Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: kondycja budżetów obywatelskich jest stabilna

22.06.2023, 10:22aktualizacja: 22.06.2023, 10:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Choć sytuacja gospodarcza jest niełatwa, większość polskich samorządów podtrzymała decyzję o organizacji głosowań w ramach budżetu obywatelskiego. W 2022 r. procedurę tę przeprowadzono w 43,5 proc. miast powyżej 5 tys. mieszkańców. Przeznaczono na ten cel łącznie 630,5 mln złotych – podaje serwis Prawo.pl, powołując się na raport Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.

Raport „Barometr budżetu obywatelskiego”, podsumowujący tym razem edycję tego budżetu w 2022 r. został opublikowany po raz trzeci. Borys Martela, Liliana Janik i Kamil Mróz analizowali gminy miejskie i miejsko-wiejskie, na terenie których znajduje się miasto, w którym mieszka co najmniej 5 tys. mieszkańców. Wyniki badań wskazują na stabilną kondycję budżetu obywatelskiego (BO) w samorządach.

„Władze miast niechętnie rezygnują z budżetu obywatelskiego. Pomiędzy 2021 a 2022 r. odeszły od niego jedynie 22 ośrodki, najczęściej z powodu trudniejszej sytuacji ekonomicznej. Na ich miejsce pojawiły się jednak kolejne ośrodki z takim budżetem, więc ogólną sytuację można ocenić pozytywnie” – mówi cytowany przez Prawo.pl Borys Martela, koordynator badań.

Z opisywanego przez serwis raportu wynika, że wielkość budżetu obywatelskiego zależna była od wielkości miasta i wynosiła od 50 tys. zł jak np. w Piławie Górnej i Zawadzkiem, do ponad 101 mln zł w Warszawie. Tylko co dwudzieste spośród badanych miast zdecydowało się na zmniejszenie kwoty budżetu obywatelskiego. W dwóch trzecich przeznaczoną na niego kwotę pozostawiono na tym samym poziomie co w 2021 r. W pozostałych 28 proc. zwiększono ją, ale często poniżej poziomu inflacji.

„Wydaje się, że to właśnie rosnące ceny mogą stanowić największe wyzwanie dla samorządów organizujących budżety obywatelskie. Z roku na rok ze środków przeznaczonych na BO można zrealizować coraz mniej. Rosnące ceny na rynku i trudności związane ze znalezieniem wykonawców utrudniają również realizację całej procedury” – wskazują autorzy opisywanego przez Prawo.pl raportu, podając przykład Niepołomic, gdzie władze miejskie wstrzymały edycję BO już w trakcie jej trwania. Urzędnicy stwierdzili bowiem, iż dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku uniemożliwia im rzetelną wycenę propozycji zgłoszonych przez mieszkańców.

Czytaj więcej na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/samorzad/budzet-obywatelski-a-pandemia-i-wojna-w-ukrainie,521797.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.06.2023, 10:22
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ