Newsletter

Nagrody KOD ESG rozdane. Znamy liderów zrównoważonego rozwoju

04.10.2023, 15:38aktualizacja: 04.10.2023, 15:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego (1)
Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego (1)
2 października br. po raz pierwszy zostały wręczone nagrody KOD ESG w pięciu kategoriach. Kapituła nagrodziła firmy i instytucje, których strategie opierają się na idei zrównoważonego rozwoju. Podczas wydarzenia organizatorzy zaprezentowali również program „III Kongresu ESG - Liderzy Zrównoważonego Rozwoju - Europa”, a zebrani eksperci starali się odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy gotowi na ESG.

W skład kapituły nagrody KOD ESG wchodzą przedstawiciele takich instytucji jak: Rzecznik Praw Obywatelskich, Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, Instytut ESG, redakcja RaportCSR.pl, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, PRME - Polish Chapter Priciples for Responsible Management, Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP).

„Kapituła nagrodziła firmy i osoby, które poprzez swoje działania i realizowane strategie i inicjatywy, pokazują, że idea ESG to nie moda ani odgórny przymus, ale realne korzyści dla środowiska, ludzi i firm” - mówi Urszula Jóźwiak, prezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, organizatora III Kongresu ESG - Europa.

Program III Kongresu ESG - Europa

Podczas wydarzenia został zaprezentowany program „III Kongresu ESG - Liderzy Zrównoważonego Rozwoju - Europa”, który odbędzie się 31 stycznia 2024 r. Tematem przewodnim Kongresu będą przemiany społeczne zachodzące w Europie i na rynku pracy. W centrum uwagi będą postawione sprawy społeczne - „S” w ESG. Eksperci poruszą takie tematy jak: wyzwania ESG, społeczna odpowiedzialność biznesu w czasach AI, zrównoważona konsumpcja - czyli o krętej drodze do Gospodarki Obiegu Zamkniętego w modzie i handlu, wykluczenia na rynku pracy, wykorzystanie szans i uniknięcie zagrożeń związanych z ewolucją ESG, walka ze stereotypami.

Debata - czy jesteśmy gotowi na ESG

Wydarzenie obejmowało również debatę ekspercką pt. „Czy jesteśmy gotowi na ESG?”, w której wzięli udział: prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich; Joanna Jaroch-Pszeniczna, dyrektor generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej; Piotr Glen, kierownik Zespołu Zrównoważonego Rozwoju i ESG w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie; Aleksandra Marcinkowska, prezes EDU SMART TC Limited Irlandia oraz Marta Saracyn, menedżer ds. strategii ryzyka ESG w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Nagrody KOD ESG

Nagroda została przyznana w pięciu kategoriach:

KOD OSOBOWOŚĆ 2023

KOD ESG w kategorii „Osobowość” otrzymała Martyna Zastawna, założycielka WoshWosh - pierwszej i największej w Europie firmy zajmującej się pielęgnacją i odnową obuwia. Promotorka i edukatorka odpowiedzialnej konsumpcji mody i kultury less waste. W 2023 r. znalazła się w prestiżowym gronie 15 najbardziej obiecujących kobiet w biznesie na świecie, które zostały wybrane przez Departament Stanu USA do elitarnego programu mentoringowego Fortune Most Powerful Women. Prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, zapowiadając nagrodzoną podkreślił, że jest przykładem jak jednocześnie możemy spełniać swoje marzenia, realizować się w biznesie i działać na rzecz dobra naszej planety.

KOD „E”: środowisko

L’Oréal Polska zostało docenione przez kapitułę za działania prowadzone na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia śladu węglowego, korzystania z odnawialnych źródeł energii, ograniczenia produkcji odpadów czy wprowadzania rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego. Joanna Jaroch-Pszeniczna, dyrektor generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej, wręczając nagrodę podkreśliła, że zgodnie z globalną strategią L’Oréal for the future, do 2025 r. wszystkie zakłady przemysłowe, administracyjne i badawcze Grupy będą neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, wykorzystując w 100% energię odnawialną, pozyskiwaną lokalnie do 2030 r. Grupa zredukuje emisję gazów cieplarnianych o 25% wartości bezwzględnej w porównaniu do 2016 r. oraz jako sygnatariusz zobowiązania ONZ „Business Ambition for 1.5°C”, L'Oréal zobowiązał się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.

KOD „S”: społeczeństwo

Nagrodę w kategorii „S” z rąk Barbary Sochy, pełnomocnika rządu ds. polityki demograficznej, wiceminister rodziny i polityki społecznej otrzymała firma DHL Parcel Polska za prowadzoną politykę różnorodności i rozbudowaną politykę pracowniczą i prorodzinną. DHL może pochwalić́ się tym, że w tak „męskiej” branży zatrudnia prawie tysiąc kobiet - w tym 120 menedżerek i 200 kurierek. Pracownicy pochodzą z 10 krajów, są w rożnym wieku i mają różny stopień sprawności fizycznej - dzięki polityce różnorodności wzajemnie się uzupełniają, inspirują i motywują.

KOD „G”: ład korporacyjny

BNP Paribas Bank Polska w ramach strategii GObeyond na lata 2022-2025 postawił sobie ambitne cele bycia liderem w obszarze zrównoważonego rozwoju, a także liderem zrównoważonych finansów. Kapituła szczególnie doceniła rozwój oferty zrównoważonych produktów i przywiązywanie dużej wagi do realnego wdrażania różnorodności. Dr Stanisław Han, właściciel Hasco-Lek S.A. wręczając nagrodę podkreślił wagę działań banku w zakresie zapewnienia odpowiedniego udziału kobiet, realizację racjonalnej, zrównoważonej i podlegającej kontroli polityki wynagradzania oraz stosowanie w praktyce zasady „zero tolerancji” dla każdego rodzaju nadużyć.

KOD MEDIA

Grzegorz Nawacki, redaktor naczelny Pulsu Biznesu, został wyróżniony przez kapitułę za promocję zasad odpowiedzialnego biznesu wśród polskich przedsiębiorców i edukację w zakresie raportowania niefinansowego. Prof. Przemysław Litwiniuk, członek Rady Polityki Pieniężnej, wykładowca w Instytucie Ekonomii i Finansów SGGW, wręczając nagrodę podkreślił, że na łamach Pulsu Biznesu przedsiębiorcy mogą znaleźć rzetelną wiedzę na temat ESG i oswoić się z koniecznością tworzenia i wdrożenia strategii ESG.

Patronat honorowy nad III Kongresem ESG - Liderzy Zrównoważonego Rozwoju - Europa objęli: Rzecznik Praw Obywatelskich, Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Partnerami głównymi są: Diaverum, Hasco-Lek S.A., Lidl Polska, Grupa Żabka.

Partnerami są: Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP).

Partnerami merytorycznymi są: Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Krajowa Izba Gospodarcza, PRME - Polish Chapter Priciples for Responsible Management, Instytut Staszica, Instytut Biznesu, Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Unsung Heroes, Fundacja Polski Instytut Rozwoju Rodziny, Our Future Foundation.

Partnerami medialnymi są: Polska Agencja Prasowa, Dziennik Gazeta Prawna, Super Biznes, Gazeta Polska, Raport ESG, RaportCSR.pl, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, Agencja Informacyjna, Obserwator Gospodarczy.

Więcej informacji na stronie: www.esgkongres.pl i https://oesg.pl/kongres/

III Kongres ESG to platforma dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju - przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, NGO, środowisk naukowych, ekspertów i mediów. Wątkiem przewodnim III Kongresu ESG - Liderzy Zrównoważonego Rozwoju - Europa będą przemiany społeczne zachodzące w Europie i na rynku pracy. W centrum uwagi postawione zostaną sprawy społeczne, a więc „S” w ESG. To nie oznacza, że zapomniane zostaną „E” i „G, ale sprawy związane z ochroną środowiska i ładem korporacyjnym - będą analizowane przez pryzmat zmian społecznych.

Ostatnie dwie edycje Kongresu zgromadziły łącznie ponad 8000 gości, ekspertów i uczestników, a rekomendacje i wnioski z obu edycji wydarzenia dotarły do ponad 5,5 mln osób. Przyszedł czas, by zaprezentować efekty pracy ekspertów Kongresu ESG na arenie europejskiej, a co za tym idzie stworzyć europejską platformę dialogu poświęconą kwestiom ESG. Już 31 stycznia 2024 odbędzie się III Kongres ESG - Liderzy Zrównoważonego Rozwoju - Europa (III ESG Congress - Europe - leaders of sustainable development).

Źródło informacji: Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.10.2023, 15:38
Źródło informacji Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ