Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W naszym kraju proces transformacji energetycznej rozpoczął się kilka lat temu. ORLEN jako pierwszy koncern w Europie Środkowej zadeklarował ambicję osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku. „Nie możemy być przedsiębiorstwem, które wdraża tylko to, co proponują konkurenci. Dzisiaj trzeba być forpocztą w obszarze innowacji” - deklarował Marek Garniewski, podkreślając, że polski koncern zaktualizował swoją strategię rozwoju i do 2030 roku przeznaczy około 120 mld zł na „zielone inwestycje”.
ORLEN stawia na energetykę wiatrową na morzu i lądzie, fotowoltaikę, biogaz i biometan, biopaliwa, elektromobilność oraz zielony wodór. Czy tak ambitne plany są wystarczające, aby stać się wielkim graczem na rynku europejskim i na świecie - zastanawiali się uczestnicy debaty w Karpaczu.
„Po to łączymy firmy w naszym koncernie, aby skutecznie podejmować wyzwania, z którymi będziemy mierzyć się przez najbliższych kilkadziesiąt lat. A zrównoważenie między sektorem tradycyjnych surowców energetycznych a sektorem odnawialnych źródeł energii - jest dziś sprawą kluczową” - przyznał prezes Garniewski, potwierdzając wizję rozwoju ORLENU jako wielkiego mulitkoncernu, zdolnego konkurować z wielkimi graczami na światowych rynkach.
Tezę o konieczności przekształcania liczących się firm w koncerny mulitienergetyczne potwierdził również prof. Jerzy Mikulik z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. „Jak popatrzymy na istniejące wielkie koncerny, to nie ma liczącej się firmy, która byłaby skupiona tylko na jednej gałęzi. Nie ma wśród nich monokoncernu” - zauważył prof. Mikulik, dodając że w Polsce również należy tworzyć firmy zdolne konkurować z największymi przedsiębiorstwami na świecie.
Nicole Holmes z GE Hitachi Nuclear Energy zawracała uwagę na kwestię zapewnienia bezpiecznych i niezależnych dostaw energii dla krajów Europy Wschodniej. W tym kontekście mówiła o konieczności dopasowywania się lokalnych koncernów, na przykład ORLENU, do wymogów konkurencji na rynkach światowych i stawiania na alternatywne wobec kopalnych źródła energii (m.in. atom i OZE) oraz na nowe technologie.
„Poszukiwanie i wdrażanie nowych technologii generuje wysokopłatne prace, zwiększa zasoby naszej własności intelektualnej, a to powoduje, że przestajemy być postrzegani jako tania siła robocza, a zaczynamy być postrzegani, jako podmiot innowacyjny, który generuje technologie i liczy się na rynkach globalnych” - stwierdził Marek Garniewski, prezes zarządu ORLEN VC.
Debata pod hasłem „Multienergetyczny koncern filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski” była jednym z najważniejszych wydarzeń XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu, zorganizowanego w dniach 5-7 września 2023 r.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.09.2023, 14:44 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Shanghai Electric wzięła udział w World Future Energy Summit 2025 w Abu Zabi, prezentując technologie zrównoważonego rozwoju stosowane w produkcji czystej energii i wykorzystaniu wody morskiej
Rozwiązania Shanghai Electric w obszarze ekologicznego wodoru, zrównoważonej produkcji formaldehydu, fotowoltaiki, magazynowania energii z różnych źródeł oraz odsalania wody morskiej sprawdziły się w praktyce i odgrywają czołową rolę w proekologicznych działaniach na rzecz naszej planety.- 17.01.2025, 16:07
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Polska firma liderem ESG. Envirly rozwija skrzydła w Europie
Rok 2024 był przełomowy dla Envirly, firmy łączącej innowacyjną technologię z doradztwem ESG (Environmental, Social, Governance). W ciągu ostatnich 12 miesięcy firma zyskała pozycję lidera na rynku raportowania zrównoważonego rozwoju, zdobywając zaufanie szerokiej bazy klientów i partnerów oraz realizując ekspansję na rynki międzynarodowe. Rozszerzenie działalności na rynki czeski i rumuński to tylko początek globalnej ścieżki rozwoju. Polski biznes udowadnia, że ich rozwiązania mogą z powodzeniem rywalizować z międzynarodowymi liderami.- 17.01.2025, 14:49
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Envirly
-
GoldenPeaks Capital nabywa 400 MW aktywów gotowych do budowy w okresie od 24 grudnia do 25 stycznia
- 17.01.2025, 09:15
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire