Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Dzięki temu kredytowi młodzi bez pierwszego mieszkania mogą uzyskać finansowanie zakupu własnego lokum na warunkach podobnych, jak przed pandemią. Ten kredyt daje poczucie bezpieczeństwa w niepewnych czasach – przekonywał Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. - Zakładamy złożenie około 50 tys. wniosków w tym i kolejnym roku” – dodał.
Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich (ZBP) przekonywał, że sektor bankowy wspiera każdy program adresowany do rynku.
„W zeszłym roku zanotowaliśmy rekordowo niską akcję kredytową. Potrzebna była jakaś inicjatywa. Po wprowadzeniu kredytów hipotecznych opartych o stałą stopę procentową już pierwsze dane wskazywały na odbicie rynku” – informował Tadeusz Białek.
Na koniec sierpnia dziewięć banków udzielało „bezpiecznych kredytów 2 proc.”, kolejne cztery negocjują umowy z BGK.
„Za kilka tygodni około 15 banków będzie oferowało ten kredyt hipoteczny kierowany do młodych” – stwierdził Tadeusz Białek.
Obecnie według informacji prezes ZBP banki podpisały z kredytobiorcami 5720 umów na kwotę prawie 2,2 mld złotych.
„Zakładamy, że po wakacjach zwiększy się zainteresowanie kredytami hipotecznymi o stałej stopie procentowej w miastach 100 – 200 tys. mieszkańców i powiatowych. Natomiast w większych miastach >>rozrusza się<< rynek wtórny” – prognozował Tadeusz Białek.
Według ekspertów beneficjentami programu będą deweloperzy z mniejszych miast, którzy mają w ofercie mieszkania o wartości 600 – 700 tys. złotych. Niestety, wzrost popytu łączy się ze wzrostem cen.
„W mniejszych ośrodkach klienci dłużej się zastanawiają nad zakupem mieszkania i częściej wolą mieszkania gotowe, nie w stanie surowym - potwierdzała Iwona Sroka, członek zarządu firmy deweloperskiej Murapol. - W lipcu i sierpniu 40 proc. transakcji kupna dokonały osoby korzystające z bezpiecznego kredytu” – dodała.
„Bezpieczny kredyt 2 proc.” to nie tylko oferta dla deweloperów, ale także inwestorów indywidualnych. Dla nich dodatkowo ruszył system oszczędzania „konto mieszkaniowe”. Można na nim bezpiecznie oszczędzać w banku, a jeśli zmienią się plany życiowe wycofać środki, jednak bez premii od państwa.
„Będziemy prowadzili działania mające podnieść jakość życia w starszych mieszkaniach - termomodernizacja, panele fotowoltaiczne. Jednak główną grupą wsparcia pozostają młode osoby, które dotychczas nie miały mieszkania” – podsumował Piotr Uściński.
Panel dyskusyjny „Bezpieczny kredyt 2 proc. – jak zmienił rynek nieruchomości?” odbył się podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu, które trwało od 5 do 7 września 2023 r.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.09.2023, 13:39 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu