Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Nosorożec włochaty żył w Europie bardzo długo, bo od około 470 tys. lat temu - aż po koniec ostatniej epoki lodowcowej, ok. 14 tys. lat temu.
"Niestety w przypadku Polski mamy bardzo niewiele dokładnie zbadanych szczątków tych zwierząt, co jest zadziwiające, bo są licznie znajdywane od lat" - wskazała w rozmowie z Nauką w Polsce prof. Kamilla Pawłowska z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Historia tych zwierząt w innych europejskich krajach również jest niewystarczająco poznana, dlatego prof. Pawłowska wyszła z inicjatywą szeroko zaplanowanych badań. Jak wyjaśniła, nowe badania dotyczą zarówno dużego obszaru - jakim jest Europa, jak i zakresu - bo obejmują m.in. oznaczenie szczątków, badania wieku i płci zwierząt, przebytych chorób, relacji z ludźmi.
Projekt ten - WOOLRHINOPOLI - jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki i realizowany w konsorcjum z Centrum Nowych Technologii (CeNT) z Warszawy z udziałem 10 europejskich naukowców z Hiszpanii, Francji, Holandii, Mołdawii, Czech, Niemiec, Rumunii, Włoch i Wielkiej Brytanii.
Więcej na http://bitly.pl/L0Y8T
Źródło informacji: Nauka w Polsce
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.06.2023, 08:00 |
Źródło informacji | Nauka w Polsce |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |