Newsletter

Tylko multikoncerny są zdolne przeprowadzić transformację energetyczną

08.09.2023, 14:44aktualizacja: 08.09.2023, 15:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/C. Piwowarski (1)
Fot. PAP/C. Piwowarski (1)
Bezpieczeństwo energetyczne jest niezbędne dla stabilnego funkcjonowania państwa i jego obywateli, a gwarantem tej stabilności są koncerny multienergetyczne. „Tylko one są zdolne skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną” - stwierdził Marek Garniewski, prezes zarządu ORLEN VC podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

W naszym kraju proces transformacji energetycznej rozpoczął się kilka lat temu. ORLEN jako pierwszy koncern w Europie Środkowej zadeklarował ambicję osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku. „Nie możemy być przedsiębiorstwem, które wdraża tylko to, co proponują konkurenci. Dzisiaj trzeba być forpocztą w obszarze innowacji” - deklarował Marek Garniewski, podkreślając, że polski koncern zaktualizował swoją strategię rozwoju i do 2030 roku przeznaczy około 120 mld zł na „zielone inwestycje”.

ORLEN stawia na energetykę wiatrową na morzu i lądzie, fotowoltaikę, biogaz i biometan, biopaliwa, elektromobilność oraz zielony wodór. Czy tak ambitne plany są wystarczające, aby stać się wielkim graczem na rynku europejskim i na świecie - zastanawiali się uczestnicy debaty w Karpaczu.

„Po to łączymy firmy w naszym koncernie, aby skutecznie podejmować wyzwania, z którymi będziemy mierzyć się przez najbliższych kilkadziesiąt lat. A zrównoważenie między sektorem tradycyjnych surowców energetycznych a sektorem odnawialnych źródeł energii - jest dziś sprawą kluczową” - przyznał prezes Garniewski, potwierdzając wizję rozwoju ORLENU jako wielkiego mulitkoncernu, zdolnego konkurować z wielkimi graczami na światowych rynkach.

Tezę o konieczności przekształcania liczących się firm w koncerny mulitienergetyczne potwierdził również prof. Jerzy Mikulik z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. „Jak popatrzymy na istniejące wielkie koncerny, to nie ma liczącej się firmy, która byłaby skupiona tylko na jednej gałęzi. Nie ma wśród nich monokoncernu” - zauważył prof. Mikulik, dodając że w Polsce również należy tworzyć firmy zdolne konkurować z największymi przedsiębiorstwami na świecie.

Nicole Holmes z GE Hitachi Nuclear Energy zawracała uwagę na kwestię zapewnienia bezpiecznych i niezależnych dostaw energii dla krajów Europy Wschodniej. W tym kontekście mówiła o konieczności dopasowywania się lokalnych koncernów, na przykład ORLENU, do wymogów konkurencji na rynkach światowych i stawiania na alternatywne wobec kopalnych źródła energii (m.in. atom i OZE) oraz na nowe technologie.

„Poszukiwanie i wdrażanie nowych technologii generuje wysokopłatne prace, zwiększa zasoby naszej własności intelektualnej, a to powoduje, że przestajemy być postrzegani jako tania siła robocza, a zaczynamy być postrzegani, jako podmiot innowacyjny, który generuje technologie i liczy się na rynkach globalnych” - stwierdził Marek Garniewski, prezes zarządu ORLEN VC.

Debata pod hasłem „Multienergetyczny koncern filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski” była jednym z najważniejszych wydarzeń XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu, zorganizowanego w dniach 5-7 września 2023 r.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.09.2023, 14:44
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ