencja.
„AI dzięki automatyzacji powtarzalnych czynności może odciążyć zespoły zajmujące się bezpieczeństwem. Może pomóc w analizowaniu i wyciąganiu wniosków” - wyliczał Przemysław Wolek, Global Head Security Detection and Response, ING Hubs Poland.
Maciej Ogórkiewicz jest zdania, że AI usprawni pracę informatyków, ale nie można zakładać, że sztuczna inteligencja zmieni świat, że wyręczy ludzi.
„Sztuczna inteligencja pomaga lepiej i łatwiej kodować, ale nie jest jeszcze na tym etapie, żeby tworzyć aplikacje od a do z” - przekonywał Maciej Ogórkiewicz.
Informatycy ciągle będą niezbędni. Może AI zwolni ich z pisania powtarzalnych fragmentów kodu czy też przeprowadzi testy aplikacji, ale człowiek będzie stale potrzebny.
„Takie rozwiązania zwiększą naszą skuteczność, będziemy ich używać w sferze bezpieczeństwa” - zapowiedział Przemysław Wolek.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 31.05.2023, 11:40 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Polskie uczennice triumfują na V Europejskiej Olimpiadzie Informatycznej Dziewcząt
W dniach 14-20 czerwca 2025 roku w Bonn (Niemcy) odbyła się V Europejska Olimpiada Informatyczna Dziewcząt (EGOI – European Girls’ Olympiad in Informatics). Mimo europejskiej nazwy, wydarzenie ma zasięg globalny - w tegorocznej edycji wzięły udział reprezentacje 60 krajów z wszystkich zamieszkałych kontynentów, w tym 7 zdalnie.- 21.07.2025, 14:01
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Fundacja Rozwoju Informatyki
-
Fourth TERA-Award Ceremony held in Cambridge UK startup wins US$1 million Gold Award 4th TERA-Award Gold Award winner
Dr Peter Lee, Founder of the TERA-Award, presents the Gold Award and the US$1 million prize to Barocal from the UK for their solid-state cooling system using barocaloric materials, which offers a sustainable alternative to traditional refrigerants.- 21.07.2025, 09:12
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: GlobeNewswire
-
Image
Superauto.pl podbija rynek samochodów dostawczych
Największa platforma internetowa sprzedała w pierwszym półroczu ponad tysiąc aut użytkowych. Rośnie grono klientów, którzy tego typu pojazdy chcą kupować bez wychodzenia z domu, o ile są one dostępne „od ręki”. Właśnie ruszyła sprzedaż samochodów używanych. Kluczem do sukcesu jest analityka danych.- 21.07.2025, 09:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Superauto.pl
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ