Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MI: Większe bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w Krakowie (komunikat)

15.09.2023, 16:54aktualizacja: 18.09.2023, 11:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Zakończyliśmy prace na zbiornikach Malinówka 1, Malinówka 2 i Serafa 2. Suche zbiorniki przeciwpowodziowe przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa powodziowego w dolinie rzeki Serafy w Krakowie. W ramach prac wykonano urządzenia przelewowo-upustowe, zapory boczne, zaporę czołową zbiornika oraz czaszę zbiornika. Koszt budowy tych trzech zbiorników to prawie 30 mln zł. Wraz ze zbiornikiem Bieżanów są w stanie pomieścić 336 tys. m sześc. wody.

— Dopinamy system zabezpieczenia przeciwpowodziowego w dolinie rzeki Serafy w Krakowie. Suche zbiorniki przeciwpowodziowe, które w ostatnich latach powstały w rejonie Bieżanowa zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom tej części Krakowa, która do tej pory bywała zalewana po intensywnych opadach — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W ten sposób dobiegła końca realizacja projektu „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe w dolinie rzeki Serafy”. Inwestycja obejmowała m.in. budowę trzech suchych zbiorników przeciwpowodziowych Malinówka 1 i Malinówka 2 oraz Serafa 2. Ich realizacja pozwoli zmniejszyć zagrożenie powodziowe na rzece Serafie poniżej Wieliczki, a w szczególności ochronić osiedle Stary Bieżanów. To właśnie w tym rejonie, ze względu na wypłycenie koryta rzeki oraz gęstą zabudowę, bardzo często dochodzi do podtopień i lokalnych zalań terenu.

O prawidłowym funkcjonowaniu zbiorników mieliśmy już okazję się przekonać w nocy z 17 na 18 maja br., podczas której, w wyniku intensywnych opadów deszczu, wody wystąpiły z koryta, ale nie spowodowały piętrzenia na Zbiornikach Malinówka 1 oraz Serafa 2, a jedynie wypełniły kanały dolotowe. Przepływające ilości wody mieściły się w przekrojach upustów dennych urządzeń przelewowo-upustowych. Na Zbiorniku Malinówka 2 nastąpiło piętrzenie i część wód opadowych zostało zatrzymanych na kilka godzin w czaszy zbiornika.

Inwestycje realizowane są w ramach „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”, przy udziale międzynarodowych instytucji finansowych: Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy oraz budżetu państwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wkr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.09.2023, 16:54
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ