Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Uczestnicy „Debaty politycznej Energia dla Polski - wizje sektora energetycznego po wyborach” zgodzili się, że globalna sytuacja energetyczna ulega zmianom, w miarę jak zmniejsza się zależność od rosyjskiej energii. Zdaniem ekspertów rządy poszczególnych państw Unii Europejskiej, w tym Polski, swoimi decyzjami wyznaczają kierunki rozwoju rynku energetycznego.
„Aby powstrzymać kryzys energetyczny, należy jak najszybciej zatwierdzić nowe założenia polskiej strategii energetycznej. W proponowanym dokumencie widzimy dużo większe cele dla rozwoju energetyki odnawialnej m.in. 18 GW mocy z wiatru morskiego i 20 GW z wiatru na lądzie do 2040 roku” - wskazywał Michał Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce.
Jego zdaniem morska energetyka wiatrowa powinna też rozwijać się płynnie, w szczególności przejście z pierwszej do drugiej fazy rozwoju offshore w Polsce, co przyczyni się do utrzymania tempa transformacji energetycznej, jak i budowaniu łańcucha krajowych dostawców.
Według opinii Michała Kołodziejczyka transformacja energetyczna nie powiedzie się także bez rozwoju sieci energetycznej. Zwraca on uwagę na konieczność przyspieszenia budowy stałoprądowego mostu energetycznego między północą a południem, a także na potrzebę sprawnego wdrożenia technologii cable poolingu [współdzielenie infrastruktury energetycznej pomiędzy instalacjami opartymi o różne źródła energii odnawialnej - PAP]. Służyłoby to bardziej efektywnemu wykorzystaniu sieci i włączaniu do niej większych mocy z OZE.
„Reprezentowany przez nas biznes - morska energetyka wiatrowa - jest zadowolony z dotychczasowych działań rządu. Głównie dlatego, że stworzono ramy rozwoju tych źródeł, wdrażając ustawę o morskiej energetyce wiatrowej, co odblokowało potencjał offshore wind w Polsce” - zaznaczył prezes Equinor w Polsce.
Zdaniem uczestników spotkania Polska staje się coraz bardziej bezpieczna energetycznie ze względu na zmiany miksu energetycznego, polegające na „zazielenianiu” gospodarki i rozwijaniu odnawialnych źródeł energii. Eksperci pozytywnie ocenili także odejście od kontraktów gazowych z Rosją.
„Polska jest gotowa na rozwój energetyki wiatrowej. Branża ma nadzieję na przyspieszenie rozwoju - zarówno na morzu, jak i na lądzie. Pamiętajmy, że każdy megawat zielonej mocy jest potrzebny do tego, żeby rosła konkurencyjność polskiej gospodarki” - mówił Michał Kołodziejczyk.
PSEW 2023 to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie branżowe poświęcone energetyce wiatrowej - przez trzy dni w jednym miejscu skupia decydentów, liderów opinii, przedstawicieli samorządów, stowarzyszeń biznesowych i ekologicznych, media oraz całą branżę wiatrową.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 21.06.2023, 17:54 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |