Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W urządzeniach takich jak silniki, kotły hutnicze, konstrukcje techniczne - np. w częściach maszyn, budynków czy mostów - każda zmiana naprężenia w materiale może świadczyć o tym, że element jest uszkodzony, osłabiony, psuje się. Jeśli więc ciśnienie bądź naprężenie w danym miejscu rośnie, może to zwiastować, że wkrótce dany element się złamie, pęknie, rozszczelni czy nawet wybuchnie. A takie uszkodzenie może być nie tylko trudno naprawić, ale może zagrażać bezpieczeństwu osób w otoczeniu tej konstrukcji. Dobrze by było więc mieć wcześniej informację o tym, że jakiś element zaczyna się psuć.
Dlatego prof. Łukasz Marciniak wspólnie z doktorantką Mają Szymczak z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN opracowali nową metodę pomiaru ciśnienia za pomocą zaprojektowanych przez siebie materiałów luminescencyjnych.
Rozwiązanie polegać ma na tym, że pokrywamy element konstrukcyjny farbą czy lakierem, które zawierają nanomateriały luminescencyjne. Farba oświetlona odpowiednim światłem zaczyna świecić, a kolor (dokładniej: jego widmo emisji) zmienia się wraz z ciśnieniem w danym miejscu. Prawidłowo pracująca konstrukcja będzie więc po oświetleniu świeciła np. na czerwono, a miejsce uszkodzenia w materiale - będzie świeciło choćby na zielono.
Źródło informacji: Nauka w Polsce
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.08.2023, 08:00 |
Źródło informacji | Nauka w Polsce |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |